reklama
reklama
31. 7. 2012 | poslední aktualizace: 1. 8. 2012  21:26
Důvody, proč malé tablety porazí iPad

7 důvodů, proč malé tablety převálcují iPad od Applu a přijde iPad mini

Menší tablety hrály doposud roli podřadných zařízení. Nexus 7 od Googlu vnímání celé kategorie změnil. Kombinace ceny, mobility a výkonu sedmipalcových tabletů je lákavá pro masy.
Čtěte více o: tablet | iPad | Android | Google | nvidia
Tablet Nexus 7 se systémem Android 4.1 (Jelly Bean)
Tablet Nexus 7 se systémem Android 4.1 (Jelly Bean)
foto: archiv HN

Jediný tablet, který zatím vyvolal podobné nadšení jako iPad včetně vyprodaných skladů, je Nexus 7. Zájem o tablet od Googlu je logický – má málo nedostatků a nízkou cenu. A na každém tabletu Google s Asusem pravděpodobně vydělává.

Úspěch Nexu 7, který překonal očekávání samotného Googlu, je inspirací i pro další výrobce. Koncept nVidia Kai, na kterém stojí i Nexus 7, je navržený tak, aby umožnil výrobu podobných tabletů komukoliv.

reklama

Google ani Asus zatím nezveřejnily prodejní čísla, takže je těžké odhadovat, kolik tabletů se dostalo mezi uživatele, ale analýzy srovnávající podíl Nexu 7 na zobrazení mobilní reklamy naznačují, že by mohlo jít o více než milion tabletů za první týden prodeje – Nexus 7 má třetinu impresí ve srovnání s Kindle Fire, kterého se mělo prodat přibližně 5 milionů kusů. A sedmipalcových tabletů bude přibývat. Proč? Máme sedm dobrých argumentů:

 

1, Cena
Konkurence pro iPad se zatím prodávala skutečně dobře vždy za výrazně nižší cenu – Kindle Fire za 199 dolarů, výprodejové HP Touchpady a Playbooky od RIMu i za 99 dolarů. Pokud na trh vstoupí celá armáda 7“ tabletů s výkonem srovnatelným s iPadem, změní to dynamiku trhu podobně jako levné telefony pomohly získat Androidu převahu nad iPhony.

2, Extrémní mobilita
Bez ohledu na cenu je menší zařízení pro spoustu lidí příjemnější, protože se vejde do kapsy nebo malé tašky. Už při testu prvního konkurenta pro iPad v podobě 7“ Galaxy Tabu od Samsungu jsme si dělali legraci z toho, že se dá nosit v zadní kapse riflí. Nexus 7 tam vklouzne mnohem lépe.

3, Vysoký výkon
Sedmipalcových levných tabletů existuje spousta, většina z nich ale nestojí za řeč – kombinují mizerné displeje s malým výkonem. Platforma Kai to mění a konkurenční výrobci čipů se budou snažit nabídnout podobný poměr výkonu a ceny, jinak nebudou mít prostor na trhu. Nexus 7 s Tegrou 3 pak zvládne v podstatě totéž, co nový iPad, včetně přehrávání FullHD.

4, Odolnost
Nexus 7 vypadá obyčejně a při pádu na zem se umí rozletět na několik kusů, ale přesto toho vydrží docela hodně – už proto, že je ještě lehčí než iPad a má menší plochu obrazovky, která je náchylná na prasknutí. Další výrobci malých tabletů mohou odolnost snadno zvýšit použitím jiných materiálů. S tabletem za pět tisíc si toho navíc dovolíte více než se zařízením za deset a více tisíc – třeba vzít ho s sebou na tůru bez strachu, že ho zničíte.

video: Nexus 7: Chyby najdete snadno, ale ještě snadněji je odpustíte
Tablet_Nexus.mp4.jpg

5, Větší nabídka na trhu 
Stejně jako nízká cena bude hrát roli i větší nabídka zařízení s různou výbavou. I když je přítomnost čtečky paměťových karet stále méně důležitá s rozvojem online služeb, věci jako HDMI výstup nebo USB port pro část zákazníků stále bude hrát roli – a i když žádný model asi nebude prodávanější než iPad, celkový podíl na trhu bude větší.

 

6, Děti
Co by člověk neudělal pro děti. Majitelé iPadu dobře ví, že nejvíce tablet nakonec používají právě prckové, pro které je dotykové ovládání snadno pochopitelné. Koupit dětem „na hraní“ levný malý tablet je mnohem lákavější než se strachem sledovat, jak se na displeji iPadu hromadí marmeláda nebo škrábance. A co teprve školy, pro které budou malé tablety dostupnější a při výuce nabídnou stejné základní funkce jako větší protějšky za dvojnásobek.

7, Hry
A větším dětem 7“ tablet snadno nahradí kapesní i stolní herní konzoli, stát přitom bude stejně. A i když dnešní hráči odmítají nástup dotykového ovládání a dělají si legraci z jednoduchých her, vývoj směřuje právě k tabletům i díky možnosti streamovat tradiční PC a konzolové hry na mobilní zařízení. Klasický ovladač z PlayStation lze přitom připojit i k Nexu 7.

A co Apple?
Všech sedm důvodů dává dohromady dostatečný podnět k činům i Applu. O uvedení menšího iPadu se intenzivně spekuluje už více než půl roku, přestože Steve Jobs údajně byl zásadně proti zmenšení obrazovky tabletu. Apple se už jednou přesvědčil, že se nevyplácí přenechat bez boje tržní podíl. Pro sedmipalcový iPad hovoří i snaha Applu prosadit se ve školách - a právě pro školy je i iPad 2 s nižší cenou stále drahý. navíc, pokud konkurence zvládá prodávat malý tablet za 200 dolarů se ziskem, neměl by to být problém ani pro Apple.

video: První dojmy: Nový iPad je opět nejlepší, ale Apple narazil na fyzikální limity
20120326nov_iPad.mp4.jpg
Autoři: Otakar Schön
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
7 důvodů, proč malé tablety převálcují iPad od Applu a přijde iPad mini (anonym)
ty zuby jsou brutal :)))
Ta mluva! (Papi)
Tohlencto - neznám takové slovo, ani PČP; "Nedostane zvuk ani...
Ale ta pouzitelnost (Lojza)
U 7 palcoveho displaye uz se naplno projevuji vady kapacitnich...
7 důvodů, proč malé tablety převálcují iPad od Applu a přijde iPad mini (Frank)
Jeden důvod, proč takovéto slátaniny ani nečtu do konce: jsou...
Blackberry Playbook (Luboš)
Nevim proc se vsichni vsude dohadujou a novem 7" tabletu Nexus,...
Zobrazit diskusi
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama