reklama
reklama
16. 7. 2012 | poslední aktualizace: 18. 7. 2012  10:38
Nová Office bude placená služba

Nová Office bude i pro domácnosti jako placená služba s napojením na Skype

Microsoft v San Franciscu odhalil budoucnost kancelářského balíku Office. Téměř úplně se přesune na internet a hodně sází na dotyk prstu i dotykových per. Vyzkoušet si novou Office můžete zdarma už teď.
Čtěte více o: Microsoft | office
Steve Ballmer představuje novou sadu Office
Steve Ballmer představuje novou sadu Office
foto: archiv HN

Microsoft jen krátce po oznámení termínu vydání Windows 8 odtajnil i první informace o nové verzi sady kancelářských aplikací Microsoft Office. Steve Ballmer novou Office definoval jako plně internetovou, dotykovou a společenskou sadu aplikací, která je připravená pro digitální život.

Zásadní novinkou je plánovaná nabídka Office formou služby s pravidelným předplatným - aplikace samotné ale budou fungovat i bez připojení k internetu. Součástí služby se zatím neoznámenou cenou bude i kredit pro placené hovory v rámci komunikační sítě Skype a 20 GB prostoru ve službě Skydrive navíc k základním 7 GB. 

reklama

Mění se také způsob licencování – instalace bude spojená s uživatelským účtem a omezená na pět zařízení za jednu cenu. Microsoft zachová také nějakou tradiční verzi office pro jednorázovou instalaci, preferovaná forma i pro domácnosti ale bude online.

Dotyky v první řadě

Stejně jako Windows 8, pro které je nová Office primárně určená, sází i další verze kancelářského softwaru od Microsoftu na dotykové ovládání spojené s nástupem tabletů a dotykových monitorů k PC.

Většina prezentace novinek probíhala z tabletu Samsung, nechyběla ani ukázka práce na velké dotykové obrazovce – zařízení společnosti Perceptive Pixel, kterou Microsoft nedávno koupil. Dotyky prstů chce Microsoft v nových Windows a Office doplnit o používání digitálního pera pro přesnější editaci dokumentů.

Nová Office bude mít také přepracovaný vzhled. Typografie aplikací pak kopíruje trend Windows Phone a Metra se spoustou prostoru a bílými plochami. Word nebo Powerpoint nabídnou nové režimy zobrazení obsahu pro čtení/prezentaci i pro úpravy schopný přizpůsobit se různým zařízením pro pohodlnější a přehlednější práci s dokumenty.

V systému zůstává pás karet, ale standardně je skrytý. To je obrácení současné situace, kdy je možné "ribbon" skrýt, ale v základním nastavení zabírá spoustu místa na obrazovce. Změnu si nepochybně vyžádal důraz na ovládání aplikací na dotykových počítačích s malou obrazovkou.

Nové automatické funkce

Microsoft dnes ukázal jen malé kousky aplikací a jejich funkcí. Nejzajímavěji přitom vypadaly inteligentní funkce Excelu, které usnadňují analýzu dat ze špatně formátovaných zdrojů a okamžité náhledy formátování a analytických funkcí či grafů. 

Základem nové Office však bude jednodušší funkce – automatická synchronizace dat mezi různými zařízeními. Microsoft v nové sadě Office spojí jak online přístup podobný tomu u Office Web Apps či Google Docs spolu se synchronizací složek s dokumenty a nastavením tak, jak to umí samostatné aplikace jako je SugarSync, Windows Live Mesh či Google Drive do jednoho celku.

Společenská (nebo sociální) Office

Sociální aspekt Office Microsoft realizuje ve dvou úrovních – spotřebitelské a firemní. Pro firemní zákazníky zůstává centrem spolupráce kombinace Sharepointu, který nově vypadá jako Facebook, a služby Lync, která zajišťuje funkce sjednocené komunikace, což znamená, že je možné z libovolné aplikace Microsoft Office kontaktovat kolegy způsobem, který je nejvhodnější v dané situaci.

 Domácím uživatelům chce Microsoft nabídnout podobnou možnost a zároveň začít vydělávat na velké investici do služby Skype. Informace o dostupnosti přátel a kolegů bude poskytovat díky napojení na Facebook a Skype.

Součástí rodinného předplatného Office pak bude kredit pro využívání placených služeb Skype – 60 minut volání po celém světě na běžné telefonní linky. Microsoft integruje Skype kontakty i do korporátní služby Lync.

Testovat můžete i vy

Microsoft nabízí zkušební verzi na adrese www.office.com/preview. K instalaci je potřeba počítač s Windows 7 nebo zkušební verzí Windows 8. Testovací verze nové Office je k dispozici v angličtině a španělštině.

Připravujeme podrobnosti.

Autoři: Otakar Schön
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Legální software (Ach jo (bls1))
Opakovaný roční pronájem může být výhodnější než jednorázové zakoupení...
Re: Nová Office bude i pro domácnosti jako placená služba s napojením na Skype (anonym)
To jen velmi málokdy a málokomu. Obecně platí, že cena pronájmu...
Nová Office bude i pro domácnosti jako placená služba s napojením na Skype (xf)
Takže programy, které jsou ze své podstaty založené primárně na...
:I (Jorg)
Tak nevim. Sekretářka, která dělá s office 8 hodin denně, bude...
Re: Nová Office bude i pro domácnosti jako placená služba s napojením na Skype (Kewl)
No jak jste k této dedukci dospěl, to je mi teda záhadou. :-D...
Zobrazit diskusi
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama