reklama
reklama
28. 7. 2012 | poslední aktualizace: 27. 7. 2012  19:32
Zahrajte si oficiální hru LOH v Londýně

London 2012 Official Mobile Game: Mobilní návrat k ničení klávesnic a joysticků

Staré dobré sportovní hry mají moderního nástupce, který těží z popularity sportovního svátku a dotykových telefonů. Zpracování má však mezery a jedna drobnost v Česku přímo trhá oči - chybí česká vlajka.
Čtěte více o: videohra | olympiáda 2012
London 2012 Official Mobile Game
London 2012 Official Mobile Game
foto: archiv iHNed.cz

Velké sportovní svátky pravidelně doprovází videohry. Platí to i o olympijských hrách v Londýně. Zahrát si můžete na PC, PlayStation i Xboxu, na Wii dokonce s postavičkou Maria. My jsme ale vyzkoušeli oficiální mobilní hru pro iOS a Android.

Hlavní výhodou mobilní hry je skutečnost, že si základní verzi můžete stáhnout zdarma. Má to svá omezení, ale oproti tradičním platformám je to koupě bez rizika. A zábava? I na tu dojde, stejně jako na zklamání a frustraci.

reklama

První zklamání zažijete už při tvorbě vlastního sportovce – můžete si vybrat několik různých tváří a účesů a následuje výběr národnosti. Tady narazíte na vůbec největší chybu, jakou mohli autoři oficiální hry k olympijským hrám udělat. V nabídce je pouze hrstka států. Najdete mezi nimi největší země v čele s USA, ale třeba i Slovensko. Českou vlajku, a tedy možnost reprezentovat alespoň virtuálně svou zemi, nikoliv.

video: Zahrajte si oficiální hru LOH v Londýně
hry_olympi_da.mp4.jpg

Když se přenesete přes vlastenecký problém, dočkáte se samotné hry, která se skládá z devíti disciplín – běžeckých, skokanských, plaveckých a střeleckých. Nemůžete ale začít hrát najednou všechny sporty, ty si musíte nejprve odemknout tréninkem a soutěžením s jinými hráči.

Návrat ke kořenům

Sporty lze ovládat s využitím pohybových senzorů mobilního zařízení nebo pomocí virtuálních tlačítek. První režim, i když vás může občas potrápit nepřesností, je mnohem pohodlnější a překvapivě účinnější než snaha správně zmáčknout virtuální tlačítko nebo udržet na správném místě prst na virtuálním joysticku při míření na terč v lukostřelbě.

Nejlépe si autoři poradili se samotným během, kdy stačí mačkat obrazovku střídavě oběma palci. Vyvolává to naprosto přesný pocit jako bouchání do klávesnic a tlačítek joysticků v dobách počítačů jako je Amiga 500 nebo Commodore 64. Modernější je potom povedené plavání, kdy hráč musí posunovat prsty plynule (a rychle) po obrazovce jako při záběrech rukou ve vodě.

Naopak největším zdrojem frustrací je potom nutnost zkombinovat běh s dalšími aktivitami, což znamená hlavně naklánění telefonu, které není zdaleka tak přesné a citlivé, jak by se vám pravděpodobně líbilo. I s nepřesným ovládáním ale může být hraní zábavné - v malých dávkách.

Hrajte proti celému světu

Hra nabízí kromě jednotlivých sportů také tři režimy. Prvním je trénink, ve kterém hráči budují vlastnosti svých postav, aby byly rychlejší, přesnější a vytrvalejší. Druhý režim je olympijský – hráči v něm měří své schopnosti s výsledky ostatních hráčů v okolí, což je samozřejmě náročnější.

Nakonec je ve hře také režim výzev, kdy hráč musí dosáhnout specifického výsledku, aby získal odměnu v podobě hvězdiček. Bohužel chybí podpora hraní ve více lidech na jednom zařízení „na střídačku“, hrát tak samozřejmě můžete, jen musíte výsledky porovnávat sami. A věřte, že právě v tomto režimu si užijete nejvíce zábavy.

Zdarma jen pro občasné hraní

Autoři hry své dílo nepojali jako neziskovou aktivitu v rámci propagace olympiády. Místo toho staví hra na stejném principu jako Farmville nebo Mafia Wars.

Pokud chcete hrát hodně a dosahovat špičkových výsledků, budete muset sáhnout od peněženky. Každý trénink, výzva nebo olympijské klání totiž spotřebovává energii, když ji vyčerpáte, musíte čekat nebo si můžete dokoupit balíček energie – podle objemu zaplatíte deseti nebo stokoruny.

V nabídce Apple App Store i Google Play je také placená verze za přibližně 20 korun. Za své peníze dostanete větší kapacitu zásobníku energie, více hvězdiček na prvotní odemknutí dalších sportů a rychlejší zlepšování postavičky.

 

London 2012 Official Mobile Game
sportovní hra pro Android a iOS

Cena: zdarma/ 20 korun za prémiovou verzi (Android / iOS)
Hodnocení: 60 %

Líbí se nám
povedený běh a plavání
atmosféra s reálnými stadiony

Nelíbí se nám
nepřesné ovládání pohybem
absence české vlajky
mikrotransakce

Autoři: Otakar Schön
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
London 2012 Official Mobile Game: Mobilní návrat k ničení klávesnic a joysticků (apple)
kupujte nový ipad :)
...co asi? (Chjo)
Chjo...takový zklamání. Kdyby tam třeba nebylo ani slovensko....
Si dělaj srandu? (Anonym)
No to si dělaj humor ne? Čoboly tam maj, ale čechy ne? Co Ti bratři...
Zobrazit diskusi
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama