reklama
reklama
30. 7. 2012 | poslední aktualizace: 5. 8. 2012  19:10
NASA se chystá na "sedm minut hrůzy"

NASA se chystá na "sedm minut hrůzy". Vozidlo Curiosity během nich dosedne na Mars

Tisíce vědců se zatajeným dechem čekávají na historický okamžik v průzkumu vesmíru. Na Marsu má velice komplikovaným způsobem přistát vozidlo Curiosity, od něhož si NASA slibuje, že přinese revoluční poznatky o geologickém vývoji rudé planety.
bzk
Čtěte více o: USA | NASA | Mars | věda a výzkum | vesmír
Animace přistání modulu s vozidlem Curiosity na Marsu
Animace přistání modulu s vozidlem Curiosity na Marsu
foto: YouTube

V noci z neděle na pondělí čeká vesmírný výzkum jedna z největších událostí za poslední desítky let.

Na povrch Marsu má přistát vozidlo americké NASA s názvem Curiosity, které s sebou veze více přístrojů než kterákoliv jiná mise na Mars v historii.

"Mise jako je tato přichází pravděpodobně jednou za život. Mnoho lidí bude v neděli nervózních," říká pro britský deník Daily Telegraph Stephen Lewis, člen týmu, který misi zajišťuje Stephen Lewis.

reklama

Rozhodující a zároveň vysoce rizikový přitom bude přistávací proces, který dostal přezdívku "sedm minut hrůzy". Pokud se nepodaří, průzkum Marsu se minimálně na pět let zastaví a neúspěch mise může navíc natrvalo překazit ambice NASA vyslat na rudou planetu lidskou posádku, píše Daily Telegraph.

Náročný sestup

Vozidlo o váze 900 kilogramů se k Marsu přiblíží uzavřené v ochranné kapsli, která je největší, co kdy NASA použila - větší i než řídící modul Apolla.

Do vrchních pater atmosféry se přiřítí rychlostí 20 tisíc kilometrů za hodinu. Vzhledem k tomu, že je atmosféra na Marsu 200krát slabší než zemská a na planetě panuje jen třetinová gravitace oproti Zemi, bude zabrzdění a hladké přistání velmi těžkým oříškem.

V první fázi bude ochranný štít vystaven teplotám přes 2 000 stupňů Celsia. Asi 11 kilometrů nad povrchem se pak v rychlosti 1 400 km/h rozevře patnáctimetrový padák, který zbrzdí modul na 290 km/h. Bude tak muset ustát téměř třicetitunový náraz.

Necelé dva kilometry nad povrchem se odpojí padák i ochranná kapsle a ke slovu přijde přistávací jeřáb, jehož trysky zpomalí rychlost modulu na necelé 3 km/h. Nakonec jeřáb spustí vozidlo na nylonových šňůrách na povrch z výšky šesti metrů. Od Curiosity se pak odpojí a odletí pryč.

Příprava mise Curiosity trvala 9 let a stála 2,5 miliardy dolarů (asi 51 miliard Kč). Na Marsu má zjistit, jestli zde v minulosti existoval život. Vědci si od projektu pohyblivé Marsovské vědecké laboratoře (Mars Science Laboratory) slibují, že její nálezy zásadně změní naše chápání geologického vývoje rudé planety.

Autoři: bzk
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Jen by mně zajímalo (anonym)
proč NASA vynalézá nové způsoby jak přistát, když mají tak fantastické...
Dobře. (anonym)
Teď bys mohl vysvětlit, proč to nejde. Jinak si o tobě začnu myslet,...
Zkus to přečíst ještě několikrát (anonym)
A pak ti to dojde. Jen tak mimochodem zbrždění z 8.000 km/h na...
Re: NASA se chystá na "sedm minut hrůzy". Vozidlo Curiosity během nich dosedne na Mars (Martin)
Lidem jako ty nema smysl neco vysvetlovat. Vetsinou se u vas snoubi...
Bláboly tebe a podobných magorů (anonym)
už soudné lidi unavujou. Jdi se léčit.
Zobrazit diskusi
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama