reklama
reklama
27. 6. 2012 | poslední aktualizace: 28. 6. 2012  08:08

Piezoelektrické podlahy

Podlahové moduly využívají piezoelektrického jevu k výrobě energie z opomenutého zdroje - lidí.
Nové možnosti zelených energií
Nové možnosti zelených energií
foto: SDF

Stlačením jednotlivých dlaždic o deset milimetrů převádí podlaha až 50 % kinetické energie lidského kroku na elektrickou. Ta je potom využívána k osvětlení samotných modulů nebo sbírána a využívána jiným způsobem.

Moduly o velikosti čtverce s hranou 75 cm lze řadit vedle sebe do větších celků nebo kombinovat s jiným druhem podlahové krytiny. Je však nutné počítat s rozdílnou tloušťkou piezoelektrických (20 cm) a běžných typů dlaždic (do 5 cm). Drobnou nevýhodou je relativně vysoká hmotnost jednotlivých modulů – až 50 kg.

reklama

Piezoelektrické moduly jsou skvělým způsobem, jak zábavnou formou představit možnosti „zelené“ energie a upozornit na alternativní zdroje energie vůbec. Zároveň je však možné využít interaktivního potenciálu tohoto typu podlahové krytiny i v seriózních aplikacích, které by šetřily elektrickou energií. Představte si podlahu na veřejných prostranstvích, kde by vaše kroky napájely systém lamp pouze v dráze vašeho pohybu – nášlapné lampy.

V rámci letošních Olympijských her v Londýně bude možné vyzkoušet si piezoelektrický parket na vlastní kůži ve speciálním pavilonu v přímém sousedství hlavních olympijských stadionů.

Happy Materials s.r.o.

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama