reklama
reklama
4. 7. 2012 | poslední aktualizace: 4. 7. 2012  14:22
Co je to vlastně Higgsův boson?

Proč má nově objevená částice přezdívku božská? Díky ní mohly vzniknout atomy a celé planety

Objev nové částice, která by mohla být Higgsovým bosonem nazývaným také božskou částicí, je převratný. Sám Higgs ale s přezdívkou božská částice nesouhlasí. Co částice znamená a proč je důležitá? Přečtěte si odpovědi na tyto a další otázky.
Čtěte více o: CERN | fyzika | vesmír | atom | věda a výzkum | objev | urychlovač
Hledání "božské částice"
Hledání "božské částice"
foto: CERN

Vědci z Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) ve středu v devět hodin dopoledne středoevropského času v australském Melbourne oznámili existenci nové částice, možná Higgsova bosonu. Co ale výsledky z velkého hadronového urychlovače pod švýcarsko-francouzskou hranicí znamenají? A proč lidé Higgsovu bosonu říkají božská částice? Odpovědi přinesl britský zpravodajský server Guardian.

1. Co je Higgsův boson?

Částice nese jméno podle Petera Higgse. Britský fyzik předpověděl její existenci už v roce 1964. Teorie, kterou rozpracoval spolu s Philipem Andersonem, je klíčová pro pochopení vzniku hmoty. Boson ve standardním modelu částicové fyziky vysvětluje, jak získaly ostatní částice hmotnost.

Pokud by základní částice hmotnost nezískaly, vesmír by dnes vypadal zcela jinak. Částice by bez hmotnosti létaly vesmírem rychlostí světla a nikdy by se nevytvořily atomy, z nichž pak vznikaly hvězdy a planety.

“Předpokládá se, že krátce po velkém třesku mnoho částic nemělo žádnou hmotnost. Tu získaly až později díky Higgsově poli. Každá částice, která s Higgsovým polem interaguje, získává hmotnost,” řekl pro Guardian vědecký korespondent Ian Sample.

reklama
Urychlovač

Velký hadronový urychlovač (LHC), postavený za zhruba pět miliard švýcarských franků (asi 84 miliard Kč), je největší urychlovač částic na světě. Vědcům pomáhá simulovat podmínky podobné těm, jaké existovaly těsně po vzniku vesmíru.

Hlavní součástí urychlovače je 27 kilometrů dlouhý kruhový tunel umístěný 50 až 175 metrů pod zemí, kterým probíhá potrubí o délce 26 659 metrů. Tok částic v potrubí je řízen a urychlován soustavou přibližně 9 600 magnetů různých druhů a vlastností. Aby elektromagnety vytvořily dostatečně silné magnetické pole, musí být ochlazovány na teplotu -271,3 stupňů Celsia.

Zařízení umožňuje proti sobě v téměř naprostém vakuu rychlostí rovnající se 99,9999991 procenta rychlosti světla vyslat dva paprsky subatomárních částic (protonů či iontů), při jejichž střetu vznikne sprška nových částic, které jsou předmětem výzkumu. Informace o vlastnostech částic vzniklých při střetu sleduje několik detektorů.

2. Co je Higgsovo pole?

Higgsovo pole je teoretická neviditelná energie, která se táhne celým vesmírem. Přilne k elementárním částicím, ať jsou kdekoliv, a učiní je hmotnými. Pro některé částice je pole více přitažlivé než pro jiné. Například částice světla, fotony, vůbec polem přitahovány nejsou.

Teoreticky částice nemusely vážit vůbec nic, jakmile ale pole po velkém třesku začalo fungovat, získaly svoji hmotnost.

3. Proč bosonu říkáme božská částice?

Svoji přezdívku boson získal díky Leonu Ledermanovi, držiteli Nobelovy ceny za fyziku. Napsal knihu Božská částice: Pokud je vesmír odpovědí, co je otázka? (v originále: The God Particle: If the Universe Is the Answer, What Is the Question?) Sám Higgs není příznivcem tohoto pojmenování.

“Shledávám ho matoucí, protože já sám věřící nejsem. Je to určitý druh zneužití terminologie, které by mohlo některé lidi i urazit,” vypověděl Higgs.

Podle Higgse dokonce ani sám Lederman neměl v plánu částici nazvat božskou čili god particle. Chtěl ji pojmenovat goddamn particle (zatracená částice), ale editor knihy mu to nedovolil.

4. Co Higgsův boson znamená pro fyziku?

Higgsův boson je posledním chybějícím článkem v takzvaném základním modelu částicové fyziky. Význam tohoto modelu pro fyziky Reuters srovnává s významem teorie evoluce pro biology.

Znamenalo by to potvrzení modelu, který předpokládá, že vesmír se skládá z 12 základních stavebních kamenů, elementárních částic, které můžeme vysvětlit pomocí čtyř druhů interakcí. Ostatních 11 částic, které model předpokládá, již bylo nalezeno.

Existence Higgsova bosonu sice předpovídá základní model částicové fyziky, zatím ale nebyla potvrzena experimenty. Pokud by nebyl nalezen, museli by vědci přehodnotit současné teorie o vzniku vesmíru.

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
abrakadabrara (Pave)
...teoreticka neviditelna energie ktera se tahne celym vesmirem...!...
Hm... (Jarda)
Jestli tomu rozumím dobře, tak vesmír (dle vědců neinteligentní)...
Nechápu (překlad: Lůzovláda)
Nechápu, proč se vědci tak zatěžují bádáním nad zákony přírody....
NOTYVOLE!!! (DanC)
To vedro a bouřky dělá divy. Takovou moudrost jsem už dlouho nečetl,...
boson (milda)
no, nejsem si jist danci, zda předchozí příspěvek nemá víc pravdy,...
Zobrazit diskusi
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama