reklama
reklama
17. 7. 2012 | poslední aktualizace: 17. 7. 2012  11:52
Rusové staví nový bombardér

Nový ruský bombardér vzlétne o pět let dříve, než se předpokládalo

Ruské letectvo plánuje v nejbližších letech modernizovat své stroje. Vlajkovou lodí pak bude nový bombardér dlouhého doletu PAK-DA. Ten chtějí Rusové poslat do vzduchu v roce 2020. Mnohem dříve, než původně oznámili.
fas
Čtěte více o: Rusko | Putin Vladimír | modernizace | letectvo
PAK-DA, nový ruský bombardér
PAK-DA, nový ruský bombardér
foto: asian-defence-news.blogspot.cz

Klíčovým úkolem ruského prezidenta Vladimira Putina bude v jeho volebním období modernizace armády. V následujících deseti letech se do ní chystá investovat v přepočtu skoro 600 miliard eur.

"Ozbrojené složky musí dát pohotovou a adekvátní odpověď všem hrozbám a demonstracím síly určeným proti Rusku," upozornil Putin před nedávnem.

Jedním z hlavních projektů, na který se Rusové chtějí zaměřit, je vývoj supermoderního bombardéru PAK-DA s dlouhým doletem.

První bombardéry ruské výroby s technologií stealth by mohly vzlétnout už v roce 2020. Původní plány přitom počítaly s datem 2025. Informovala o tom ruská agentura RIA Novosti.

reklama

"První bombardéry s dlouhým doletem bychom chtěli poslat do vzduchu přibližně v roce 2020," potvrdil generálmajor ruského letectva Alexandr Chernyayev.

PAK-DA

V překladu Perspektivní letecký komplex dlouhého doletu je název pro nejnovější generaci těžkých ruských bombardérů dlouhého doletu.

Poprvé se začalo spekulovat o vývoji nového letounu v roce 2008 a podle některých nepodložených zpráv se měli ruští inženýři inspirovat v americkém letounu B-2.

Podle jiných informací se měli konstruktéři pouze snažit přebudovat starší bombardér Tu-160.

Rusové širší popis a podobu letounu zatím tají, jisté tak je pouze to, že by se měl ve vzduchu objevit v roce 2020.

Z parametrů je známé pouze, že letoun bude schopen plně naložen udeřit na vzdálenost 3500 km při 100 až 120 tunách nákladu. V určitých technických vlastnotech by se mohly shodovat parametry bombardéru s bojovým letounem PAK-FA.

Do roku 2025 by pak měly letouny být pevnou součástí ruských leteckých sil. Design letadel už představitelé ruské armády dojednali, nyní se řeší specifické technické parametry.

Letouny bude vyrábět specializovaná továrna v ruské Kazani. Kromě vývoje zbrusu nového letounu plánují Rusové zmodernizovat i stávající typy bombardérů Tu-95 Bear, Tu-160 Blackjack a Tu-22M Backfire.

V tuto chvíli vlastní letectvo dostatek letounů vhodných k tomu, aby nesly kolem 850 raket s dlouhým doletem. Po dokončení PAK-DA se tak potenciál ruských vzdušných sil ještě zvětší.

Ne úplně však s vývojem PAK-DA souhlasil místopředseda ruské vlády pro obranu Dimitrij Rogozin. Uvedl, že sice samotný projekt úplně neodsuzuje, ale nechce, aby PAK-DA byl kopií amerického bombardéru B-2.

"Moderní protiraketové systémy budou schopny bombardéry sestřelit ještě předtím, než se vůbec dostanou nad cíl," dodal navíc Rogozin.

V souvislosti s PAK-DA se spekulovalo také o účasti indické armády na jeho vývoji, ačkoliv nebyla oficiálně nikdy potvrzena. Indie totiž s Ruskem spolupracovala na výrobě bojových letounů PAK-FA, kterých získá od Ruska 200.

Podívejte se na videu a ve fotogalerii, jak by letoun PAK-DA mohl vypadat.

Autoři: fas
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Rusko ma hovno (anonym)
Rusko je zaostala a zamindrakovana zeme.
.. (zs)
a ještě jeden detail, tento PAK-DA pro rok 2020 je pojekt ze sedmdesátých...
... (zs)
mě by akorát zajímalo kolik amerických vrtulniků by vzlétlo bez...
Nevím, k čemu jim to bude dobré... (Tak)
Absolutně jim chybí jakékoli sofistikovanější zázemí a nebezpeční...
Re: Nový ruský bombardér vzlétne o pět let dříve, než se předpokládalo (ddt)
No to bych zrovna netvrdil, optimismus vzdy plyne z nedostatku...
Zobrazit diskusi
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama