reklama
reklama
18. 7. 2012 | poslední aktualizace: 19. 7. 2012  08:08
Rozhovor se šéfem Kingston Technology

Vyrábět SSD disky a USB paměti je hrozně snadné, říká John Tu z Kingstonu

John Tu se svým obchodním partnerem Davidem Sunem patří mezi 500 nejbohatších lidí planety. Společně založili a dodnes řídí jednoho z největších výrobců počítačových pamětí Kingston technology. Prý měli jen štěstí.
John Tu - spoluzakladatel společnosti Kingston Technology
John Tu - spoluzakladatel společnosti Kingston Technology
foto: Otakar Schön

John Tu je fenomén. Spolu se svým obchodním partnerem ovládá druhého největšího výrobce počítačových pamětí už 25 let. Firmu na chvíli prodal, po třech letech ji ale koupil zpět. Prodal za 1,8 miliardy dolarů, koupil za čtvrtinu. A po letech Hospodářským novinám prozradil, jak se mu to povedlo.

„Základem je morálka, když podnikáte morálně, stanou se vám dobré věci,“ říká přesvědčeně John Tu. A věříte mu to. Stejně jako mu věříte výčitky svědomí nad tím, že si koupil sportovní Lexus. A potom vás v něm po městě sveze stovkou a usmívá se jako malý kluk. Nikdo by neřekl, že mu bylo sedmdesát.

reklama

HN: Kingston patří k největším soukromým firmám v USA a největším výrobcům počítačových pamětí. Jak vaše firma vznikla?
Vlastně náhodou, byli jsme ve správném čase na správném místě. S Davidem Sunem jsme oba inženýři, a když jsme přišli do Spojených států, mohli jsme skončit třeba jako prodavači hamburgerů. Zkusili jsme ale výrobu pamětí, protože po nich byla poptávka a jejich výroba je vlastně snadná.

HN: Opravdu myslíte, že je snadné vyrábět paměti do počítačů?
Opravdu to není v principu složité, kdokoliv s elektrotechnickým vzděláním by to zvládl. Výhoda našeho oboru je, že ani za těch 25 let se nezměnila základní technologie. Čipy jsou menší, mají větší kapacitu, ale stále jde o to je efektivně umístit na desku. I proto jsme mohli s relativně malými náklady vyvíjet nové produkty.

HN: I díky prodeji firmy a jejímu následnému odkupu patříte k velice bohatým lidem. Co vás motivuje ještě každé ráno chodit do práce?
Nikdy jsme nesnili o takovém úspěchu, chtěli jsme v podstatě jen přežít a naše materiální nároky jsou velmi nízké. Oba si navíc uvědomujeme, že jsme stejně dobře mohli obracet hamburgery někde na rohu ulice.
Jsem přesvědčený, že nejde jenom o mě, já se mám dobře, ale v práci můžu pomáhat mít se dobře dalším lidem, svým zaměstnancům, jejich rodinám. A to je pro mě a pro Davida to hlavní.
A dokud pořád ještě máme s Davidem sílu a chuť něco dokázat, nemáme důvod nechodit do práce.

HN: Jak jste se vlastně dostali k výrobě počítačových pamětí?
Když jsme se s Davidem po příchodu do Států rozhodovali, co dělat, mluvili jsme hodně o hardwaru, o úložištích pro PC. Ne proto, že bychom měli vizi, bylo to jen štěstí.

 

Kdo je John Tu?

Spoluzakladatel a stále spolumajitel společnosti Kingston Technology pochází z Tchaj-wanu a vystudoval elektrické inženýrství na Technische Hochschule v německém Darmstadtu. Spolu se svým společníkem Davidem Sunem i po 35 letech sedí v kanceláři uprostřed obchodního týmu a řídí provoz firmy. Občas si John Tu ve svých 71 letech sedne na recepci a přijímá telefonáty. 

Po úspěšném prodeji firmy bance Softbank oba zakladatelé firmy rozdělili mezi zaměstnance mimořádnou odměnu ve výši 100 milionů dolarů - v průměru 75 tisíc dolarů na zaměstnance.

O povaze Johna Tu kolují historky, stejně jako o jeho slabosti pro silná auta. Jednou půjčil na týden kabriolet jednomu ze zaměstnanců, aby mohl udělat radost svému otci, který onemocněl rakovinou. Otec a syn si potom užili společný roadtrip. To auto bylo Ferrari. 

Rozhovor s Johnem Tu spolu s reportáží z kalifornské továrny společnosti Kingston Technology najdete ve čtvrtečních Hospodářských novinách.

Čtěte více v Hospodářských novinách
Autoři: Otakar Schön
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
jo to je jina liga (Pete)
Nez spousta jinych zbohatliku , ktere potkavam cast zde v okoli...
Vyrábět SSD disky a USB paměti je hrozně snadné, říká John Tu z Kingstonu (Birkof)
Úžasnej chlap! Je to úplně jíný člověk, než ta spousta nenasytných...
Re: Vyrábět SSD disky a USB paměti je hrozně snadné, říká John Tu z Kingstonu (Datel)
Tak hlavne neni v Cesku, zejo. Tady by mu firmu odrovnali odborari...
Re: Vyrábět SSD disky a USB paměti je hrozně snadné, říká John Tu z Kingstonu (anonym)
V USA jsou také odbory tukane...
kdyby podnikal v České Banánové republice (Alderfer)
Kdyby žil u nás, tak firmu rozkradou zaměstnanci, a kdyby mu přesto...
Zobrazit diskusi
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama