reklama
reklama
3. 7. 2012 | poslední aktualizace: 3. 7. 2012  15:20
Nejlevnější SUV světa? Za 120 tisíc

FOTO: Nemá okna ani klimatizaci: Nejlevnější SUV světa přijde na 120 tisíc korun

Automobilka Mobius sídlící v Keni chce brzy do provozu uvést nejlevnější SUV na světě. Podařilo se jí totiž snížit náklady na výrobu tak, že může vůz s pohonem všech kol a místem až pro osm lidí prodávat v přepočtu za 120 tisíc korun. Bude mít úspěch?
Jan Markovič
Jan Markovič
Redaktor
Čtěte více o: Afrika | SUV
Mobius Two
Mobius Two
foto: Mobius

Mobius už má zkušenosti s výrobou levných aut - produkuje malé vozítko One. Nyní chystá model Mobius Two, který je postavený tak, aby mohl proniknout i těžším terénem a zpřístupnil tak i zapadlé kouty africké divočiny.

Novinka má pouze čelní sklo. Boční okna nebo zadní dveře chybí. Auto nemá ani klimatizaci, takže cestující průvan spíše uvítají. Alespoň že je v základní výbavě střecha a jednoduše navržená příď.

reklama

Díky chybějícím dílům se podařilo výrobci snížit náklady na minimum. Přitom Mobius Two má světlou výšku 35 cm, spodní část chrání krytý podvozek a průchod terénem usnadní i pohon všech kol.

Uspořádání vozu lze navíc modifikovat. K dostání tak bude verze, která uveze až osm cestujících nebo varianta určená pro transport nákladu. Ta unese zátěž o váze 500 kg.

Automobilka zatím nechce zveřejnit motor, který se objeví pod kapotou. Její první model ale pohání benzinový dvoulitr Toyota. Dá se tedy očekávat stejný nebo podobný motor. Prototyp zatím projel 2500 km okolo Keni.

Mobius Two by měl v přepočtu stát 120 tisíc korun. Navíc podle výrobce jde o lehce opravitelné auto s dobře dostupnými součástkami, takže i provoz bude vyžadovat minimální náklady.

Otázkou zůstává, zda bude mít levné auto úspěch. Zkušenosti Indického výrobce Tata, který nabízí laciné městské autíčko Nano ukazují, že pro řadu chudých motoristů jde pořád o nedostupný luxus. Ti proto často preferují levné mopedy.

Autoři: Jan Markovič
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Nemá okna ani klimatizaci: Nejlevnější SUV světa přijde na 120 tisíc korun (dylina)
Když to nemá okna, budiž. Ale ani klimatizaci? Tak to je nepřijatelné
Ten nadpis je nelogickej co? (majitel)
:-)
120 tisic? (Mutubatu)
Nevypada to spatne za ty penize, urcite bych si to poridil radsi...
Jenže vy Afričani neznáte naši zimu. (Kozousch)
Já bych si určitě pořídil radši Fabii ...
Zobrazit diskusi
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama