reklama
reklama
27. 7. 2012 | poslední aktualizace: 27. 7. 2012  17:40
Uhlí se v Česku zplyňovat nebude

Uhlí se v Česku zplyňovat nebude. Ministerstvo nepovolilo průzkum i na Slánsku

Ministerstvo životního prostředí překazilo plány firmě Wildhorse Energy CZ. Ta chtěla v několika částech Česka zjistit, jestli by bylo rentabilní těžit uhlí metodou jeho zplyňování. MŽP ale průzkum nikde nepovolilo.
jas
ČEZ žaluje Sokolovskou uhelnou. Ilustrační foto
ČEZ žaluje Sokolovskou uhelnou. Ilustrační foto
foto: Reuters

Ministerstvo životního prostředí nepovolilo australské firmě Wildhorse Energy CZ průzkum ložisek černého uhlí u Slaného na Kladensku, kde chce firma těžit metodou podzemního zplyňování.

Ministerstvo žádost zamítlo kvůli obavám z možné kontaminace podzemních vod, znečištění ovzduší a nežádoucích zásahů do krajiny, sdělil mluvčí resortu Matyáš Vitík. Podobně úřad v minulosti postupoval i v dalších případech Mělnicka, Mladoboleslavska a Karvinska.

reklama

 

Zplyňování uhlí

Zplyňování uhlí je průmyslově využíváno už od 19. století. Podle použité technologie mohou být produktem zplyňování svítiplyn, vodní plyn, generátorový plyn, vysokopecní plyn nebo koksárenský plyn.

Podstatou podzemního zplyňování uhlí je to, že se uhelná sloj navrtá hlubinnými vrty z povrchu a následně se sloj pod zemí zapálí. Jedním vrtem tedy proudí do podzemí oxidanty potřebné k hoření jako kyslík nebo vodní pára, při hoření uhlí se pak uvolňuje směs plynů jako metan, vodík nebo oxid uhelnatý. Tyto plyny jsou na povrchu země jímány druhým vrtem.

Firma požádala ministerstvo životního prostředí o stanovení takzvaného průzkumného území. Uhlí chce těžit metodou podzemního zplyňování, při které se uhlí zapálí pod zemí a na povrch se dostává jen plyn. Na Kladensku se mělo prozkoumávat území kolem obcí Beřovice, Dřínov, Hobšovice, Královice, Kutrovice, Kvílice, Libovice, Neprobylice, Slaný, Studeněves, Tuřany, Zlonice a Žižice.

Rozhodnutí uvítal slánský starosta Ivo Rubík (ODS), podle kterého resort rozhodl v souladu s námitkami obcí.

"Jsem rád, že mnohaměsíční práce doznala kladného výsledku," uvedl Rubík, který se neobává ani případného odvolání společnosti. "To je její právo, ale domnívám se, že by neměla mít nárok na úspěch," uvedl Rubík.

Wildhorse Energy CZ se nevzdává

Zatím naposledy MŽP zamítlo průzkum ložisek černého uhlí na konci června, kdy šlo o žádost Wildhorse Energy CZ týkající se Mělnicka a Mladoboleslavska. Firma tehdy sdělila, že proti rozhodnutí podá rozklad.

"Rozhodnutí ministerstva životního prostředí není možné akceptovat a jsme připraveni využít proti němu všech možných opravných prostředků," uvedla v prohlášení firma.

Proti metodě podzemního zplyňování se napříč republikou postavily desítky představitelů obcí, kteří se obávali zhoršení životního prostředí, zejména kontaminace vod. Podle těžařů je ale naopak tato metoda bezpečná.

Autoři: jas, ČTK
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Díky! (expert)
Chvályhodné rozhodnutí na zaražení drancování a ničení ŽP Česka...
Kladensko je prozkoumáno na uhlí (Wlasta)
docela dobře. Ať zalezou do archivu a studují. Znám lidi z odboru...
Na rozumném rozhodování je to vidět. (QVAK)
Studium bolí a výsledky se těžko dají "zobjektivizovat" jako z...
joj (Josif)
Toto je příliž malá země , západní zločinecké firmy jen v Indii...
V Evrope plati (anonym)
ze kdo nic nedela, nic nepokazi. S takovou urcite dojdeme daleko.
Zobrazit diskusi
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama