reklama
reklama
16. 7. 2012 | poslední aktualizace: 16. 7. 2012  02:19
VÝROBCE ANTIVIRŮ VSTUPEM NA BURZU NASDAQ UDĚLÁ ZE SVÝCH MAJITELŮ MILIARDÁŘE

Avast si jde na burzu pro sto milionů dolarů

Jan Klesla
Jan Klesla
redaktor
STANE SE MILIARDÁŘEM?
STANE SE MILIARDÁŘEM?
foto: ARCHIV HN

Jakmile Eduard Kučera a Pavel Baudiš rozezní koncem července zvon newyorské burzy, bude majetek každého z nich dosahovat částky šesti miliard korun. Zahájením veřejného obchodování s akciemi se jejich společnost Avast Software vyhoupne na první místo mezi českými technologickými firmami.

"Ještě pořád létáme a dále budeme létat ekonomickou třídou," říká Kučera, který začal s Baudišem budovat společný podnik ještě před revolucí v roce 1988. O dvacet čtyři let později má český tvůrce antivirů 159 milionů aktivních uživatelů po celém světě a hrubý zisk ve výši 1,1 miliardy korun. Tím překonává i českou internetovou jedničku Seznam, stejně jako předpokládanou hodnotou firmy. Při ceně v rozmezí 9 až 11 dolarů za akcii, kterou na konci týdne firma ohlásila burzovním úřadům, by její hodnota mohla přesáhnout 930 milionů dolarů, tedy 19 miliard korun.

reklama

Na americkou burzu NASDAQ si společnost sídlící na pražské Budějovické jde pro peníze na další rozvoj - především prostřednictvím akvizic. Investorům nabídne necelých 11 procent akcií, za které může dostat až sto milionů dolarů. Prodávané akcie jsou nově vydané. Každému ze spolumajitelů i po tomto "naředění" zůstane třicetiprocentní podíl a dohromady si tak ponechají pohodlnou majoritu. Posledním ze současných vlastníků je fond Summit Partners, který koupil menšinový podíl ve firmě za 100 milionů dolarů v roce 2010.

Podle informací HN měly na ocenění akcií negativní vliv nedávné úpisy akcií Facebooku a zvláště konkurenčního AVG. To se od únorového vstupu na burzu NYSE propadlo o čtvrtinu. "Je to hrůza. Ale když už jde na burzu i třeba výrobce kytar Fender, padlo rozhodnutí, že do toho půjdeme taky," řekl dobře informovaný zdroj z firmy, který si nepřál být jmenován. Kvůli burzovním pravidlům totiž nesmí společnost do začátku obchodování poskytovat žádné oficiální informace.

Kvůli stejným pravidlům se také dříve uváděla cena za nabízený podíl ve výši 200 milionů dolarů. "Nikdy se ale nepočítalo s částkou přes 150 milionů," uvedl zdroj HN.

Firma ohlásila vstup na burzu loni v prosinci. Zahájení obchodování bylo přitom údajně od počátku plánováno na polovinu letošního roku. V nejbližších dvou týdnech čekají vedení společnosti setkání s potenciálními investory. Start na burze bude následovat po jejich skončení.

 

Ještě pořád létáme a dále budeme létat ekonomickou třídou.
Eduard Kučera
spolumajitel Avast Software

Autoři: Jan Klesla
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama