reklama
reklama
21. 6. 2012 | poslední aktualizace: 21. 6. 2012  14:48
Soukromé lety na Měsíc za 100 milionů

Britská firma chce pořádat soukromé lety na Měsíc. Zájemci zaplatí 100 milionů liber

Do tří let chceme vyslat prvního civilistu na Měsíc, prohlásila britská společnost Excalibur Almaz. Zájemce musí podstoupit intenzivní roční výcvik a zaplatit přibližně 3 miliardy korun. Počítat musí ale s tím, že z kazašské základny odstartuje bez profesionálního astronauta.
han
Měsíc
Měsíc
foto: ČTK

Chcete být prvním člověkem na Měsíci od mise Apollo 17 v roce 1972? Máte šanci, britská společnost Excalibur Almaz totiž oznámila, že chce pořádat vlastní mise na Měsíc.

Vědci, vládní vyslanci i dobrodružní miliardáři, kteří chtějí do vesmíru, musí zaplatit "pouhých" 100 milionů liber (asi 3 miliardy Kč) a podstoupit důkladný roční výcvik, který je na čtyřměsíční let důkladně připraví.

Profesionální astronauti totiž tříčlenné posádky doprovázet nebudou. Firma Excalibur Almaz tak rozhodně odmítá tvrzení, že je o vesmírnou turistiku.

reklama

"Chceme obnovit objevitelskou tradici Británie, která v 16. a 17. století vysílala průzkumníky až na kraj světa pro nové vědomosti, informace a bohatství," prohlásil zakladatel firmy Art Dula pro britský deník Daily Telegraph.

"Nevíme sice, kolik toho bohatství zpět přivezou, ale první osoba, kterou my vyšleme na Měsíc, rozhodně získá místo v učebnicích dějepisu," dodal Dula.

Firma plánuje první testovací let v roce 2014, rok nato pak na Měsíc vyšle prvního zákazníka ze základny v Kazachstánu. Do vzduchu stroj s posádkou vynesou rakety, které jsou lehčí a levnější než běžné modely. I proto bude let delší. Flotilu britská firma odkoupila od ruské firmy NPO Mašinostrojenija.

Nejlepší zákazník? Vláda

Z vesmírné stanice může posádka podnikat vědecké experimenty a pozdější mise by dokonce mohly Měsíc obíhat. Obojí by bylo atraktivní například pro vlády, které na vybudování vlastních vesmírných programů nemají prostředky.

"Vlády si naše mise určitě budou moci dovolit, jejich cena se ani nepřiblíží nákladům na projekt Apollo. Využíváme zařízení, do kterých Sověti už investovali přes miliardu liber," tvrdí Dula z firmy Excalibur Almaz.

Smělý a trochu neuvěřitelný plán britské společnosti vyvolává skeptické reakce. Dave Parker z Britské vesmírné agentury pochybuje zejména o tom, že je možné připravit civilistu k vesmírné misi za pouhý rok.

"Snaží se dát dohromady starou ruskou technologii a k tomu přidat pár nových prvků. Realita je samozřejmě taková, že pro svůj plán nemají investora. Ale přeju jim hodně štěstí, takové věci se musí zkoušet," dodal Parker.

Autoři: han
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Britská firma chce pořádat soukromé lety na Měsíc. Zájemci zaplatí 100 milionů liber (anonym)
Hm tak to by byli v historii první. Ten natočený film v poušti...
jako prvni poleti cameron z kamerunu prevleceny za muzskou britskou kralovnu (anonym)
doveze si hrst mesicniho prachu a bude vyhrozovat rusku treti...
Megaložvást s Ruským pozadím (PETR)
Poslední výprava na měsíc Apollo 17 trvala od 7 do 19 prosince...
jednosmerny let (doctorX)
vyjde tedy jen jednosmerny let na 50mil ? ... prave jsem prepocital...
Je zajimave, kolik se na techto diskusich najde dolarovych milionaru (Ampo)
... ziram.
Zobrazit diskusi
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama