reklama
reklama
2. 8. 2012 | poslední aktualizace: 2. 8. 2012  11:17
Země zpomaluje globální oteplování

Země sama zpomaluje globální oteplování. Zvýšila absorbci skleníkových plynů

Naše planeta spustila obranný mechanismus proti skleníkovým plynům. Zatímco jejich lidská produkce stoupla za posledních 50 let čtyřikrát, oceány a pevninská Země více než zdvojnásobily jejich absorbci. Příroda tak lidem "podává ruku" v boji s oteplováním.
ČTK
ČTK
Agentura
Čtěte více o: Norsko | globální oteplování | klima
Teplotní mapa Země v roce 2011
Teplotní mapa Země v roce 2011
foto: YouTube

Oceány a pevninská Země za 50 let více než zdvojnásobily absorbci skleníkových plynů. S odkazem  na studii amerických vědců zveřejněnou ve čtvrtek o tom informovala agentura Reuters, podle níž jde o další důkaz, že příroda pomáhá brzdit globální oteplování.

"I když jsme udělali velmi málo, abychom snížili své emise, Země nám nadále podává pomocnou ruku," nechal se slyšet hlavní autor studie Ashley Ballantyne z Coloradské univerzity.

Množství skleníkových plynů z atmosféry, které vstřebaly oceány a rostliny a půda na pevnině, se zvýšilo z přibližně 2,4 miliardy tun v roce 1960 na pět miliard tun v roce 2010, vyplývá ze studie zveřejněné v odborném časopise Nature.

reklama

Za padesátileté období absorbovala příroda 55 procent lidmi vyprodukovaných 350 miliard tun emisí skleníkových plynů, z nichž většinu tvořil oxid uhličitý (CO2) vzniklý spalováním fosilních paliv. Pokud by se tak nestalo, byly by dnes podle vědců teploty na Zemi výrazně vyšší.

Zatímco vstřebávání skleníkových plynů oceány a pevninou se za 50 let zdvojnásobilo, lidmi produkované množství těchto plynů stouplo hned čtyřikrát. Nejvíce skleníkových plynů do ovzduší vypouští Čína, Spojené státy, Evropská unie a Indie.

Animace NASA zobrazuje vývoj průměrných teplot na jednotlivých místech na Zemi od roku 1880. Jako výchozí bod si její tvůrci vybrali průměr z období 1951 až 1980. Odstíny červené pak značí teploty vyšší než průměr ve výchozím období, odstíny modré naopak teploty nižší.

Autoři: ČTK
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Oteplování způsobili oteplovači. (anonym)
Vyčistili vzduch tak, že nevznikají mraky.
Země sama zpomaluje globální oteplování. Zvýšila absorbci skleníkových plynů (anonym)
No vida :-)
Někdo objevil kolo :-) (Vlad1)
Když se otepluje, zvětšuje se množství řas v oceánech. Řasy pohlcují...
máte pravdu (Jana)
také se zjistil pozitivní vliv na růst zeleně, že.. jinak kolem...
Země sama zpomaluje globální oteplování. Zvýšila absorbci skleníkových plynů (2012)
Samozřejmě se opět potvrdila moje a taky Klausova pravda. Howgh.
Zobrazit diskusi
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama