reklama
reklama
28. 6. 2012 | poslední aktualizace: 29. 6. 2012  10:32
Pačes: Zelená energie není pro zlatokopy

Václav Pačes: Dotace na zelené energie mají dostat lidé, ne zlatokopové

Více než padesát procent elektřiny z jádra, omezení obnovitelných zdrojů na lokální úroveň a lepší hospodaření s uhlím ordinuje České republice Nezávislá energetická komise, vedená akademikem Václavem Pačesem.
Petr Lukáč
Petr Lukáč
redaktor
VÁCLAV PAČES
VÁCLAV PAČES
foto: HN - MARTIN SVOZÍLEK

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba svolal energetické experty letos na jaře. Měli zpracovat podklady pro ideový základ nové státní energetické koncepce.

Pačesově komisi bylo mimo jiné vyčítáno, že se v hlavní zprávě odmítá vyjádřit k prolomení těžebních limitů. I na toto téma došlo v rozhovoru pro HN.

reklama

HN: Od vaší komise se očekávala nějaká nová vize budoucnosti české energetiky. Proč se tedy tolik kryjete s názory ministerstva průmyslu a obchodu?

To není pravda, nekryjeme. Uvědomte si, že za náměstka Františka Pazdery byl dán opravdu extrémní důraz na jádro. Počítalo se s tím, že v Česku bude stát 18 jaderných reaktorů. Nám vychází, že bude ekonomicky výhodné minimálně dostavět Temelín.

HN: I když se lišíte od starého návrhu energetické koncepce, shodujete se téměř ve všem s ministrem Kubou.

Vynalézt něco úplně nového pro energetiku dnes není možné. Jde tedy prakticky o to, jaké proporce jsou pro nás a pro Evropu výhodné. A jak zařídit, aby výroba tepelné a elektrické energie byla co nejekonomičtější a zároveň nejekologičtější.

HN: Takže na vás ministerstvo nijak netlačilo?

Odmítám, že bychom byli pod jakýmkoliv tlakem ministerstva nebo pana ministra Kuby. Ten nám jasně řekl, že to je naše věc. My jsme si do komise najmenovali vlastní lidi, aniž by nám do toho kdokoliv zasahoval. To, co vzniklo, vzniklo opravdu po odborné diskusi, v níž jsme se snažili posoudit energetický mix z ekonomického, ekologického a bezpečnostního hlediska.

HN: Není dostavba Temelína ekonomicky riskantní?

Nyní se začínají ukazovat odhady, které namísto původních 150 až 200 miliard korun počítají až se 300 miliardami. A to je v porovnání se 100 miliardami, kolik stály původní dva bloky, opravdu hodně. Jsou to nicméně sumy, které se objevují v médiích a v kuloárech.

Kvalifikovaný odhad dnes bohužel neexistuje. Nabídky na dostavbu Temelína se budou podávat za pár dní a obávám se, aby nešlo o přípravy na předraženou stavbu.

HN: Měla by se zastavit podpora zelené energie?

Rozumné dotace nezavrhujeme. Ale musí být určeny pro lidi a hlavně u nových typů zdrojů. Ideální by bylo, aby lidé sami využívali obnovitelné zdroje na lokální úrovni – v topeništích, na střechách a podobně, tam mají největší potenciál. Bioplyn, biomasa, komunální odpad, vše spalováno v moderních kotlích. Ale plány Evropské unie na desítky a desítky procent u nás nedávají smysl.ctete patek

Autoři: Petr Lukáč
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Kdy už konečně i ČR utne dotace uhlojaderné loby? (Tomáš)
Německo přiškrtilo dotace jaderným zlatokopům dle pánu z roku...
Optimální je teď tak 3 až 10kW FVE na střeše, "načerno" tedy bez státní buzerace a "dotací". (anonym)
Naprostý souhlas. Zrušit všechny dotace a hlavně tyto rádoby "komise"...
platí to (Wlasta)
i v zimě při inverzi? Kde máte zbytek po dobu co nesvítí, to berete...
Re: Václav Pačes: Dotace na zelené energie mají dostat lidé, ne zlatokopové (anonym)
1kW ve FVE vyrobí přes 1ḾWh v podmínkách ČR za rok. Tedy...
Re: Václav Pačes: Dotace na zelené energie mají dostat lidé, ne zlatokopové (pragerz)
jj také si myslím, že ve vyspělém světě už mají podobné kostry...
Zobrazit diskusi
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama