reklama
reklama
1. 7. 2012 | poslední aktualizace: 1. 7. 2012  19:04
Studie: Západ má dost vlastní ropy

Nová ropná revoluce. Západ bude v těžbě opět soběstačný, tvrdí studie

Těžbu ropy čeká největší boom od 80. let. Díky těžbě z břidlic a ropných písků se závislost na ropě ze Středního východu stane minulostí, uvádí americký výzkumník. Růst těžebních kapacit z nekonvenčních zásob může její ceny srazit až k sedmdesáti dolarům, odhaduje.
ČTK
ČTK
Agentura
Čtěte více o: ropa | těžba | studie
Ropa, ilustrační foto
Ropa, ilustrační foto
foto: Thinkstock
Autoři: ČTK, vlk
reklama
Petr Ježek
3.3.2013 22:46
Pumpování peněz
Stručně: Těžit v této lokalitě můžete pouze s dotací, která skrývá ztrátovou těžbu, a to i bez zahrnutí nákladů z kontaminované podzemní vody a škod na krajině a ekosystémech. Ropné břidlice nelze "vymačkat" nízkonákladovou technologií, zato lze pár let předvádět divadlo k vyvolání žádoucí situace na ropném trhu a trzích finančních, než se provalí skutečnost... Zeptejte se Rpckefellerů, kam z ropného byznysu přesměrovali svůj kapitál a proč...
?
6.7.2012 11:46
...
dalsi pr promo na zniceni pitne vody... parada. kdyz se nenapiju tyden - zadnou levnou ropu uz nejspis nebudu potrebovat... nebo jo? to je demence..
anonym
3.7.2012 21:19
Nová ropná revoluce. Západ bude v těžbě opět soběstačný, tvrdí studie
Tady těm ropným prognostikům bych dal do ruky rýč s tím, ať mi jdou "nakopnout" další ložisko, když jsou tak chytří. Těžba ropy je čím dál technologicky náročnější (před 100 lety stačilo doslova jen vyhrabat v Baku ručním nářadím díru v zemi, aby se začala tato plnit), stačí menší celosvětový průser a propad v technologické úrovni lidstva bude tak velký, že už ropu z těch abnormálně přístupných míst nevytěží nikdy nikdo.
Ropy je sice dost, ale těží se stále energeticky i technologicky náročnějšími a náročnějšími prostředky - a to nejde z principu hnát do nekonečna...
kj
3.7.2012 22:57
Re: Nová ropná revoluce. Západ bude v těžbě opět soběstačný, tvrdí studie
Pokud nastane "propad v technologicke urovni lidstva", poohledni se po nalezisti pazourku a o ropu nemej peci.
anonym
3.7.2012 12:46
Ale ruským bratrům platíme pětinásobek
světové ceny plynu, která je nejnižší v historii. S ruským hajzlem kšeftuje jen idiot nebo kolaborant.
Johny
3.7.2012 12:43
Konec ruských a arabských debilů je tady
Poetická spravedlnost.
anonym
3.7.2012 07:01
Nová ropná revoluce. Západ bude v těžbě opět soběstačný, tvrdí studie
Tomu uvěřím, až klesne cena benzinu. Ne o korunu, ale třeba o 10 nebo 20. Jenže to se nikdy nestane, tralala.
dacan.strom
3.7.2012 17:18
Re: Nová ropná revoluce. Západ bude v těžbě opět soběstačný, tvrdí studie
O dvacku klesnout nemuze, to by byl benzin zadarmo + spotrebni dan a DPH z ni.
Zhruba plati, ze 10 dolaru na barelu se podili jednou korunou nakladu na litru paliva, soucasnych zhruba 100 dolaru je tedy cca 10 Kc v cene benzinu, zbytek jsou zpracovatelske naklady, dane a marze.
jas
2.7.2012 11:23
doufam,
ze to nepujde prakticky provest. tezba z bridlic je takove svinstvo - vhanite jedy ve velkem do podzemi a ty otravi vsechnu pitnou vodu v okoli.takze zadny wow.je potreba odstranit tezbni lobby od vesla, coz pujde velmi tezko a pak uz staci zacit, misto ekologickych jen kecu, produkovat ve velkem ekologicke palivo ktereho jsou plne oceany.jak je ale lidstvo stupidni, musi si nejprve nechat otravit vsechnu vodu, vyplytvat vsechny prvky tezitelne pro vyrobu auticek na baterky a pak to teprve prijde.ale treba nas priroda setrese sama a driv a bude pokoj.
ds
2.7.2012 20:26
Re: Nová ropná revoluce. Západ bude v těžbě opět soběstačný, tvrdí studie
S tebou uz priroda ocividne zatrasla dost. Az se nevyplati fosilni zdroje, teprve pak se budou uzivat jine. Nech to trhu. Debilove z Rimskeho klubu uz cela desetileti predpovidaji ""konec ropy". Predpovedeli to uz na rok 1980. No nejsou to roztomili sasci?
ldx
5.7.2012 09:01
Re: Nová ropná revoluce. Západ bude v těžbě opět soběstačný, tvrdí studie
Ten konec ropy je především o ceně ropy. Stačí se podívat kolik stála před 20 lety a nyní...
Teď to vypadá, že se díky břidlicím ropný zlom odkládá o dalších dejme tomu 20-30 roků, ale s cenami, které jsou nejvyšší v historii, to zatím skoro vůbec nepohlo.

A zadalší, nikdo nepočítá s externalitami typu poškození životního prostředí atd., ty pak samozřejmě zpětně zaplatí všichni občané - takže se jim ta případná levnější nafta zase zpětně prodraží...
Vis
2.7.2012 10:38
Anekce Iraku.
Od dob kdy USA anektovaly Iracky ropny prumysl v roce 2003 tak je zapad sebestacny.
Ruská těžba v Iráku!
2.7.2012 11:04
Ropný průmysl v Iráku patří z větší části Rusku!
Kdyby jsi byl trochu v obrazu, tak víš, že před pár lety při přidělování těžebních licencí iráckou vládou získalo Rusko ta nejvydatnější ropná pole a amíci byli až na 3-4 místě. Takže asi tak!
ldx
5.7.2012 09:04
Čísla
Zajímavé... máte přesná čísla? Uveďte tady nějaké odkazy.
anonym
2.7.2012 10:40
Re: Nová ropná revoluce. Západ bude v těžbě opět soběstačný, tvrdí studie
A kdy že to udělali?
Z2
2.7.2012 10:23
Jen vymývání mozků
Šířit takové lži by mělo být trestné.
nucleus4
2.7.2012 11:21
Opravdu?
A šíření lží o ropném vrcholu, udržitelnosti socialismu a globálním oteplování by trestné být nemělo?
Petr Ježek
3.3.2013 22:54
Srovnávání nesrovnatelného
Divadlo je divadlo bez ohledu na dobu a místo. Exkurze do Alberty a Montany dostatečně napoví, jak se věci ve skutečnosti mají. Je třeba se ale bavit nejen s ropaři a finančníky... Před dvanácti lety se muselo udělat krvavé divadlo, aby se mohla ukrást ropa Iráku (dále Libyi a nyní snahy i v Sýrii a Íránu). Neropná infrastruktura ještě není dostatečně pevně v rukou vyvolených, takže se ropnou kartou ještě chvíli musí hrát...
anonym
2.7.2012 10:32
Re: Nová ropná revoluce. Západ bude v těžbě opět soběstačný, tvrdí studie
Tak si pořiďte velkou farmu dostatek dobytka a přírodní zdroje energie. Tak jako jedna paní živící se již mnoho let šířením paniky, jak je současná civilizace odsouzená k zániku a opět nastoupí pouze lidská a zvířecí síla :)))
anonym
2.7.2012 10:31
Re: Nová ropná revoluce. Západ bude v těžbě opět soběstačný, tvrdí studie
Copak? Nezapadá ti to do tvého bolševického světonázoru?
kyselina sírová
2.7.2012 10:11
Studie nebo pouze zbožné přání?
Jde skutečně o studii nebo pouze zbožné přání?
h
2.7.2012 10:04
Nová ropná revoluce. Západ bude v těžbě opět soběstačný, tvrdí studie
A ta o Sněhurce by nebyla?

Se zhoršující dostupností fosilních paliv se exponenciálně zvyšuje energetická náročnost a tím i destruktivní síla technologií na jejich těžbu. Přitom se stále jedná jen o oddálení nevyhnutelného, tedy přechodu na jiné zdroje, i když jsou problémové a cesta k nim bude hodně těžká, viz fotovoltaika po česku.

Buď budeme dál žít v iluzi, že si můžeme dál těžbu fosilních paliv dovolit, nebo využijeme zbytky stávajícího systému k vybudování něčeho udržitelnějšího, i když to nikdy nebudou taková kouzla, jako s ropou nebo uhlím. Jde skutečně jen o rozhodnutí mezi krátkodobým, nebo dlouhodobějším myšlením.
ds
2.7.2012 20:22
Re: Nová ropná revoluce. Západ bude v těžbě opět soběstačný, tvrdí studie
Nepindej a mrkni na ceny energii na burze. Cena zemniho plynu uz dlouho pada jako kamen, ropa taky klesa. Sam si muzes treba trit lisci ohon (nebo svuj) o ebonitovou tyc, ale ostatnim sve zelene fantasmagorie nevnucuj. Nikdo je nepotrebuje. :-)
Robert
2.7.2012 10:01
Břídlicová těžba, aneb znič vše žívé, hlavně že jsou prachy
Tak tenhle článek si jistě zaplatili těžební akcionáři, to je bez debat. Jenom připomenu: těžba břidlicové ropy otráví podzenmí vodu neskutečnými svinstvy, co pak lidé budou pít to nevím.To samé platí pro exhalace do atmosféry z lagun, které jsou pro těžbu nutné. Samozřejmě, že těžební akcionáři budou bydlet někde na druhé straně zeměkoukle, aby se jich otrávený vzduch a voda netýkala. Co mě zaráží je, že akcináři jsou už tak špatně na tom s IQ, že nechápou, že to znečištění se nakonec promítne na celé zemi, ne jen v oblasti.. Pevné věřím, že jednou příjde den, kdy těžební akcionáři budou MUSET BYDLET v těžební oblasti a to hezky s celou svou rodinou! :-)
anonym
2.7.2012 10:21
Re: Nová ropná revoluce. Západ bude v těžbě opět soběstačný, tvrdí studie
Ti, co tenhle byznys rozjedou, budou mít na to pít vodu z antarktických ledovců - a co budeš chlemtat ty a ostatní plebs - to ale vůbec nikoho nezajímá... :))
jas
2.7.2012 11:28
problem vsech
bohatych je,ze nemaji potuchu o tom, ze potrebuji chude, aby mohli byt bohati.pokud si chudi nechaji otravit vodu za prislib ruznych vejicek a pri susteni papirku s napisem 'verime v boha', je to jejich minus, ale obcas se ta chudina vzbouri, myslim, ze toto je opet jedna takova sance, pac vody v antakrktide neni dost pro vsechny
Bob2
2.7.2012 09:57
Nová ropná revoluce. Západ bude v těžbě opět soběstačný, tvrdí studie
No no je ale snůška polopravd. Hned v úvodu práce "financováno BP". Nějak mi není jasné, proč by taková komplikovaná těžba zatěžující životní prostředí měla najednou být profitabilní.

A všechny noviny to přetiskují s optimismem, ani se nezkusí zeptat na oponentní názory.
Pepyk
2.7.2012 09:48
Je to jednoduchý a jasný.
Rusáci jsou už teď v perdeli-barel pod 100$ - a jakmile bude ropy velký přebytek, můžou federaci rozpusti. Toto je výsledek rusáků. Chtěli sežrat celej svět a budou mít kulový, tedy nebudou mít zhola nic.
stratég
2.7.2012 11:18
Přesně jak píšeš
Ropy bude za pár let totální nadbytek a její cena tak kolem 50 USD za barel! Jaký to asi bude mít vliv na zářný vývoj v Rusku a velkohubé rasPutinovy plány je jasné i absolventovi zvláštní školy. K tomu všemu USA rozjedou budování své PRO spojené se zbrojením ve vesmíru a je vymalováno! :-)
Zkrátka jen dojde k ekonomickému poměření světových velmocí, resp. velmoci USA a ostatních, které si tak jen říkají. Uvidíme jak to skončí, když někteří tupci zatracovali a ekonomicky pohřbívali USA i kapitalismus již před lety a naopak se oháněli Čínou a Ruskem. Pravdu se už zanedlouho dozvíme všichni...
anonym
2.7.2012 10:24
Re: Nová ropná revoluce. Západ bude v těžbě opět soběstačný, tvrdí studie
ty tupej mimoňi - studii si objednala BP - tak co do toho pleteš Rusáky - ty vypatlanej blbe?
Proboha!
2.7.2012 09:43
To jsou neuvěřitellné slinty!
Pokud se tím někdo opravdu zabýval tak ví, že těžba z ropných písků a břidlice je strašně drahá a energeticky nesmírně náročná, takže cena takto vytěžené ropy dramaticky stoupá. O ekologické zátěži prostředí zdevastovaného těžbou radši nemluvit.Pokud by na tom mělo být lidstvo energeticky závislé, tak zapomeňte na benzín za 36,- Kč.
Pepyk
2.7.2012 09:51
Už teď ho máme za 32,90 a bude ještě levnější.
Ty, i kdyby ses zajímal čímkoliv, je to ztráta času. Jeď prosimtě do USA a vysvětli jim to, ať neudělaj nějakou kravinu. Už sis někdy někde přečet že seš blbej?
anonym
2.7.2012 09:33
Hádanka
Pomiňme fakt, že nikde v (PR?*) článku není ani slovo o technologii, která by umožnila těžit ropu z břidlic. S takovou technologií to přitom celé stojí a padá. Čemu nerozumím - pokud jsou dnes zavřená pole s výtěžností 35% ekonomicky nerentabilní ani při relativně vysoké ceně za barell a dostupné tuctové technologii, jak je možné tyto pole dostat do zisku při nižší ceně za barell (70)? Není to spíš tak, že pokud se z břidlic a písků vyplatí těžit ropu za >200 usd/b, pak se i oúpuštěná naleziště opravdu vyplatí znovu oetvřít? Pokud ano, pak článek proti své proklamaci potvrdil pravdivost ropného zlomu, který byl vždy v kontextu konvenčních zdrojů ropy. Zdroje z břidlic a písků (půl Kanady je nad ropou) nikdo nikdy nezamlčoval, o tom se ví desítky let, nikdo ale zatím nepřišel na rentabilní způsob těžby.

* veškeré informace o Leonardu Maugeriem jsou třeba na Wiki označeny jako reklamní sdělení s žádostí o korekci obsahu
Ampo
2.7.2012 09:43
EROEI is the key
Dulezita je energeticka, nikoliv ekonomicka navratnost.

Pokud vydate na tezbu jednoho barelu ropy energii ekvivalentni dvema barelum ropy, tezba nebude davat smysl nikdy, bez ohledu na to, kolik bude stat barel konvencni ropy (stejny problem ma vetsina biopaliv).

K tezbe energetickych zdroju potrebujete primarne investovat energii (nikoliv penize, penize jsou jen forma informacniho systemu nad distribucnimi kanaly realnych zdroju).
pepa
2.7.2012 10:24
Re: Nová ropná revoluce. Západ bude v těžbě opět soběstačný, tvrdí studie
pokud ta vstupni energie bude pocházet např z jad. elektráren, uhlí apod, ale ne z ropy a bude to ekonomicky rentabilní, tak proč ne?
Auta totiž zatím na jaderný pohon, ani na elektřinu ani na uhlí nejezdí, víme?
anonym
2.7.2012 09:50
Re: Nová ropná revoluce. Západ bude v těžbě opět soběstačný, tvrdí studie
Konečně nějaký rozumný argumenty. Článek se snaží jen prodat poslední dávky energetického heroinu feťákovi, který si problém nechce přiznat a je schopen pro podporu své závislosti pozabíjet vlastní rodinu.
anonym
2.7.2012 09:23
Nová ropná revoluce. Západ bude v těžbě opět soběstačný, tvrdí studie
Tento článok je absloútna totálna blbosť...
1 - 37 / 223
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama