reklama
reklama
18. 7. 2012 | poslední aktualizace: 18. 7. 2012  15:52
BMW 328i Touring: Kufr otevřete nohou

První dojmy z BMW 328i Touring: Chcete otevřít kufr? Stačí kopnout pod nárazník

BMW řady 3 nikdy nebývalo vzorem prostorného vozu. Prioritou byly hlavně zážitky za volantem. To se ale u nového modelu mění, zejména pak v jeho verzi Touring, nebo-li kombi. Mezi konkurencí nabízí nyní největší kufr, který lze otevřít kopnutím nohou pod nárazník.
Jan Markovič
Jan Markovič
Redaktor
Čtěte více o: BMW
BMW 328i Touring
BMW 328i Touring
foto: Jan Markovič

Aktuální generace BMW řady 3 (tovární označení F10) přijela nejen s novým designem, ale i řadou technologií. Verzi sedan jsme si už mohli prohlédnou i otestovat, nyní přichází na řadu kombi.

Stejně jako v případě sedanu si lze při pořízení vozu zvolit jeden ze tří designových paketů – Sport, Modern a Luxury. Ty pozmění nejen dekoraci uvnitř interiéru, ale i optické prvky na karosérii nebo barvu klíčku. Jako vždy v nabídce zůstal dlouhý seznam příplatkové výbavy.

reklama

Oproti minulé generaci BMW 3 povyrostlo na délku o 97 mm na 4624 mm, rozvor se přitom zvětšil na 2810 mm (+50 mm). Mnichovští tedy slibují i více místa na nohy. Zadní cestující by měli pocítit o 17 mm více prostoru před koleny a 9 mm více místa nad hlavou. Pravda, není to mnoho.

Vše ale zachraňuje luxusně pojatý interiér, zejména v testovaném voze, který byl vybaven designovým paketem Luxury. Světlá kůže, hnědé dřevo a další dekory dělají z kabiny vozu místo, ve kterém budete rádi trávit čas na delších cestách. Zpracování dalších detailů nebo ovládacích prvků je špičkové.

Promyšleně navržený je i samotný kufr. Stejně jako v případě Volkswagenu Passat nebo amerického Fordu Escape lze otevřít páté dveře pouhým kopnutím nohou pod nárazník. To se hodí v případě, že máte obě ruce plné. Musíte mít přitom klíček od vozu v kapse. Dveře se opětovně zavřou pomocí tlačítka.

BMW 3 Touring má o 35 litrů větší objem než v minulé generaci. Nejde tedy o přílišný nárůst kapacity, jako o posunutí na žebříčku prémiových kombi střední třídy. Nyní má BMW 3 Touring se svými 495 litry větší kufr než Mercedes-Benz C kombi nebo Audi A4 Avant.

Design zavazadelníku navíc umožnil hned několik chytrých řešení. Pokud nechcete použít roletku, lze ji schovat do přihrádky pod podlahou. Odtud lze také vytáhnout zarážku s úchyty, která zabrání menším předmětům v pohybu kufrem. Místo na zavazadla lze také od posádky oddělit síťkou. Nákladová hrana kufru je 62 cm nad zemí.

K prvním jízdám s BMW 3 Touring jsme dostali verzi poháněnou benzinovým čtyřválcem, která je k dostání pod označením 328i. Dvakrát přeplňovaný motor dosahuje výkonu 245 koní a maxima točivého momentu 350 Nm. To znamená stovku za 6,0 sekundy.

Auto disponovalo povedeným automatem s osmi rychlostními stupni. Ten svým bleskovým řazením ještě podporoval agilitu pohonné jednotky. Motor se vytáčel rychle a ve vyšších otáčkách navíc zahrál poměrně příjemným sportovním zvukem. Vhod přišla i možnost manuální volby rychlostí páčkami pod volantem.

Design interiéru a prohlídka kufru BMW 3 Touring:

externí video: 2013 BMW 3 Series Touring - Design Interior and Engine
2013_BMW_3_Series_Touring_-_Design_Interior_and_Engine

K jízdním zážitkům dopomáhá i vyvážený podvozek. Má ideální rozložení hmotnosti 50:50 mezi zadní a přední nápravu a umožňuje auto směrovat do zatáček s jistotou. Přesné řízení s krátkým převodem je také předpokladem k zábavnému svezení. V nabídce je podvozek M sport se snížením o 10 mm.

Řidič může vybírat z jízdních režimů. Komfortní je zaměřen hlavně na pohodlí, sportovní přitvrdí tlumiče a zrychlí odezvu na pedál plynu. Sport+ pak povolí uzdu, když částečně odpojí stabilizační systémy a dovolí tak i lehké „ustřelení“ zádi v zatáčkách. Naopak pro šetřivé jezdce tu je Eco+, které snižuje odezvu plynu a šetří palivo. Nechybí ani systém start-stop.

BMW 3 Touring přijde na český trh 22. září. Už teď ho lze u dealerů objednávat. Cena startuje na 932.500 Kč za model 320d Touring. Testovaný 328i Touring přijde minimálně na 1.002.500 Kč.

Ceny na českém trhu:
BMW 328i Touring - 1 002 500 Kč
BMW 320d Touring - 932 500 Kč
BMW 330d Touring  - 1 182 500 Kč

Autoři: Jan Markovič
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
První dojmy z BMW 328i Touring: Chcete otevřít kufr? Stačí kopnout pod nárazník (anonym)
Kamarád si nedávno koupil předcházející model. Nádherné auto,...
konecne auto s normalnim benzinovym motorem (rudastraka)
zadnej naftovej rakovinomet, ktery kolem sebe sirej rakovinu plic...
Re: První dojmy z BMW 328i Touring: Chcete otevřít kufr? Stačí kopnout pod nárazník (anonym)
ano a taky si vážím že bmw nevyrábí sazomety a rakovinomety, jen...
První dojmy z BMW 328i Touring: Chcete otevřít kufr? Stačí kopnout pod nárazník (anonym)
Nejspíš je v článku překlep co se týče výšky hrany zavazadlového...
Cm (Jan Markovič)
Ano, máte pravdu. Tak dlouho člověk píše milimetry, až mu vlezou...
Zobrazit diskusi
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama