reklama
reklama
23. 7. 2012 | poslední aktualizace: 25. 7. 2012  15:23
V Plzni lidé uvidí, jak obelhat gravitaci

V Plzni vymysleli, jak obelhat gravitaci. Návštěvníci Techmanie si vyzkouší stav beztíže

Jak vznikají sopky? Jak velká je rychlost světla? A jak fungují černé díry? Na zvědavé otázky má odpovědět nový pavilon Vesmír, který se chystá otevřít plzeňské vědecko-populární centrum Techmania. Podívejte se, co chystá.
Čtěte více o: Techmania | Plzeň | věda | Škoda
Řez Sluncem. Vizualizace exponátu
Řez Sluncem. Vizualizace exponátu
foto: Techmania

Originální gyroskop, s jehož pomocí si lidé vyzkoušejí stav beztíže, je jedním z lákadel budoucího pavilonu Vesmír.  Plzeňské centrum Techmania přitom už nyní představuje zájemcům svět vědy a techniky jinak než klasická muzea, výstavy nebo školní laboratoře.

A expozice Vesmír, kterou najdou návštěvníci příští rok v supermoderním planetáriu, nabídku rozšíří. Necelá třicítka exponátů, z nichž mnohé jsou světovými unikáty, zde hravou formou přiblíží pozemská i astronomická témata.

"Celkem jde o 27 interaktivních exponátů a 4 doplňky expozice, z nichž jsme valnou většinu vymysleli sami," říká mluvčí centra Tomáš Moravec.

reklama

Lidé se například naučí, na jakých principech funguje sopka nebo tornádo, seznámí se se základními fakty o rychlosti světla, o černých dírách, vzniku kráterů či vývoji hvězd.

"Vše je rozdělené do tří částí: Svět kolem nás, Kosmonautika a Vesmír, který se dále dělí na Zemi, Měsíc, sluneční soustavu a takzvaný Hluboký vesmír," vysvětluje kurátor vznikající expozice Tomáš Meiser:

Lidé si sáhnou na vesmír

"V podstatě nám šlo o to, aby si naši návštěvníci mohli 'sáhnout' na vesmír," dodává.

 

Science center, které Techmanii provozuje, nyní hledá firmu, která exponáty vyrobí. "Společností, které takto komplexní úkol zvládnou, je v Evropě jen pár," připouští Meiser.

Kromě fyzika Tomáše Meisera, který přípravu expozice koordinoval po odborné stránce, se na jejím obsahu podílel tým učitelů ze Západočeské univerzity v Plzni a dalších institucí. Konkrétní podobu exponátům vtiskl průmyslový designer Štěpán Soutner, laureát ceny Talent designu 2011.

Planetárium a virtuárium bude mít jeden z nejmodernějších promítacích systémů na světě, který umožní unikátní 3D projekce na kulovou plochu. Práce na stavbě i vývoji nových expozic byly zahájeny letos v lednu, hotovo má být příští rok na podzim.

"Kromě vlastní stavby je samozřejmě nutné do podzimu příštího roku celý prostor také naplnit interaktivními expozicemi, které nejsou nikde jinde v České republice," dodává Moravec.

Autoři: Vojtěch Soudný
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
V Plzni vymysleli, jak obelhat gravitaci. Návštěvníci Techmanie si vyzkouší stav beztíže (anonym)
Ti plzeňáci jsou ale chytří. To mají z toho piva.
Marketing (k6t5)
Ano, titulek je trochu nadnesený, ale tak dnes fungují všechny...
To, že někteří jedinci (anonym)
už zrůdnost současného newspeaku nevnímají, neznamená, že to zrůdnost...
V Plzni? (anonym)
No jéje, tam toho v oboru obelhávání vymysleli..... :-)
Obelhali gravitační zákon? (anonym)
V Plzni? Mám neurčité tušení, kdo to byl.
Zobrazit diskusi
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama