reklama
reklama
20. 6. 2012 | poslední aktualizace: 20. 6. 2012  13:54

Varšavské metro se zabezpečením AŽD Praha

Společnost AŽD Praha dodá ve spolupráci se společností Bombardier Transportation pro 35 nových šestivozových souprav varšavského metra vlakový zabezpečovač a systém automatického vedení vlaku.
red
red
Logo společnosti AŽD Praha
Logo společnosti AŽD Praha
foto: archiv

Tyto technologie, stejně jako na lince A pražského metra, převezmou za strojvedoucího podstatnou část rozhodování, čímž bude eliminován lidský faktor a razantně se zvýší bezpečnost a spolehlivost provozu.

Technologie AŽD Praha budou ve Varšavě spolupracovat, stejně jako v Praze, se systémy společnosti Bombardier Transportation. Hlavním úkolem českého systému automatického vedení vlaku je převzít na sebe významnou část řídících funkcí vlaku.

reklama

„Poté, co strojvedoucí vyjede ze stanice, systém přebírá řízení vlaku a zajistí plynulou jízdu s minimálními odchylkami od jízdního řádu. Případné zpoždění systém dožene, a pokud bude v předstihu, zpomalí. Významně také šetří elektrickou energii,“ vysvětluje výhody Ing. Roman Juřík, technický ředitel AŽD Praha. „Systém zajišťuje také takzvané cílové brzdění. To znamená, že v zastávce zastaví soupravu s přesností na centimetry. Řídí rovněž vozová zařízení jako dveře, vnější světla, informační systémy a další. „Samozřejmostí je, že strojvedoucí má při mimořádných situacích možnost kdykoliv do řízení vstoupit,“ dodává Ing. Roman Juřík.

Vlakový zabezpečovač zajistí automatické omezování rychlosti na základě informací vyplývajících z polohy vlaků na trati, stavu návěstidel, polohy výhybek, trvalých omezení rychlosti a dalších zjištěných dat.

Zakázku na zabezpečení metra vypsala společnost Metro Warszawskie Sp. z o. o., Warszawa. Vozidla metra typu INSPIRO dodá Sdružení společností NEWAG S.A. Nowy Sącz, Siemens Sp. z o.o. Warszawa a Siemens AG Österreich Vien. Automatizaci jízdy vlaku a vlakový zabezpečovač zajistí AŽD Praha s.r. o. a Bombardier Transportation (ZWUS) Polska Sp. z o.o.

Vozidla budou provozována na stávající lince 1 (asi deset vlaků) i na nově budované lince 2. Vlakový zabezpečovač umožní přechodnost mezi linkami.

Společnost Metro Warszawskie zaplatí za dodávku 35 vlaků 272 milionů eur a za zabezpečení z dílny AŽD Praha téměř 4,3 miliony eur.

Autoři: red
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama