reklama
reklama
30. 7. 2012 | poslední aktualizace: 30. 7. 2012  21:37
Elektromobily s nekonečným dojezdem

Dočkáme se elektromobilů s nekonečným dojezdem? Konstruktéři pracují na nové technologii

Krátká dojezdnost, největší nevýhoda elektromobilů, by se už brzy mohla stát minulostí. Automobilka Renault vyvíjí revoluční technologii, která by umožnila rychlé dobíjení elektromobilů na parkovištích nebo při čekání na křižovatkách.
val
Elektromobil s nabíjecí podložkou
Elektromobil s nabíjecí podložkou
foto: 2.bp.blogspot.com

Elektrické automobily zřejmě v budoucnu čeká výrazná změna. Jejich řidiči je už nebudou nabíjet ze zásuvky, ale bezdrátově, najetím na nabíjecí podložku. Informuje o tom britská stanice BBC.

Na revoluční novince pracuje francouzská automobilka Renault ve spolupráci s výrobcem Delta Motorsport, který konstruuje vozy Formule 1.

"Pomocí této technologie můžeme vytvořit automobil s neomezeným dojezdem," řekl Anthony Thompson, viceprezident pro obchodní rozvoj firmy Qualcomm, která za tzv. induktivní nabíjecí technologií stojí.

reklama

Jako jakési perpetuum mobile bude nové vozidlo působit díky tomu, že zaparkuje na speciální nabíjecí podložce. Ta přenese elektrickou energii prostřednictvím elektromagnetického pole do obdobného zařízení uvnitř automobilu.

V dlouhodobějším výhledu se počítá s tím, že by se takto auta mohla nabít během krátké chvíle prakticky kdekoliv - v garáži, před supermarketem nebo na křižovatce před semafory. Jednoho dne by se nabíjecí panely dokonce mohly objevit podél silnic a dobíjet i pohybující se vozidla.

Řidiči již nebudou muset ztrácet čas tankováním

Vzhledem k tomu, že si doposud většina řidičů nechce elektrické automobily kupovat kvůli krátké dojezdnosti, mohla by nově představená technologie jejich názor změnit.

Mění se i postoj automobilek. Zatímco jim dříve šlo o to vyvinout baterie s co nejdelším dojezdem, nyní začínají vyvíjet baterie, které budou menší, lehčí a levnější a půjde je nabíjet rychleji.

"Obrovské investice směřují do vývoje nových baterií, nabíjení a ukládání energie a jejího zpětného využití. Jsem přesvědčen, že během příštích tří až čtyř let budeme na tomto poli svědky revoluce," řekl pro BBC Carlos Ghosn, generální ředitel aliance Renault-Nissan.

O dalším rozvoji nové technologie rozhodne, jaký zájem o ní budou mít velké korporace a státní firmy. Podle některých představitelů Velké Británie by postupný přechod státu na elektronické automobily pomohl jejich zemi dostát svých závazků v boji proti klimatickým změnám.

Autoři: val, bzk
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
hmmm (miron)
A pak že jaderky nemají perspektivu! Naopak. Elektromobily, tepelná...
Dočkáme se elektromobilů s nekonečným dojezdem? Konstruktéři pracují na nové technologii (Honza)
Já věřím v perspektivu miniaturních atomových reaktorů. Místo...
Dočkáme se elektromobilů s nekonečným dojezdem? Konstruktéři pracují na nové technologii (K.)
To jsou bláboly, většina řidičů nechce kupovat elekromobily proto,...
ELETROMOBILY (RH důchodce)
Až začne většina aut jezdit na elektřinu, stoupne její spotřeba...
Co je na tom pravdy? (MS)
Před léty jsem četl, že pod vozovkami dálnic v USA, budovaných...
Zobrazit diskusi
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama