reklama
reklama
13. 7. 2012 | poslední aktualizace: 13. 7. 2012  13:17
On-line: Co přinese aukce kmitočtů

Každá konkurence je dobrá, virtuálním operátorům pomůžeme otevřít dveře, říká náměstek ČTÚ

Co přinese důležitá aukce kmitočtů? Povede k příchodu čtvrtého operátora? Zlepší se tím služby současných operátorů a sníží se ceny? Ptali jste se náměstka Českého telekomunikačního úřadu Marka Eberta.
mil
Čtěte více o: telekomunikace | ČTÚ
Volání, ilustrační foto
Volání, ilustrační foto
foto: HN - Radim Beznoska

Kmitočty pro rychlé mobilní sítě Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydraží do konce roku. Přidělí je pak zřejmě v lednu. Úřad aukci formálně zahájil ve čtvrtek, když zveřejnil na svém webu kompletní dokumentaci k výběrovému řízení včetně podmínek. Přihlášky do aukce mohou zájemci podávat do 10. září.

Cílem přidělování kmitočtů má být vstup nového operátora a rychlý rozjezd vysokorychlostních mobilních sítí LTE, které by zvýšily pokrytí vysokorychlostním internetem a umožňují zhruba pětinásobné zvýšení rychlosti proti sítím 3G.

O kmitočty uvolněné přechodem z analogového na digitální vysílání v pásmu 800 MHz a v pásmech 1800 a 2600 MHz se s největší pravděpodobností budou ucházet všichni tři nynější operátoři, i když k podmínkám mají výhrady. Zřejmě nejvážnějším novým zájemcem je investiční skupina PPF.

Povede aukce k příchodu čtvrtého operátora? Zlepší se tím služby současných operátorů a sníží se ceny? Ptali jste se náměstka ČTÚ Marka Eberta.

reklama

  Online rozhovor
Již není možné vkládat otázky

GEN-
13.7. 08:06
Dobry den,
pripadny vstup ctvrteho operatora automaticky nemusi znamenat snizeni vysokych cen (vysokych vzhledem k zahranici). Je evidentni ze u nas nefunguje trzni prostredi, stavajici operatori si rozdelili trh a vysoke ceny jim vyhovuji. Jakym zpusobem chce CTU zajistit v CR trzni prostredi? To ze pripadny ctvrty operator bude mit moznost vyuzit siti stavajicich operatoru nepovazuji za dostatecne. Bude umoznen i vznik virtualnich operatoru - ale tak ze ostatni operatori budou povinni ho vpustit do svych siti?

Dekuji za odpoved.
Marek Ebert
13.7. 09:54
Každé zvýšení konkurence pro je pro trh pozitivní a vytváří tlak na lepší podmínky, za kterých se služby na trhu poskytují. Proto i případný vstup dalšího hráče do aukce by jistě byl pro trh přínosem.
Podmínky aukce vedle přístupu do sítě pro účely národního roamingu současně přinesou i povinnou velkobchodní nabídku pro MVNO.

Jinak ale ČTÚ dělá i další kroky k posílení konkurence na mobilním trhu - v tuto chvíli připravujeme analýzu nového velkoobchodního trhu mobilního volání. A pokud potvrdí naše dosavadní hodnocení tohoto trhu, budeme ukládat povnnou nabídku služeb právě pro tzv. virtuální mobilní operátory.

jdyrcik
13.7. 08:50
Dobrý den,
jak použijete peníze, které získáte v aukci?
Děkuji za odpověď
Marek Ebert
13.7. 09:55
Bude to příjmem státního rozpočtu. ČTÚ nicméně bude prosazovat využití části získaných prostředků pro financování podpory rozvoje sítí nové generace. Tím by se podpořilo naplnění cílů státní politiky Digitální Česko.

Melchior von Redern
13.7. 09:12
Dobrý den,
čím zdůvodňujete tzv. národní roaming, kdy na nákladně vybudovaných sítích operátorů poběží 2 roky nový operátor? Je to podobné, jako kdyby si z rozhodnutí státního orgánu v Tescu nový řetězec Aldi zabral polovinu prodejní plochy. Kdy nařídíte operátorům velkobchodní prodej virtuálním operátorům?
Děkuji, nějak té férové tržní soutěži nerozumím
Marek Ebert
13.7. 10:00
Přístup do sítě pro národní roaming je běžně využívaným nástrojem podpory konkurence v takovýchto případech. Samozřejmě za takový přístup do sítě bude dotčeným operátorům náležet úhrada.

K nabídce velkoobchdní služby pro virtuální operátory by měla pomoci naše prováděná analýzy mobilního velkoobchódního trhu.

A rovněž podmínky aukcepočítají, vedle povinnosti národního roamingu, i s povinnou nabídkou velkoobchodní služby.

Petr Cbiulka
13.7. 09:40
Dobrý den,

snížili jste vyvolávací cenu kimtočtů o 1.8 miliardy na 7.4 miliard. Co když se ale žádný čtvrtý operátor nepřihlásí, zrušíte aukce a vypíšete znova, nebo jste jenom takto snížili cenu pro současné operátory?

Děkuji za odpověď
Zdraví Petr Cibulka, Informační institut
Marek Ebert
13.7. 10:03
Snížením ceny jsme akceptovali připomínky uplatněné napříč všemi zájemci o účast v aukci.

Máme za to, že je to i jedním z podpůrných motivů pro vstup nového hráče do aukce.

Případy, kdy muže být aukce zrušena naleznete ve zveřejněné dokumentaci aukce.

miki
13.7. 09:42
čtú je nejzbytečnější instituce v tomto státě,placená danovým poplatníkem ve službách telekomunikací.Pro občany neudělala ani tak mizerné málo,které by odhalilo majitele podvodných přesměrování.zatímco obět podvodu byla řádně skasírována,příjemce těchto peněz zůstal navždy utajen.Fuj,stydím se že se podobné aktivity platí z daní
Marek Ebert
13.7. 10:05
Jste si skutečně jist rozsahem úkolů, které ČTÚ ze zákona zajišťuje? Doporučuji Vám se s nimi seznámit na naší webové stránce.

Petr Cibulka Jr.
13.7. 09:50
Dobrý den, ještě jednen dotaz:

jaké vyvodíte důsledky z toho, když nesplníte zadání vládý ČR a do aukce se žádný čtvrtý operátor nepřihlásí?

Děkuji za odpověď
Zdraví Petr Cibulka, Informační institut
Marek Ebert
13.7. 10:09
Tak jak vláda požádala, nastavili jsme podmínky vhodné pro vstup nového hráče.

Provedení aukce směřuje i k dalším důležitým cílům - např. rozvoj nových služeb vysokorychlostního mobilního broadbandu a jeho dostupnost i v místech, kde je s Internetem dnes problém.

To je i v souladu s postupem ČTÚ při přípravě aukce, který vláda schválila v rámci materiálu předloženého loni v lednu.

O průběhu aukce proto nená smysl nyní spekulovat.

Mike
13.7. 09:54
Dobrý den,
zajímalo by mě, proč náš regulační úřad nedokáže zatočit s naším oligopolem, který tvoří tři zdejší loupežníci. Služby naší trojice jsou předražené a navíc velice nekvalitní. Máme nejhorší pokrytí 3G v Evropě. Operátoři se paradoxně předhánějí v tom, který nabídne zákazníkovi horší a dražší službu a z českých zákazníků mají legraci.
Má otázka je jednoduchá, když to dokázal úřad v Polsku, proč to samé nelze v Čechách. V Polsku dokázal úřad změnit trh během pár měsíců, jen u nás nic nejde.Proč zde nemáme jako jediná země v Evropě virtuální operátory? Neměl by tohle právě váš úřad řešit? Proč to jde jinde a u nás ne??????
Pak je na místě položit si otázku, k čemu je nám ČTÚ s takovým množstvím úředníků?
Marek Ebert
13.7. 10:13
Ke zlepšení stavu na českém mobilůním trhu směřují vedle dřívějších aktivit právě i aktivity ČTÚ, které nyní dělá (aukce, analýzy trhu atd.).

Počet zaměstnanců ČTÚ (cca 450)odpovídá rozsahu zajišťovaných činnnstí. Pro Vaší informaci např. v rozhodování účastnických sporů vedeme ročně okolo 150 tis. správních řízení.

Tom
13.7. 09:57
Dobrý den. Můj dotaz se netýká přímo aukce, snad na něj budete moci odpovědět. Zajímalo by mě, jak je reálné třeba ještě letos snížení cen roamingu a dat alespoň v rámci EU. Aby člověk hned za hranicemi sousední země nemusel přepínat telefon na off-line, aby finančně nevykrvácel.
Marek Ebert
13.7. 10:16
Nové podmínky cen za roamingové služby vstoupily v platnost právě na začátku prázdnin. Jsou nově stanoveny podle Nařízení EK o regulaci cen těchto služeb a vstahují se nejen na roamingové volání, ale i SMS a data.

Tato regulace platí v rámci členských zemí EU.

Pol
13.7. 10:01
Dobrý den,
mám stručný a jasný dotaz, kdy konečně nařídite naší operátorské trojce povinost pustit do sítě virtuální operátory?????
Chci znát přesný datum.
Děkuji za konkrétní odpověd.
Marek Ebert
13.7. 10:18
Takovou povinnost lze podle zákona uložit až na základě analýzy trhu. Jak jsem již uvedl v předchozích odpovědích, tuto analýzu nyní provádíme. Předpokládám - pokud analýza naše předpoklady potvrdí, že k uložení povinnosti by mělo dojít v průběhu 1.pol. příštího roku.

Vedle toho i v rámci aukce jsou stanoveny podmínky, které pro služby na nových sítích umožní vznik virtuálního operátora.

Michaela
13.7. 10:02
Dobrý den,
zajímalo by mě, kdo rozhodl a na základě čeho o parametrech pokrytí sítí UMTS, které jsou uvedeny v licencích dražených v roce 2001. 90% pokrytí území Prahy byla a je opravdu směšná povinnost.
Marek Ebert
13.7. 10:21
Tato povinnost byla stanovena s ohledem na tehdejší (v roce 2001) očenávání komerčního rozvoje těchto služeb.

Podmínky tehdejšího výběrového řízení připravovala vládou stanovená komise za účasti zástupců i dalších subjektů.

Petr Cibulka Jr.
13.7. 10:12
Dobrý den,

cítíte se hrdý pracovat pro "instituci" (myšleno ČTÚ), která je v mezinárodním srovnání ECTA hodnocena jako druhý nejhorší regulační orgán v E.U.? Pro informaci nejhorší je Bulharsko.

Děkuji za odpověď
Zdraví Petr Cibulka, Informační institut
Marek Ebert
13.7. 10:25
Osobně za objektivnější považuji pravidelné hodnotící zprávy Evropské komise, které rozhodně Vámi uvedené tvrzení nepotvrzují.

Petr Cibulka Jr.
13.7. 10:22
Ještě jednou dobrý den,

v roce 2006 ČTÚ uznal relevantntní trh mobilního volání za efektivně konkurenční a v roce 2008 tento trh úplně zrušil. Od roku 2006 tak ČTÚ oficiálně nezkoumal, zda-li je a nebo není trh mobilního volání efektivně konkurenční, čímž se připravil o celou řadu legislativních nástrojů, zejména pak využití §84 zákona o el. komunikacích, který by konečně přinesl virtuální operátory = novou konkurenci. ČTÚ tuto analýzu v tuto chvíli sice připravuje, ale to je pozdě, protože jako jediní v E.U. tyto virtuální operátory nemáme a oligopolní operátoři si tedy můžou, jak říká OECD, účtutovat nejvyšší ceny za mobilní volání v E.U. Proč jste tuto analýzu rušily a proč to trvalo tak dlouho, než jste ji zase zavedli, když je jasné, že konkurence mezi operátory nefunguje a nikdy nefungovala?

Děkuji za odpověď
Zdraví Petr Cibulka, Informační institut
Marek Ebert
13.7. 10:34
O výjmutí Vámi uvedené trhu z ex-ante regulace rozhodla Evropská komise a ČTÚ toto jeji Doporučení respektoval.

Ceny v ČR trvale klesají a z jiných srovnání rozhodně nevyplývá, že jsou nejvyšší v EU.

Konkrétní postup ČTÚ při dlouhodobém hodnocení tohoto trhu naleznete v našem opatření, kterým jsme jej letos na jaře znovu ustavili pro regulaci. Navštivte proto web ČTÚ, kde je tento materiál již několik měsíců zveřejněn.

Milan
13.7. 10:23
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, z jakého důvodu jako jediná země na starém kontinentu nemáme virtuální operátory?
Není to tím, že ČTU totálně selhal a minimálně 10 let doslova spal?
Marek Ebert
13.7. 10:27
K této otázce si dovoluji odkázat na předchozí odpovědi.

Darek Sas
13.7. 10:26
Dobrý den,

můžete mi říct, proč se za udělení licencí vůbec platí? Nebylo by mnohem výhodnější pro zákazníky, kdyby se licence daly tomu, kdo se zaváže k poskytování nejvýhodnějších služeb pro zákazníky? Ony miliardy za frekvence nejsou nic jiného, než daň. Vy je vyberete od operátora, operátor je vybere od nás. Takže to zaplatíme my.
Pokud by se udělala aukce, kde by vyhrál ten, kdo se zaváže na co nejdelší dobu poskytovat co nejlevnější služby, bylo by to mnohem smysluplnější.
Marek Ebert
13.7. 10:38
Nabízené kmitočty jsou velmi cenné a je jich omezené množství. Proto logicky mají velkou hodnotu pro zájemce o jejich získání.
Úhrada ceny za spektrum je rovněž i regulatorem toho, aby se o tyto kmitočty ucházeli pouze vážní zájemci, kteří budou schopni skutečně naplnit požadované podmínky a ne jen toto slibovat v případě, kdybychom kmitočty rozdávali zdarma.

Karel Kirián
13.7. 10:29
Dobrý den, jak se aukce, případně podmínky které se nově na "trhu" nastaví promítnou do možnosti vzniku oficiálních virtuálních operátorů?
Marek Ebert
13.7. 10:39
Na obdobnou otázku jsem odpovídal již výše. Nicméně podmínky aukce ukládají úspěšným uchazečům o spektrum povinnost nabídnout velkoobchodní službu, která umožní vznik virtuálních operátorů.

Petr Cibulka
13.7. 10:31
A snad už jen poslední dotaz:

Podmínky aukce jsou vyhlášeny dle §21 zákona o elektronických komunikacích (ZoEK). §21 odst. 2 ZoEK stanoví, že: „Podmínky účasti ve výběrovém řízení stanoví Úřad [ČTÚ] s přihlédnutím ke splnění cílů obsažených v §5 odst. 2 až 4 a v soulady se zásadami uvedenými v §6.“ §5 odst. 4, vztahující se i k předešlým odstavcům 1 až 3 (pro náš případ 2 až 3) také odkazuje na §6, když stanoví, že „V rámci naplňování cílů uvedených v odstavcích 1 až 3 se Ministerstvo a Úřad řídí zejména zásadami nediskriminace, objektivity, technologické neutrality, transparentnosti a proporcionality uvedenými v §6. Zde je důležitý princip nediskriminace.

V obou případech zmiňovaný §6 odst. 1 ZoEK přitom umožňuje v tomto postupu (nediskriminace) výjimku, je-li odůvodněný rozdíl v postavení dotčených subjektů v souladu se zákonem, když stanoví, že: „Ministerstvo a Úřad nesmí svým jednáním a rozhodováním poskytnout výhodu jednomu podnikateli nebo uživateli, nebo skupině podnikatelů nebo uživatelů, na úkor ostatních podnikatelů nebo uživatelů, aniž by jednaly na základě tohoto zákona a toto jednání bylo odůvodněné rozdíly v postavení dotčených osob. Jakýkoliv rozdíl v zacházení musí být v souladu s tímto zákonem.“

Jaké zákonné odůvodnění má ČTÚ k dispozici k identifikaci rozdílu v postavení mezi současnými operátory a nově příchozími, když v podmínkách aukcí pro ně nastavil rozdílné podmínky?

Děkuji za odpověď
Zdraví Petr Cibulka, Informační institut
Marek Ebert
13.7. 10:45
Náš postoj v této věci jsme detailně vysvětlili na workshopu se subjekty, které uplatnili ve veřejné konzultaci připomínky k návrhu podmínek aukce (konzultace proběhla od března do května). Všechny připomínkující jsme pozvali.
Pokud se nepletu, byl jste jako jeden z připomínkujícíh subjektů na toto jednání pozván. Je mi líto, že jste této možnosti nebvyužil.

Proto tedy jen obecně - rozdílné podmínky jsou dány i rozdílnou pozicí očekávaných účastníků aukce na trhu.

Karel Veliký
13.7. 10:32
Dobrý den,

myslíte si opravdu, že současný oligopol postaví LTE rychleji a lépe, než někdo nový? Je to skutečný důvod, proč jste jim neomezili možnost získat frekvence v 800? A jsou obavy z jejich žalob tedy jen zástěrka?

Děkuji za odpověď
Marek Ebert
13.7. 10:47
Důvod pro nastavení podmínek aukce tak, jak byly zveřejněny, rozhdoně nespočívá v tom, že by současní operátoři byli předurčeni vystavět sítě rychleji.

Mirek
13.7. 10:37
Dobrý den,
kde se stala chyba, že je naše země téměř bez pokrytí 3G? Naši operátoři se ohánějí porytím populace, ale pokrytí uzemí je minimální a zcela nedostatečné.
Pokud vycestuji za hranice, tak je situace zcela jiná a pokrytí 3G je téměř stoprocentní.
Nepřijde Vám zvláštní, že zdejší ceny jsou násobné oproti okolním zemím a přitom pokrytí a kvalita služeb značně pokulhává?
Marek Ebert
13.7. 11:00
Provda je, že i když byl náběh pokrývání pomalejší než byla očekávání, došlo v posledním období ke značnému pokroku v rozsahu pokytí jak území tak i obyvatelstva.

Milouš
13.7. 10:42
K čemu čtvrtý operátor, když spousta stávajících zákazníků je vázána u O2 nebo T-mobile na 2-3 roky? Jak se díváte na § 63 odst. 7 7 ZEK? Zakazuje Operátorům uzavírat nové smlouvy na dobu delší než 24 měsíců a u starých zákazníků na 12 měsíců, nebo tuto povinnost operátor splní pokud nabídne jakýkoliv tarif na dobu 12 měsíců či dobu neurčitou?

Děkuji
Marek Ebert
13.7. 10:52
Každá konkurence pomůže zlepšení podmínek na trhu, takže i případný vstup nového hráče bude jistě přínosem.

Pokud jde o smluvní podmínky služeb, mohu Vás ubezpečit, že jim věnujeme trvalou pozornost. Na jaře jsme vyzvali všechny mobilní operátory k nápravě jejich obchodních podmínek a nyní zahajujeme kontrolu jejich souladu s požadavky zákona.

anonym
13.7. 10:45
Děkuji za odpověd. Nicméně se ještě jednou ptám.
Proč zde nemáme virtuální operátory?
Ani ve Vaší předchozí odpovědi jsem odpověd nenašel. Že by jste na ni odpovědět nechtěl a záměrně se jí vyhýbal? Na to, co připravuje jsem se neptal.
Marek Ebert
13.7. 10:55
K Vaší otázce:
- nedošlo ke komerčním dohodám mezi operátory a zájemci,
- ČTÚ byl k nekterým jednáním přizván a na základě jejich neúspěchu zahájil v loňském roce kroky k regulačnímu zásahu v této oblasti.

Darek Sas
13.7. 10:49
Navazuji na předchozí dotaz a vaši odpověď.

Že je spektrum omezené a dá se říct "cenné", to je jasné. Ale lze to přeci vyřešit i jinak, než takovouto DANÍ.
Co brání stanovit zájemcům zálohu? V případě, že splní ony podmínky, díky kterým by vyhráli aukci, záloha (a nechť je klidně miliardová) se jim vrátí, v opačném případě propadne a operátor by o frekvence přišel. Zajistilo by to, že se o frekvence nepřihlásí kdejaký chytrák, ale zároveň by se nepřetáhl další ohromný balík z kapes občanů do státní kasy.

Problém vidím v tom, že oněch 9 miliard by stát zkrátka rád získal a lidé se proti takovéto formě daně bouřit nebudou, protože si ji neuvědomí. A tak nebude žádná vůle stávající systém změnit. Ale jsem přesvědčen, že by to šlo.
Marek Ebert
13.7. 10:58
Musím Vás upozornit, že při stanovení podmínek aukce musí ČTÚ respektovat platný právní rámec, Tan takové řešení neumožňuje.
Navíc, Vámi navržená varianta zálohy by v případě neúspěchu v podstatě znamenala další odložení výstavby sítí a tedy dostupnosti nových služeb.

Již není možné vkládat otázky
  Online rozhovor


Autoři: mil
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
špatný titulek nebo odpovědi? (jooo)
Tak jsem si nejprve přečetl rozhovor a pak teprve titulek a naznal...
Re: (GEN-)
Pro Marek Ebert: ad "Vámi navržená varianta zálohy by v případě...
Do ČR 4 operátor nepríde (anonym)
v sektore je kríza a do tak korupčného prostredia by nikto nešiel...
Zobrazit diskusi
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama