reklama
reklama
21. 6. 2012 | poslední aktualizace: 20. 6. 2012  20:57
Jak z ultrabooku udělat pracovní stanici

Dockovací stanice: Z ultrabooku plnohodnotným počítačem snadno a rychle

Nedostatek USB konektorů a nekvalitní displej u lehkého notebooku nemusí být problém. Stačí jednoduchá dockovací stanice za pár tisíc korun. Vyzkoušeli jsme jednu z těch nejlépe vybavených - DynaDock U3.0 od Toshiby.
Čtěte více o: HN Tech testy | notebook | USB
Replikátor portů Dynadock
Replikátor portů Dynadock
foto: Toshiba

Nejčastější kritika ultrabooků je jednoduchá – nemají žádné porty, nedají se připojit k ethernetu. Vlastně jsou k ničemu. V praxi ale z ultrabooku uděláte rychle špičkově vybavený notebook – stačí jeden nebo dva kabely a dockovací stanice.

V redakci jsme vyzkoušeli DynaDock U3.0 od Toshiby, což je paradox – Toshiba u svých ultrabooků na konektorech nešetřila., ale dockina funguje na jakémkoliv počítači s Windows 7 a není jediná. Ultrabook můžete proměnit i připojením k dockovacímu monitoru.

reklama

Dnes už se jako dock označují replikátory portů, protože výraz „dock“ všichni znají, zatímco „replikátor“ zní cize. Skutečná dockovací stanice u profesionálních notebooků se s počítače spojuje přes speciální konektor a díky tomu zvládne nejen připojit externí zařízení včetně počítačové sítě, ale notebook také napájí.

video: Dockovací stanice: Z ultrabooku plnohodnotným počítačem snadno a rychle
dockina.mp4.jpg

Replikátory portů oproti tomu vyžadují propojení kabelem a separátní napájení notebooku. DynaDock od Toshiby je tedy ve skutečnosti replikátorem portů, protože přes USB, ani ve verzi 3.0, není možné notebook napájet.

Díky připojení kabelem ke standardnímu rozhraní ale replikátory fungují s libovolným počítačem (pokud má podporovaný operační systém) a umožňují v podstatě to samé – připojit najednou myš, klávesnici, externí disky, ethernet, vyvést zvuk až pro osmikanálové domácí kino i obraz ve FullHD rozlišení.

Jako dockovací stanice nebo replikátor portů může sloužit i monitor. Stačí vybrat model, který má USB rozbočovač a k notebooku pak nemusíte stále připojovat myš a klávesnici s externím diskem – právě tyto tři věci, spolu s monitorem, k ultrabooku připojuje nezanedbatelná část uživatelů.

Dockovací monitor ale znamená potřebu tří kabelů – napájení, USB a video. Výjimkou je Thunderbolt Display od Applu, který má jeden kabel pro video, data i napájení, pravda – se dvěma konektory.

Vyzkoušená Toshiba

Na to, jak funguje replikátor v praxi, se můžete podívat na videu. Je to v podstatě stejně jednoduché, jako připojit do počítače USB klíčenku – stačí jeden kabel, několik okamžiků na instalaci ovladačů při prvním použití a po chvilce notebook slouží jako výpočetní srdce stolního počítače s velkým monitorem a klasickou klávesnicí a myší s velkým externím úložištěm.

Největší „problém“ je v prvotní připojení kabelů a jejich uspořádání na pracovním místě, aby nepřekážely. DynaDock U3.0 funguje na standardu USB 3.0, ale jako replikátor portů bez možnosti zvukového a video výstupu fungovala i na Macbooku Air s USB 2.0. Kromě ultrabooku Toshiba jsme ji vyzkoušeli i s Acerem, který má portů minimum, a nenarazili na jediný problém.

Cena pod čtyři tisíce sice není nízká, ale vzhledem k tomu, kolik toho zvládá, je to pro pracovní využití vhodná volba. Kombinace ultrabooku s replikátorem portů je navíc levnější než koupě byznysového notebooku s podporou tradiční dockovací stanice.

Autoři: Otakar Schön
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Xperia Pro má Office Suite Pro v ceně cca 6 tis.Kč (Karel Fiedler)
ano, je to tak, aktuálně verzi 6.1 viz.: https://play.google.com/store/apps/deta
Dockovací stanice: Z ultrabooku plnohodnotným počítačem snadno a rychle (anonym)
Humory pana Schona: "špičkově vybavený notebook", či dokonce podle...
Dockin station (David)
Pro tento účel dobře poslouží také jiný Docking Station, například...
co zkusit něco menšího (Karel Fiedler)
Dnes může spousta lidem dobře posloužit i něco menšího a podtatně...
zajímavý názor, ale (Tutor)
Nějak si nedokážu představit že k nám do korporátu narvu mobil...
Zobrazit diskusi
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama