reklama
reklama
18. 7. 2012 | poslední aktualizace: 18. 7. 2012  23:30
Windows 8 přijdou 26. října

Windows 8 přijdou 26. října, jejich start může prodražit Evropská komise

Šéf divize Windows prozradil přesné datum vydání Windows 8 pro koncové zákazníky. Výrobci počítačů a velcí firemní zákazníci budou mít Windows s novým uživatelským prostředím k dispozici dříve.
Čtěte více o: Microsoft | Windows
Steven Sinofsky představuje detaily o Windows 8
Steven Sinofsky představuje detaily o Windows 8
foto: Microsoft

Jen dva dny po oficiálním představení nové verze Office Microsoft oznámil přesné datum zahájení prodeje operačního systému Windows 8 - pátek 26. října 2012. Steven Sinofsky, šéf divize Windows, tak nepřímo oznámil i dostupnost alespoň jedné z verzí Microsoft Office 2013. Kancelářský balík je totiž součástí Windows pro tablety.

Windows 8 s označením RT pro tablety s mobilními procesory typu ARM by měly s prvními tablety včetně tabletu Microsoft Surface být k dispozici ve stejný den. Páteční datum dává domácím uživatelům dostatek času na instalaci nového systému respektive zkoušení nových počítačů. Slavnostní zahájení prodeje však může narušit Evropská komise.

reklama

Microsoft čelí dalšímu vyšetřování ze strany EK. Evropská komise nejprve začala zkoumat, jak Microsoft dodržuje povinnost nabízet uživatelům Windows volbu prohlížeče - Microsoft obrazovku s výběrem alternativního prohlížeče ve verzi Windows 7 Service Pack 1 odstranil.

Nyní bude EK vyšetřovat také rozhodnutí Microsoftu zabránit instalaci jiného prohlížeče ve Windows 8 RT pro tablety. Microsoft může nově argumentovat tím, že se změnily podmínky na trhu - Internet Explorer už není nejpoužívanějším prohlížečem.

Nové podmínky, nižší ceny

Nový operační systém od Microsoftu se podle spekulací dočká zásadní změny v licencování, firma údajně zruší dostupnost tradiční „krabicové“ verze Windows, kterou lze používat na různých počítačích (nikoliv současně). Místo toho budou Windows 8 dostupná pouze formou upgrade pro stávající vlastníky licencí k Windows XP, Vista a 7 nebo s novým počítačem.

Windows 8 půjdou na trh pouze ve třech verzích. Dvě varianty Windows 8 a Windows 8 Pro jsou určeny pro tradiční osobní počítače na platformě Intel (s procesory Intel nebo AMD).

Verze Windows RT je určená pro mobilní počítače s procesory typu ARM (stejné jako v mobilních telefonech a tabletech). Verze RT nebude podporovat tradiční aplikace pro Windows 7, ale její součástí bude Microsoft Office.

Verze Pro bude k dispozici formou upgradu ze starších Windows za 40 dolarů (přibližně tisíc korun s DPH). Zákazníci, kteří si dnes koupí počítač s Windows 7, budou moci získat Windows 8 za 15 dolarů.

Zahájení prodeje tabletů Surface v říjnu Microsoft ještě oficiálně nepotvrdil. Jedním z důvodů mohou být údajné problémy s výrobou těla tabletů, na které upozornil server DigiTimes počátkem července.

Autoři: Otakar Schön
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Doufám, že budou dostupné také nižší verze (Dex)
formou downgrade, tak, jako u Vist :-/ Jinak na novém PC instaluji...
MSFT & Windows 8 (NON IT SPECIALIST)
V životě nerad měním zvyky atp.. MSFT mne mnohokrát naštval, Windows...
Metro (Honza)
No, jestli nerad měníte zvyky, tak si užijete určitě nové Metro...
JAK JE TO MOZNE? (jakub)
me je MSFT celkem sumak, nechci se ho nejak zastavat, ale proc...
Zobrazit diskusi
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama