reklama
reklama
16. 5. 2012 | poslední aktualizace: 16. 5. 2012  14:15
Roztříštěnému Androidu vládne Samsung

Fragmentace Androidu obrazem: Čtyři tisíce zařízení, 40 procent trhu pro Samsung

Android je na tom podobně jako Windows - najít úplně stejné zařízení je těžký úkol. Na jedno unikátní zařízení s androidem připadá v průměru pouhých 170 uživatelů. Nejvíce jich v praxi má Samsung a HTC.
Čtěte více o: Android | smartphone | aplikace
Vizualizace roztříštěnosti Androidu
Vizualizace roztříštěnosti Androidu
foto: opensignalmaps.com

Kdyby chtěli vývojáři aplikací upravit své produkty pro každé unikátní zařízení s Androidem, museli by vytvořit tisíce verzí. Stovky fyzicky odlišných modelů telefonů totiž rozdělují i různé verze softwaru. Jak moc? To zjistili tvůrci aplikace OpenSignalMaps, když zmapovali zařízení svých uživatelů.

Výsledek půlročního měření byl překvapivý. Mezi 681 tisíci zařízení, ze kterých autoři aplikace zaznamenali přístup, bylo 3997 unikátních zařízení 599 různých značek. Z toho 1363 zařízení se v databázi za půl roku objevilo pouze jednou.

reklama

Výsledky experimentu ukazují, že pro vývojáře je nejjednodušší soustředit se při testování svých aplikací na telefony Samsugu a HTC – osloví tak přibližně padesát procent trhu, jen Samsungu patří 40 procent ze sledovaných zařízení. Jednoznačným „králem“ je nepřekvapivě Galaxy S II, která je nejprodávanějším telefonem s androidem vůbec.

Vizualizace roztříštěnosti Androidu podle konkrétních modelů

„Otevřenost Androidu rozhodně zvyšuje náklady na vývoj a podporu aplikací. A spolu s nižší ochotou uživatelů Androidu platit pak vede k horším aplikacím,“ říká Tomáš Hubálek, autor několika aplikací pro Android, dohromady s více než pěti miliony stažení.

Jako řešení doporučuje soustředit se na dražší modely, jejichž uživatelé jsou obecně ochotnější platit. „V mém případě jde zejména o nejdražší Samsungy – Galaxy S II, Galaxy Note a Galaxy Nexus,“ popsal situaci Hubálek.

Kvůli vysokým nákladům a malým příjmům se od Androidu začíná odvracet část vývojářů, kteří svoje hry z iOS na Android přenesli. Veřejně o budoucnosti vývoje svých titulů pro Android pochybuje například studio Mika Mobile, které stojí za hrami Battleheart a Zombieville USA.

Vizualizace roztříštěnosti Androidu podle značek

Fragmentace softwaru pokračuje

Podle zjištění OpenSignalMaps pokračuje i nepříjemný trend rozmělňování různých verzí Androidu. Před rokem dvě verze Androidu (2.3 a 2.2) obsluhovala 90 procent zařízení, nyní je to 75 procent pro stejné verze, roste ale výskyt Androidu 3.x a 4.x.

Android 4.0 zaznamenal nárůst i díky tomu, že po půl roce začali výrobci telefonů vydávat aktualizace pro starší zařízení. Znát je to zejména u Samsungu, který vydal Android 4.0 pro své nejrozšířenější zařízení – Galaxy S II. Na trh už přišly také první novinky s Androidem 4 od HTC.

Autoři: Otakar Schön
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
imbecilni manazeri na slepo bez pruzkumu trhu hlavou proti zdi (anonym)
ona taky cilova skupina androjda je jina nez ihracek. kdo by to...
Fragmentace Androidu obrazem: Čtyři tisíce zařízení, 40 procent trhu pro Samsung (anonym)
Tady je puvodni clanek. Mapy tam jsou aktivni tak clovek vidi...
Re: Fragmentace Androidu obrazem: Čtyři tisíce zařízení, 40 procent trhu pro Samsung (anonym)
sorry ted jsem si vsimnul ze ten odkaz je i v textu
to se da resit (Honza)
3997 zarizeni jeste neni 3997 platforem. Nicmene je to velka vyzva...
... (petrib)
neprasit standardy
Zobrazit diskusi
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama