reklama
reklama
19. 7. 2012 | poslední aktualizace: 19. 7. 2012  09:31
Unipetrol opět čeká vyšší ztrátu

Unipetrol opět čeká vyšší ztrátu. Kvůli slabé poptávce a podvodníkům s palivy

Petrochemickému Unipetrolu sice mezičtvrtletně vzrostly prodeje paliv, meziročně jsou ale slabší. Domácnosti totiž šetří i na pohonných hmotách. Podle Unipetrolu zároveň roste i počet firem, které při dovozu paliv podvádějí na DPH.
jas
Čtěte více o: petrochemie | ropa | benzin | Unipetrol | výsledky | prodej
Do skupiny Unipetrol patří například Paramo, Benzina nebo Česká rafinérská.
Do skupiny Unipetrol patří například Paramo, Benzina nebo Česká rafinérská.
foto: Archiv HN

  odhaduje, že ve druhém čtvrtletí prohloubil provozní ztrátu (EBIT). Vyplývá to z tiskové zprávy společnosti. V prvním čtvrtletí podnik vykázal provozní ztrátu 51,05 milionu Kč po loňském zisku 570,7 milionu korun.

Ve druhém čtvrtletí firma nezaznamenala žádné větší jednorázové položky. Operace s povolenkami CO2 měly na hospodaření kladný dopad přibližně 50 milionů korun.

reklama

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Naopak nepříznivě finanční výsledek ovlivnil vývoj směnných kurzů, a to 550 miliony korun. Tento výpadek ale podnik do značné míry kompenzoval zisky z jiných finančních instrumentů.

Lidé omezují nákupy paliv

V rafinerské části firmě pomáhal vyšší průměrný rozdíl mezi cenami ropy Brent a Ural, i když byl mírně oslaben rozdílem mezi Brentem a jinými takzvaně sladkými ropami. Cena ropy v průběhu čtvrtletí nepřetržitě klesala. Průměrná cena poklesla o devět procent na 108,3 dolaru za barel.

V petrochemickém odvětví se projevily slabší prodeje. Maloobchod ovlivnily mimo jiné vyšší prodeje benzinu v souvislosti se začínající motoristickou sezonou. Meziroční pokles prodejů ale působila slabá dynamika HDP a reálných mezd.

Dalším negativním faktorem je pokračující nárůst registrovaných společností obchodujících s motorovými palivy, údajně úzce související s podvody na DPH, což podnik zaznamenal na rostoucích dovozech nafty z Německa.

Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. V roce 2005 se stal součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Výsledky za druhé čtvrtletí zveřejní 26. července 2012 v konsolidované účetní závěrce.

Autoři: jas, ČTK
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Kdyby ti Cinani davaly pozor .. tak by vedely, ze je to normalni (All)
Evropská unie přijala rozhodnutí dosáhnout do roku 2020 alespoň...
polsky benzin (alechin)
Zdravim, mam uprimny dotaz - jak vnimate kvalitu benzinu v Polsku?...
rakovinomety (rudastraka)
podle svetove zdravotnicke organizace vyfukove zplodiny z naftovych...
naprostý souhlas a víte proč tomu tak je? Protože o výši spotřebních daní rozhodují lokální vlády a tyto daně nejsou v rámci EU ujednocené, (O3)
a zatímco v případě benzinu si státy nekonkurují a mohou tak šponovat...
Re: Unipetrol opět čeká vyšší ztrátu. Kvůli slabé poptávce a podvodníkům s palivy (xf)
To máš těžký. Logické by bylo v rámci EU (+ dohoda s Švýcarskem...
Zobrazit diskusi
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama