reklama
reklama
20. 6. 2012 | poslední aktualizace: 21. 6. 2012  09:32
ČR má zlata a wolframu za stovky miliard

Česko má pod zemí ložiska zlata a wolframu za stovky miliard. Stát uvažuje o těžbě

Česko má zásoby zlata v hodnotě 250 miliard korun. Dosud prozkoumaná ložiska wolframu mají hodnotu 60 miliard korun. Po obou kovech je přitom velká poptávka. Ministerstvo průmyslu zvažuje otevření zlatých dolů.
Nikita Poljakov
Nikita Poljakov
redaktor
Zlato
Zlato
foto: HN

Česko střeží pod zemí zlato v hodnotě 250 miliard korun, na které od roku 1994 nikdo nesáhl. Tehdy stála troyská unce na světových trzích v přepočtu 7670 korun. Dnes se však pohybuje kolem 33 tisíc.

Tuto částku považuje ministerstvo průmyslu a obchodu za dost atraktivní na to, aby po šestnácti letech případně znovu otevřelo drahocenná ložiska zlata.

"Investice do těžby a zpracování surovin působí prorůstově a vytváří další pracovní a podnikatelské příležitosti. Kromě toho by stát mohl v době hledání dodatečných příjmů do státního rozpočtu získávat překvapivě vysoké finanční objemy," říká ředitel odboru surovinové a energetické bezpečnosti MPO Pavel Kavina, který si všímá potenciálu netěžených kovů, jako je zlato nebo wolfram.

reklama

 

Debata o těžbě zlata probíhá na pozadí snahy zahraničních firem o získání povolení k průzkumu Česka, který by mohl odhalit naleziště břidličného plynu a umožnit těžbu černého uhlí netradičními metodami.

Zájemci o těžbu břidličného plynu v Česku nepochodili vůbec, australská společnost Wildhorse Energy, která chce těžit černé uhlí metodou jeho zplynování, na povolení k průzkumu čeká již rok a půl.

Snahy o popularizaci netradičních způsobů těžby nerostných surovin reagují na dlouhodobě rostoucí ceny komodit na světových trzích. Ty jsou citlivé na vysokou spotřebu surovin rozvíjejících se zemí, jako je Čína či Indie. Zejména těžba kovů ovšem nedokáže nasytit rapidní nárůst světové poptávky.

Tento dlouhodobý trend dopadá i na Evropskou unii, která hledá cestu, jak snížit surovinovou závislost na zbytku světa a podpořit svoji stagnující ekonomiku. 

Autoři: Nikita Poljakov
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
V devadesátých letech, na osobní nátlat ing. prof. Klause, CSc. (Le Chien Rouge)
byl prodán zlatý poklad republiky a nakoupeny oblikace, předpokládám...
Česko má pod zemí ložiska zlata a wolframu za stovky miliard. Stát uvažuje o těžbě (anonym)
Už se těším. Zbude Hrad s Prahou a kolem nejspíš velkej spálenej...
Česko má pod zemí ložiska zlata a wolframu za stovky miliard. Stát uvažuje o těžbě (Waldík)
250 miliard je jen to, co stihli naši kraďousci nakrást z fondů...
jen tak (anonym)
Takže to co miliony let leželo pod zemí a přežilo tam i komunisty,...
... (QEntity)
Již staří Keltové u nás těžili zlato ve velkém... A to v takové...
Zobrazit diskusi
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama