reklama
reklama
2. 8. 2012 | poslední aktualizace: 2. 8. 2012  01:28
Energetický trh ve střední evropě se mění - díky podpoře obnovitelných zdrojů v Německu

Zelené elektrárny vítězí nad uhlím i jádrem

Zuzana Kubátová
Zuzana Kubátová
redaktorka
02 03
02 03
foto:

S přispěním Petra Lukáče

Energetický trh ve střední Evropě se radikálně mění. Padají všechny dosavadní jistoty, přestávají platit zaběhaná pravidla. Na svědomí to má prudký rozvoj zelených elektráren.

Změna se nevyhýbá ani Česku, kde jsou momentálně solární, větrné či biomasové elektrárny v nemilosti. Jejich podpora slábne, v roce 2014 by měla skončit úplně. Jenomže sousední Německo, které se vzdalo jádra, na ně dál sází a dotacemi podporuje jejich rozvoj. To ovlivňuje i český trh a hospodaření české skupiny ČEZ.

reklama

Co se na trhu děje? Rychle narůstající výroba z obnovitelných zdrojů v Německu začíná vytlačovat v celém regionu z trhu elektřinu z klasických elektráren. To sráží zisky i hodnotu akcií energetických firem. Včetně ČEZ.

Přestává platit mýtus, že investice do energetiky je sázkou na jistotu. Akcie evropských energetických společností ztratily během loňského roku 26 procent hodnoty. "Letos klesl jejich index o dalších 12,6 procenta. Přitom všechny evropské akcie celkově ztratily za stejné období jen 0,6 procenta. Nečekám ani v budoucnu, že energetický sektor bude nějak super růstový," říká analytik společnosti PPF Asset Management Petr Novák. "Doporučoval bych investorům poohlédnout se po zajímavých akciích jinde," potvrzuje Tomáš Sýkora z Patria Finance.

Změny na trhu, způsobené nástupem zelených elektráren, jsou podle řady expertů, například analytika J&T Banky Michala Šnobra, nevratné.

Německo dnes vyrábí z obnovitelných zdrojů 20 procent své elektřiny. Do roku 2020 se chce dostat na 35 procent. Například Šlesvicko--Holštýnsko chce postavit tolik zelených elektráren, aby mohlo dvě třetiny své elektřiny vyvážet.

I když i v Německu sílí kritika podpory zelené energetiky, vláda dál počítá s tím, že bude jejímu rozvoji pomáhat. Produkce zelených elektráren se stejně jako u nás přednostně vykupuje za pevné ceny, dotované spotřebiteli. Což zkresluje trh.

Elektřina z uhelných, jaderných, ale i velkých vodních elektráren nemá na rozdíl od dotované konkurence zaručený odbyt, prodává se na burzách. Začíná jí být nadbytek a její cena klesá. O to víc, že průmysl je v útlumu, a k tomu se spotřebitelé učí energií šetřit.

Přes pokles ceny na burzách ovšem spotřebitelům elektřina zdražuje. Právě oni totiž platí podporu solárních či větrných zdrojů. Jen u nás mají dotace zelených elektráren v příštích 15 až 20 letech přesáhnout 800 miliard korun. Na druhou stranu rostoucí podíl zelené elektřiny sráží cenu tradičně vyrobené elektřiny. To platí pro uhlí, jádro, ale i vodu. "Absurdně je dnes vytlačována z trhu dokonce i ta nejčistší a nejšetrněji vyráběná elektřina z velkých rakouských hydrocentrál," říká Jan Pravda z fondu Sanning Capital.

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Nechme to na odbornících! (Maximus)
Žasnu jak někdo může psát o věcech, kterým moc nerozumí. El.soustava...
Re: Zelené elektrárny vítězí nad uhlím i jádrem (anonym)
To že sluníčko v noci nesvítí je dobře, protože v této době je...
Re: Zelené elektrárny vítězí nad uhlím i jádrem (Energetik)
Dle vašeho názoru by potom naše síť nezvládla ani výpadek větší...
no nevím (anonym)
bez vodních elektráren se solární i větrné elektrárny neobejdou...
Ještě několik takových vátězství (POE)
a Evropa se stane rozvojovým regionem s pravidelnými blac-outy....
Zobrazit diskusi
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama