reklama
reklama
17. 7. 2012 | poslední aktualizace: 17. 7. 2012  03:22
VŠECHNA VIDEA NA YOUTUBE BUDOU NOVĚ DOSTUPNÁ I NA MOBILNÍCH ZAŘÍZENÍCH

Google sází na video do mobilů a tabletů

Jan Klesla
Jan Klesla
redaktor
foto:

Světová internetová jednička udělala další významný krok v přesunu digitálního světa na mobilní zařízení. Od tohoto týdne musejí být všechna videa na serveru YouTube dostupná i na telefonech a tabletech. I když kvůli tomu musel Google projít mnoha měsíci právních příprav a část videí bude muset smazat, vysoká cena se díky zájmu uživatelů vyplatí.

"Nyní na YouTube přistupuje z mobilních zařízení 25 až 30 procent, před rokem a půl to bylo šest procent. Omezit přístup takové masy uživatelů k obsahu nedávalo smysl," říká v exkluzivním rozhovoru pro HN Robert Kyncl, viceprezident Googlu pro obsah a nejvýše postavený Čech ve společnosti.

reklama

Raketový růst mobilního internetu bude ještě zrychlovat. Analytická společnost Gartner odhaduje, že počet uživatelů jen u mobilního videa by měl v roce 2016 dosáhnout 2,4 miliardy lidí. "Jediným rozdílem mezi mobilem, tabletem a televizí bude úhlopříčka obrazovky," říká analytička Shalini Vermaová. Podle výzkumu investiční banky Morgan Stanley navíc už v roce 2014 mobily a tablety překonají v prohlížení webu klasické počítače.

Doteď ale nešla část klipů z YouTube na mobilních zařízeních přehrát kvůli omezením nastaveným jejich autory. Kromě přepisu smluv musel Google vyřešit také pirátský obsah. Díky jeho automatickému vyhledávání dává nyní držitelům práv na výběr - nelegálně nahrané video smazat, nebo k němu umístit reklamu a podělit se o zisk. "Stále více majitelů práv volí druhou variantu. Místo toho, aby se s námi soudili, jim prostě vypisujeme šeky," uvádí Kyncl.

Tento způsob prodeje digitálního obsahu je navíc odolný proti ekonomické krizi. "Obsah nabízíme zdarma a obrat máme z reklamy. Uživatelé si možná zaplatí omezenější nabídku kabelovky, ale na YouTube koukat nepřestanou," doplňuje Kyncl.

Do mobilního webového byznysu se snaží dostat i čeští hráči. Například u Seznamu a jeho videoserveru Stream.cz ale činí podíl přístupů z mobilních zařízení méně než tři procenta. U hlavní stránky Seznamu pak kolem pěti procent.

Přehrávání videa je nejnáročnější část mobilního internetu - uživatel k němu potřebuje rychlé připojení s dostatečnou kapacitou. Dalšímu rozvoji v Česku proto stojí v cestě hlavně problematické pokrytí mobilními datovými sítěmi. Ačkoliv operátoři uvádějí, že k rychlému internetu má přístup až přes 80 procent populace, pokrytí nedosahuje ani poloviny území. Problém tak nastává zpravidla mimo větší města. Změnu by měly přinést nové datové sítě čtvrté generace, jejichž výstavba se nyní připravuje.

Mobily jsou ale lákadlem i pro další odvětví. Například banky a operátoři společně připravují řešení pro mobilní platby. Licenci dostal třeba jejich společný projekt Mobito. "Aliance určitě budou vznikat na české i na mezinárodní úrovni," řekl nedávno HN šéf Raiffeisenbank Lubor Žalman.


MOBILNÍ BUDOUCNOST
Bankovnictví, zprávy, hudba i video. Čím dál víc lidí používá digitální služby na mobilních zařízeních. Na tento trend sází podle Roberta Kyncla i Google.
FOTO: HN - LIBOR FOJTÍK

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Tenhle bývalý svazák a státem placený lyžař (lus)
lže jako když tiskne. Youtube kašle na neamerické autory a jde...
Zobrazit diskusi
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama