reklama
reklama
9. 7. 2012 | poslední aktualizace: 9. 7. 2012  21:54
Windows 8 a Surface stihnou Vánoce

Windows 8 stihnou Vánoce, prodávat se začnou v říjnu spolu s tablety Surface

Microsoft potvrdil datum zahájení prodeje nové verze Windows, a nikoho tím nepřekvapil. Se systémem připraveným na dotykové ovládání přijdou i první tablety přímo od Microsoftu, s výrobou jsou však problémy.
Čtěte více o: Windows | Microsoft | tablet | počítače
Tablet Microsoft Surface
Tablet Microsoft Surface
foto: Microsoft

Softwarový gigant Microsoft dnes na konferenci pro své obchodní partnery potvrdil správnost předpokladů ze strany analytiků a médií. Windows 8 a hlavně počítače s novým operačním systémem se začnou prodávat v říjnu, v sezoně nákupů vánočních dárků a utrácení zbylých prostředků ve firmách a organizacích.

Ještě před Vánoci by podle předchozích oznámení měl Microsoft dodávat na trh i první počítač se svým logem – tablet Microsoft Surface s Windows 8 RT – tedy tablet na platformě ARM. Tablety Surface Pro s procesory Intel se čekají až počátkem příštího roku.

reklama

Microsoft oznámil datum zahájení prodeje Windows 8 jen několik hodin poté, co se pochlubil úspěšnými prodeji Windows 7. Po necelých třech letech (Windows 7 vstoupily do prodeje oficiálně 22. října 2009) Microsoft doposud globálně prodal 750 milionů licencí Windows 7, většinu tradičně jako součást nových počítačů.

V Česku jsou Windows 7 podle aktuální statistiky zveřejněné Microsoftem nejrozšířenější operační systém. Windows 7 už používá přibližně 42 procent počítačů připojených k internetu.

Různé verze pro různé stroje

Windows 8 půjdou na trh pouze ve třech verzích. Dvě varianty Windows 8 a Windows 8 Pro jsou určeny pro tradiční osobní počítače na platformě Intel (s procesory Intel nebo AMD).

Verze Windows RT je pro mobilní počítače s procesory typu ARM (stejné jako v mobilních telefonech a tabletech). Verze RT nebude podporovat tradiční aplikace pro Windows 7, ale její součástí bude Microsoft Office.

Verze Pro bude k dispozici formou upgradu ze starších Windows za 40 dolarů (přibližně tisíc korun s DPH). Zákazníci, kteří si dnes koupí počítač s Windows 7 budou moci získat Windows 8 za 15 dolarů.

Povrchové problémy

Zahájení prodeje tabletů Surface (Povrch) v říjnu Microsoft ještě oficiálně nepotvrdil. Jedním z důvodů mohou být údajné problémy s výrobou těla tabletů, o kterých píše server DigiTimes.

Tchajwanský deník hlásí, že Microsoft spolupracuje s druhořadým dodavatelem, který není schopný dosáhnout dostatečné efektivity při výrobě speciálních krytů tabletů z hořčíku technologií s marketingovým označením VaporMg. Tento proces má dát tabletům povrch, jakým se vyznačují luxusní hodinky.

Microsoft chce do zahájení prodeje tabletů Surface vyrobit 5 milionů kusů. Požadavek na vysoký objem dodávek vedl údajně hlavní výrobce k odmítnutí zakázky kvůli nedostatečným výrobním kapacitám, které předem vytížil Apple a další výrobci tabletů.

Autoři: Otakar Schön
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
To je báječné (Psí útulek Jitonice)
Tak to naši milánkové budou mít radost. Hlavně aby se podařilo...
Už se těším. (anonym)
Zapoměl jste dodat, že na čechy se již tradičně dostane výhledově...
Windows 8 stihnou Vánoce, prodávat se začnou v říjnu spolu s tablety Surface (anonym)
Já bych si spíš tipnul, že vydání o pár měsíců odložili, aby to...
Je mi docela šumák jaký procáky to bude podporovat (Titánius Ocelkuj)
je mi dokonce i šumák jak bude vypadat shell. Obecně spíš čekám,...
XP (Martas)
To jsem si taky myslel a v podstatě s tím souhlasím, ale když...
Zobrazit diskusi
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama