reklama
reklama
17. 7. 2012 | poslední aktualizace: 18. 7. 2012  09:14
Tisíce tun aerosolu pro boj s klimatem

Vědci rozpráší do vzduchu tisíce tun aerosolu. Chtějí tak bojovat s oteplováním Země

Ostrou kritiku sklízí experiment amerických vědců, kteří chtějí zpomalit globální oteplování pomocí rozprášení aerosolu, který odráží sluneční světlo. Existují obavy, že by taková praktika snížila počet srážek na Zemi a zmenšila zásoby potravin pro miliardy lidí.
bzk
Teplotní mapa Země v roce 2011
Teplotní mapa Země v roce 2011
foto: YouTube

Vědci z Harvardovy univerzity přišli s novým nápadem, jak zabránit oteplování planety. Nad americkým státem Nové Mexiko chtějí z balonu ve výšce 24 kilometrů rozprášit tisíce tun chemických částic, které odrážejí světlo zpět do vesmíru. V úterý o tom informoval britský deník Guardian.

Cílem pokusu je sestrojit technologii, která by napodobila činnost vulkánů. Místo síranů však vědci do vzduchu rozptýlí aerosol.

I když členové týmu tvrdí, že by solární geoinženýrství mohlo zpomalit globální oteplování, jiní vědci naopak varují, že může mít nepředvídatelné a ničivé důsledky pro počasí a zásoby potravin na Zemi.

reklama

"Může to například ještě více poničit ozónovou vrstvu, narušit srážkový režim, a to konkrétně v tropických a subtropických pásmech. Potenciálně se tak mohou ocitnout v ohrožení zásoby potravin pro miliardy lidí," nešetří kritikou Pat Mooneyová z kanadské nevládní organizace pro monitoring technologií ETC Group.

Podle studie, kterou vědci zveřejnili v červnu, by umělá regulace slunečního záření snížila množství srážek v oblasti Severní Ameriky a severní Eurasie o 15 procent, ve Střední Americe pak o 20 procent.

Podobný pokus chtěla provést britská vláda loni na podzim. Plán napumpovat vodu do nebe však vzbudil takové pobouření mezi veřejností a mezinárodními nevládními organizacemi, že z něho nakonec sešlo.

Animace NASA zobrazuje vývoj průměrných teplot na jednotlivých místech na Zemi od roku 1880. Jako výchozí bod si její tvůrci vybrali průměr z období 1951 až 1980. Odstíny červené pak značí teploty vyšší než průměr ve výchozím období, odstíny modré naopak teploty nižší.

Autoři: bzk
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
davno (badamerica)
13 let...... dýcháte :)
Vědci rozpráší do vzduchu tisíce tun aerosolu. Chtějí tak bojovat s oteplováním Země (jeden z nas)
a toho že nám to každý den nad našimi hlavami už dávno rozprašují...
Svět v uvědomění? (Preq)
http://www.ac24.cz/videodokumenty/zivotni-prostredi/13-what-in-the-world-are-the
Vědci rozpráší do vzduchu tisíce tun aerosolu. Chtějí tak bojovat s oteplováním Země (pg)
zaráží mě, jaká nevzdělaná vemena dnes píší... věta "Místo síranů...
tak už to začalo (anonym)
http://www.jedenacteho-zari.7x.cz/chemtrails
Zobrazit diskusi
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama