reklama
reklama
20. 7. 2012 | poslední aktualizace: 20. 7. 2012  06:59
Uran se bude v Česku těžit dál

Vláda rozhodla, že uran se bude v Česku těžit dál. Podle ní se to totiž vyplatí

Jediný funkční důl na uran státního podniku Diamo zůstane v provozu i po roce 2014. Firma navíc prozkoumá další vhodné lokality. Její postup posvětila vláda, podle níž je těžba konečně rentabilní. Ekologové ale o výhodnosti pochybují.
Nikita Poljakov
Nikita Poljakov
redaktor
Čtěte více o: Česko | těžba | uran | energetika
Těžba uranu, ilustrační foto
Těžba uranu, ilustrační foto
foto: HN - Lukáš Bíba

V Česku se bude dál těžit uran, rozhodla včera vláda. Podle ministerstva průmyslu a obchodu je to ekonomicky výhodné a do budoucna i strategicky důležité. Ministerstvo proto nyní zvažuje těžbu i v dalších lokalitách. Podle odpůrců ale není těžba uranu pouze nešetrná k životnímu prostředí, ale i finančně nevýhodná.

"Vláda schválila pokračování těžby za předpokladu, že na ni nebude nutné vynaložit prostředky ze státního rozpočtu," uvedl premiér Petr Nečas po jednání kabinetu.

Návrh je podle něj v souladu s aktualizací Státní energetické koncepce, která s jadernou energií do budoucna počítá, i v souvislosti s výstavbou dvou nových bloků Jaderné elektrárny Temelín.

Vládní návrh tak pokračuje ve strategii, kterou v roce 2007 odstartoval tehdejší ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Ten pomocí vládního usnesení zasáhl do probíhajícího útlumu těžby a nechal ji prodloužit do doby, dokud bude zisková.

reklama

Stalo se tak v důsledku stoupajících cen uranu na světových trzích, které z uranové rudy učinily poptávanou komoditu. Česko je navíc jedinou zemí Evropské unie, která ještě uran těží.

"V devadesátých letech byla těžba nerentabilní. Od roku 2005 ale ceny uranu začaly prudce stoupat a dnes je těžba ekonomicky výhodná," řekl HN ředitel odboru hornictví a stavebnictví ministerstva průmyslu Zbyšek Sochor.

Státní firma Diamo, která loni v jediném funkčním dole v Rožné vytěžila přes 220 tun uranu, má s polostátní energetickou skupinou ČEZ smlouvu na odběr vytěženého uranu do roku 2014. Už teď ale ředitel Diama Jiří Jež tvrdí, že podle posledních geologických průzkumů vydrží těžba v Rožné až do roku 2018.

Podle ministerstva průmyslu je pokračování těžby důležité ze dvou důvodů. První je strategický. Ministerstvo totiž očekává, že ceny uranu dlouhodobě porostou a zastavení těžby by znamenalo, že by se Česko zbavilo odborníků, kteří jsou schopni uranovou rudu těžit.

"Lze předpokládat, že světová nabídka uranu nebude stačit poptávce asijských zemí, které se chystají stavět nové reaktory," říká Sochor. Druhým důvodem je rentabilita těžby. "Diamo je s loňským ziskem 122 milionů korun nezávislé na státním financování," dodává.

Aby stát udržel technologie a know-how, rozhodl se do roku 2014 prozkoumat možnost těžby uranu i v ložiscích Brzkov a Horní Věznice na Jihlavsku.

Calla: Peníze navíc půjdou z rozpočtu

Podle Edvarda Sequense ze sdružení Calla bude ale muset investice do těžby zaplatit stát, protože Diamu na ně chybějí peníze. Zisky, které státní podnik v současnosti vytváří, považuje za nízké. "Je celkem jisté, že to budou miliardy korun ze státního rozpočtu, protože Evropská komise na to peníze nedá," míní Sequens.

Celý text o těžbě uranu naleznete v Hospodářských novinách

Čtěte více v Hospodářských novinách
Autoři: Nikita Poljakov
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Kalousek, Nečas, Peake, Klaus (anonym)
SMER uránové bane....Češi si zničia všetko. Ťažia na Śumave. Bakala...
uran je všude (Jana)
údajně, kdysi to někde psali, že naše horniny obsahují snad všude...
Neřeš cizí problémy. (Pavel)
A nauč se vlastní řeč Ty Čechu.
Ekosystém nepozná hranice (anonym)
tak ako rádiácia...
výborně (anonym)
Jáchymov zase bude rubat, kádři ze sněmovny už se tam chystaj.
Zobrazit diskusi
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama