reklama
reklama
31. 7. 2012 | poslední aktualizace: 31. 7. 2012  15:43
Věda a průmysl

Brněnští vědci lákají firmy na supertechniku

Brněnský institut nabízí využití mikrotomografu, jediného v Česku. Přístroj, který odhalí i nejjemnější praskliny, ušetří firmám miliony.
Julie Daňková
Julie Daňková
redaktorka
foto:

Vědci z brněnských laboratoří nového vědeckého centra CEITEC (Středoevropský technologický institut) se rozhodli pro nezvykle vstřícný krok vůči průmyslníkům. Už při nákupu techniky za evropské miliardy zvažují i to, jakým způsobem by ji mohly využít také podniky z Jihomoravského kraje.

Mezi nové klienty patří například pobočka jedné z největších technologických firem na světě ABB. Institut ji nalákal na jediný přístroj v Česku, který umí odhalit ty nejjemnější praskliny materiálů a pomocí 3D obrazu zároveň přesně určit jejich polohu.

reklama

Brněnská ABB výhody takového unikátního rentgenu využívá už přes rok. Jenže doposud posílala vzorky svých součástek až do německého Hannoveru, kde výrobce těchto zařízení sídlí. Právě proto kývla na spolupráci s institutem CEITEC a nyní si bude pronajímat takový přístroj v Brně. "Jsme moc rádi, že teď máme tento mikrotomograf z dílny GE Phoenix za rohem. Veškerá logistika se tím zjednoduší," vysvětluje Miroslav Mejzlík z ABB, pro kterou CEITEC začne rentgenovat od začátku srpna.

Spolupráce s brněnským centrem má pro firmu ještě jednu velkou výhodu. "Když pojedete do Hannoveru a oni zjistí, že je tam nějaká nehomogenita materiálu, tak vám to řeknou, ale poradit si s tím musíte sami. Ale zdejší vědci umějí oslovit i jiný ústav v rámci CEITEC a požádat jej například o chemický rozbor," vysvětluje Mejzlík, proč si cení spolupráce s vědeckým centrem, kde je vše pod jednou střechou.

Konec dotací v roce 2015

Pronájem měření na inteligentním rentgenu už zvažuje na padesát firem. Například výrobcům plastových dílů pro automobily totiž může ušetřit i desítky milionů korun. "Často musí vytvářet dvě až tři formy na každý díl, než je zákazník spokojen. My tady umíme ty díly naskenovat a s velkou přesností určit místa, kde je potřeba formu upravit, takže ji stačí vylít jen jednu. Tím se podstatně ušetří, protože jedna forma stojí i šedesát milionů korun," uvádí pro ilustraci Josef Kaiser, vedoucí výzkumné skupiny Rentgenová mikroa nanotomografie z CEITEC.

Nadějím vědců, že jim zařízení za 18,5 milionu bude slušně vydělávat, paradoxně nahrává i ekonomická krize. "Firmy si teď nepořizují ani levnější 2D rentgeny a nákup nových 3D rentgenů odkládají na neurčito," míní Kaiser.

Díky zájmu průmyslníků se vědcům z CEITEC začíná dařit plán, jak se uživit a zůstat konkurenceschopným vědeckým pracovištěm i po roce 2015. Do té doby totiž budování centra za 5,2 miliardy korun financuje Evropská unie a český státní rozpočet. Na další fungování si však centrum musí najít i vlastní zdroje. A tak kromě vlastního výzkumu chce nejmodernější vybavení svých laboratoří nabídnout i podnikatelům. "Tohle může být dobrý nástroj, abychom pro průmysl reálně dělali," myslí si Kaiser.

Vše pro firemní výzkum

Firmy ale doposud váhají, nakolik jsou studenti a vědci schopni plnit šibeniční termíny, ve kterých soukromé firmy běžně fungují. "Když nám na zpracování studie stačí dva tři roky, klidně to zadáme jako diplomovou práci, v tom máme se studenty dobrou zkušenost. Ale jakmile potřebujeme okamžitou analýzu, tam jsou ještě možnosti pro zlepšení," mluví o svých zkušenostech Roman Percina, globální technologický manažer ABB.

Laboratoř, která má celé měření na starosti, však hodlá firmám vyjít vstříc a dokázat, že své závazky umí plnit včas. Podle dosavadních představ by měla být v provozu 24 hodin denně. "Rozjíždíme i speciální informační systém, kde si zájemci mohou rezervovat termín měření. Firmy a výzkumné týmy budou mít přednost před studenty a doktorandy," upřesňuje mluvčí CEITEC Petra Věchtová.

Vědci totiž mají zájem, aby si u podnikatelů vybudovali dobré jméno. "Za pět až deset let bychom chtěli dělat spíš poradenství. Radit firmám, aby používaly ty správné materiály," přibližuje ambice své výzkumné skupiny Kaiser.

 

Mikrotomograf GE Phoenix

Jak funguje

Mikrotomograf umí nahlížet dovnitř materiálů - obdobně jako rentgen -, aniž by je bylo potřeba rozřezat. Oproti běžnému rentgenu však zobrazí i ty nejmenší praskliny a vady materiálu, a navíc trojrozměrně.

 

Příklady využití

V lékařství

Konstruktéři kloubních náhrad mohou sledovat vzájemné působení implantátu a kostní tkáně a zvýšit tím životnost umělého kloubu.

Ve strojírenství

Ukáže vnitřní trhliny a bubliny v odlitcích. Jejich odstraněním lze například zvýšit spolehlivost motoru. Konstruktéři odhalí i nejmenší praskliny, které by mohly ohrozit třeba provoz dopravního letadla.

V archeologii

Odborníkům pomůže při zkoumání stavu nebo rozsahu poškození vzácných archeologických nálezů. Biologové a paleontologové mohou hledat příbuznost vymřelých druhů na základě tvarové podobnosti jejich kostí.

MOUCHA V JANTARU
Zkamenělá moucha zalitá v jantaru, jejíž zvětšeninu nechal pořídit na brněnském mikrotomografu profesor Miroslav Barták z České zemědělské univerzity. Díky tomuto snímku mohou vědci zkoumat, zda moucha nepatří k nějaké zatím neznámé čeledi.
FOTO: CEITEC

Autoři: Julie Daňková
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama