reklama
reklama
9. 7. 2012 | poslední aktualizace: 9. 7. 2012  12:32
FBI vypne servery tisícům Čechů

Tisíce Čechů můžou přijít o internet. FBI vypíná servery po celém světě

FBI k pondělí odpojí od internetu přes 300 000 uživatelů po celém světě. Příčinou je odpojení serverů, které používala skupina estonských hackerů k přesměrovávání uživatelů na stránky s nekalou reklamou. V Česku přijdou o připojení na web minimálně 2 tisíce lidí.
val
Čtěte více o: USA | Česko | internet | virus | kriminalita
ilustrační foto: internet
ilustrační foto: internet

Americký federální úřad pro vyšetřování (FBI) v pondělí vypne servery, které v minulosti používala skupina hackerů. Přibližně 300 tisíc lidí může přijít o připojení k internetu.

V listopadu 2011 FBI zadržela skupinu šesti Estonců a jednoho Rusa, které se podařilo infikovat virem DNSChanger více než čtyři miliony počítačů po celém světě.

Cílem hackerů bylo nasměrovat zasažené uživatele na podvodné stránky, na nichž byla umístěná reklama, na níž skupina vydělávala miliony. Podle serveru BBC, který tuto informaci ráno přinesl, si skupina "vydělala" sumu 14 milionů dolarů.

reklama

Nejvíce nakažených počítačů se nachází ve Spojených státech, Itálii, Indii, Spojeném království a v Německu. Kromě přesměrování uživatelů, mohli hackeři také sledovat aktivitu poškozených včetně zadávání přístupových hesel a dalších citlivých údajů.

Globální "úklid"

FBI po úspěšné listopadové razii zajištěné servery dále provozovala a dala čas všem postiženým, aby své počítače od nebezpečného malwaru vyčistili. Lhůta na vyčištění počítačů skončila právě dnes v 6:01 SEČ.

V Česku by mělo být dosud stále 2134 nakažených počítačů, jejichž uživatelé budou mít dnes problémy s připojením, informuje stránka DNSChanger Working Group.

"Dopad tohoto kroku FBI bude minimální, neboť velká část zasažených serverů není již delší dobu aktivní," prohlásil pro server BBC Johannes Ullrich, výzkumník Sans Security Institute.

Záhy po oznámení záměru FBI se objevily ohlasy, jestli si Americký federální úřad pro vyšetřování vůbec může dovolit takovým fatálním způsobem zasahovat do práv uživatelů internetu nejen v USA, ale i v dalších zemích světa.

FBI vysvětluje svůj krok snahou ušetřit. Zřídila však internetovou stránku, na níž mohou uživatelé zjistit, jestli byl jejich počítač nakažen zmíněným virem http://www.dcwg.org.

DNSChanger napadal pouze systémy Windows a Mac. Linux, Android nebo iOS nakaženy nebyly.

Autoři: val
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Veliký (Onan)
Vysvětlení!! Blbcům je to třeba servírovat trochu okořeněné! Jinak...
Nejdou ani některé servery hostingů s placenými stránkami (anonym)
Což je dost vrchol. Spousta firem má své weby umístěné přes hostingové...
Hostované weby už jdou snad všechny z různých serverů.. (anonym)
Tedy aspoň ty co spravuji jdou. Některé jiné hostované weby pořád...
:( (Daniel Le)
Zdravim taky mi nejde internet a jsem kousek od ostravy, jdou...
Re: Tisíce Čechů můžou přijít o internet. FBI vypíná servery po celém světě (Michael)
Mam to same jsem z Havířova a co jsem se ptal kamaradu tak vsichni...
Zobrazit diskusi
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama