reklama
reklama
18. 7. 2012 | poslední aktualizace: 17. 7. 2012  11:29
Zenbook Prime: Levnější než Macbook Air

Asus Zenbook Prime: Fantastický displej přišel příliš brzy, dojem kazí i ovládání

Budoucnost se dá koupit i v Česku. První ultrabook s displejem s vysokým rozlišením stojí o 10 tisíc méně než srovnatelný Macbook Air, ale v ovládání stále zaostává. Navíc displej využijete až za půl roku.
Čtěte více o: notebook | ASUS | Intel | HN Tech testy
Ultrabook Asus Zenbook Prime
Ultrabook Asus Zenbook Prime
foto: Lenka Schönová

Volání po kvalitnějších displejích u notebooků vyslyšel další výrobce. Ještě než Apple ukázal Macbook Pro s Retina obrazovkou, představil Asustek ultrabook s displejem, který má Full HD rozlišení. Na 13“ úhlopříčky nabízí stejné množství detailů jako televizory s trojnásobnou a větší úhlopříčkou.

Stejně jako v případě Macbooku Pro je ale zbytečné předčasně jásat, i když si takový počítač můžete dovolit. Zenbook Prime je na tom dokonce hůře než Apple. S aktuální verzí Windows totiž displej využije naplno jen pan bystrozraký, a i tomu bude překážet malý výkon integrovaného grafického čipu.

reklama

Na první pohled se 13“ model Zenbooku Prime nezměnil od prvního ultrabooku od Asusu. Tvarosloví jasně odkazuje na Macbook Air, který celou kategorii Ultrabooků inspiroval. Obdobná je i nabídka konektorů – dva USB porty ve verzi 3.0 a k tomu čtečka paměťových karet. Asustek svůj notebook dovybavil alespoň dvojicí adaptérů pro připojení k VGA monitoru a ethernetu, oba adaptéry využívají USB porty.

video: Asus Zenbook Prime: Fantastický displej přišel příliš brzy, dojem kazí i ovládání
FHD Monitor Asus.

Opravdová změna přichází s otevřením víka a zapnutím počítače. Použitý displej patří k tomu nejlepšímu, co u notebooků můžete najít. Extrémně jemné rozlišení na malé úhlopříčce ale neznamená jen výhody a radost z detailního zobrazení fotografií z dovolené.

Windows se totiž neumí pořádně přizpůsobit rozlišení a škálovat písmo tak, aby bylo pohodlně čitelné. V nastavení systému je možné písmo zvětšit na libovolnou hodnotu, ale základní hodnota 125 % zdaleka nestačí na pohodlnou čitelnost písma v systému, 150 % vypadá rozmazaně a 200 procentní zvětšení už činí systém nepoužitelným.

Naštěstí se tento problém týká hlavně samotného operačního systému. Webové prohlížeče a další aplikace už umí zobrazované písmo zvětšovat plynule a zobrazují ho ostře – až na písmena ve vlastních nabídkách.

Třeba názvy webových stránek v popisu záložek u prohlížeče Chrome vyžadují na Zenbooku Prime lupu – aplikace Google Docs stejně jako Microsoft Office ale umí zobrazení zvětšit tak, aby se na notebooku dalo pohodlně pracovat – to je ostatně potřeba i na 11“ Macbooku Air s rozlišením 1366x768 bodů.

Pro zpracování fotografií nebo videa je pak i malá plocha displeje díky vysokému rozlišení příjemná, zvláště, pokud chcete pracovat s velkým přiblížením, třeba pro rychlou kontrolu ostrosti snímků.

Nová generace od Intelu

Zenbook Prime oproti předchozí verzi dostal i nový procesor Core i7 generace Ivy Bridge spolu s novým grafickým jádrem Intel HD 4000. I když Intel poprvé v historii najednou změnil architekturu čipu a použil nový výrobní proces, majitelé předchozí generace Zenbooku rozdíl nijak zvlášť nepocítí.

Nárůst výkonu pod 20 procent není při běžné práci znát, prostě proto, že na kancelářskou práci stačí bohatě i procesory předchozí generace. Naopak na hry, kde je nárůst výkonu maximálně žádoucí jsou pro nový grafický čip příliš - nárůst rozlišení je příliš velký než aby měl nárůst výkonu grafického čipu v řádu desítek pozitivní efekt.

Tak či tak patří Zenbook Prime v hrubém výkonu k absolutní špičce ve své kategorii a mezi notebooky obecně, zvláště ve spojení s SSD úložištěm. V oblíbeném testovacím programu Cinebench ukazuje Zenbook Prime dvojnásobný grafický výkon než předchozí generace - 16,18 snímku za sekundy a vzrostl i výkon procesoru na 2,7. Ve hře Kingdoms of Amalur ale v základním nastavení graifky při rozlišení 1920x1080 nezvládal počítač vykreslit více než 10

Staré chyby v novém balení

Asus Zenbook Prime je i přes vysoce nadstandardní displej v jádru obyčejné PC. To znamená zejména touchpad, který se plynulostí pohybu kurzoru (i pohybu prstů po ploše touchpadu) a podporou vícedotykových gest nemůže rovnat touchpadům na macboocích nebo dotykovým obrazovkám smartponů.

I obyčejný posun webové stránky tažením dvou prstů postrádá plynulost a stejně tak je kostrbaté i zvětšování či zmenšování obrázků tažením prstů k sobě a od sebe. Chybí i možnost vyvolání kontextového menu ťuknutím dvěma prsty – nutné je použít pravý spodní roh touchpadu. Při psaní se potom často stává, že kurzor přeskočí na jiný řádek, což je obzvlášť protivné.

Na problém jsme narazili i s klávesnicí – ze záhadného důvodu občas nefungovala klávesa D, ale to může být problém testovacího kousku, který už prošel několika redakcemi.

Nijak zázračné nejsou ani reproduktory s hezkou nálepkou Bang & Olufsen. Je to jen marketing, zvuk je jen pro nouzové použití a i sluchátka za pár stovek mají lepší zvuk.

Špičková výdrž původního Zenbooku také utrpěla šrámy způsobené hladovým displejem s vysokým rozlišením, ale 5 hodin výdrže při běžném používání je pořád hodně dobrý výkon na tenký počítač s takovými parametry.

Verdikt

Zenbook Prime si nejvíce užijete až s příchodem Windows 8 (dostanete je za 14 dolarů až vyjdou), protože chystaný systém od Microsoftu lépe podporuje škálování systémových prvků. Do té doby bude používání ultrabooku spojené s kompromisy a nepohodlím. I tak má Zenbook Prime smysl. Navíc mu Apple usnadnil cestu k zákazníkům. Srovnatelně vybavený Macbook Air stojí téměř 45 tisíc korun, o deset tisíc více než Asus s lepším displejem.

 

ASUS ZENBOOK UX31A-R4003X
První ultrabook s FullHD displejem

Procesor: Intel Core i7 3517U (Ivy Bridge) 
Operační paměť: 4 GB
HDD: 256 GB SSD
Grafika: Intel HD 4000
Displej: LCD 13,3“ 1920x1080
Rozměry: 325 × 224 × 17 mm
Hmotnost: 1,3 kg
Cena: 33 990 Kč s DPH

Líbilo se nám
Kvalita displeje
Relativně nízká cena

Nelíbilo se nám
Velikost písma v systémových nabídkách Windows
Nevyužitý potenciál velkého touchpadu

Autoři: Otakar Schön
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
přeskakující kurzor (pavels)
Zakoupil jsem zde recenzovaný kousek a celková spokojenost až...
Asus Zenbook Prime: Fantastický displej přišel příliš brzy, dojem kazí i ovládání (Petr)
Ve video testu mně opravdu hodně chybí, že netestujete v MS Office...
Re: Asus Zenbook Prime: Fantastický displej přišel příliš brzy, dojem kazí i ovládání (Otakar Schön)
Google Docs/Office Web Apps
Klavesnice (Vaclav)
Včera jsem koukal v obchodě na původní Zenbook. A zajímalo by...
Re: Asus Zenbook Prime: Fantastický displej přišel příliš brzy, dojem kazí i ovládání (Petr)
Jsem ještě neviděl notebook, který by se dal vypnout zavaděním....
Zobrazit diskusi
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama