reklama
reklama
26. 7. 2012 | poslední aktualizace: 26. 7. 2012  07:48
Solární a olympijská Tate Modern

Tate Modern před olympiádou přepíná na solární energii, v deset se bude zhasínat

Olympijské hry jsou ideální příležitostí pro osvětu, řekli si v britské galerii Tate Modern. K začátku her přichystali s dánsko-islandským umělcem výstavu k tématu alternativních zdrojů energie. Návštěvnící mohou tvořit například světelné graffiti.
rek
Olafur Eliasson se svoji světelnou lampou.
Olafur Eliasson se svoji světelnou lampou.
foto: Tate Modern

Už je to skoro devět let, co dánsko-islandský umělec Olafur Eliasson v galerii Tate Modern uspořádal výstavu zasvěcenou počasí. Tehdy ji za necelý půlrok navštívilo přes dva miliony lidí.

V sobotu se Eliasson vrací na místo činu s expozicí nazvanou Little Sun, která zapadá do "kulturní olympiády" nazvané London 2012 Festival.

Večerka v deset

Jde o projekt, který vznikal dva roky a jeho cílem je zpopularizovat alternativní zdroje energie – především energii solární.

Ve třetím patře galerie se návštěvníci mohou dozvědět více o tom, jak se vyrábí i jaké momentálně zabírá místo na trhu.

reklama

Především se ale galerie každý týden (od této soboty až do 18. srpna) mezi 22 hodinou a půlnocí vypne a zhasne.

Exponáty ve třetím patře, kde sídlí sbírka surrealistického umění, tak bude osvětlovat pouze solární energie z lamp, jež umělec sestavil společně s inženýrem Frederikem Ottesenem.

VÝSTAVA & KNIHA

Olafur Eliasson: Little Sun

Tate Modern, Londýn

28. července až 23. září

Jde o odkaz na "temnou" surrealistickou výstavu v Paříži v roce 1938, na níž Man Ray návštěvníkům poskytl louč.

"Více než 1,6 miliardy lidí na světě dnes žije bez elektřiny a spoléhá na petrolejové osvětlení. Cílem výstavy Little Sun je přinést světlo i do těchto koutů světa," tvrdí kurátoři.

Lampy, které po pěti hodinách na slunci vyprodukují dalších pět hodin světla, se v Tate Modern budou prodávat za dvaadvacet eur. V rámci výstavy mohou návštěvníci vytvořit i světelné graffiti a od září shlédnout také sbírku šestnácti filmů se "světelnou" tématikou.

Blackouty spojené s výstavou Olafura Eliassona poběží v Tate Modern až do 23. září.

Autoři: rek
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama