Indie se v rámci svého ambiciozního vesmírného programu chystá učinit další významný krok: už v roce 2013 chce vyslat na oběžnou dráhu planety Mars družici.

"Mise začne, jakmile jí dá ministerstvo vědy zelenou a na začátku příštího roku určí její harmonogram," řekl agentuře AFP Deviprasad Karnik, ředitel státem řízené indické Organizace na výzkum vesmíru (ISRO).

Pokud vláda schválí vše podle plánu, odstartuje 320tunová raketa s družicí v listopadu 2013 ze střediska v Sriharikotě na jihu státu Andra Pradéš. Na oběžnou dráhu Marsu by se pak sonda měla dostat v září 2014.

Podle anonymního zdroje z ISRO, který poskytl rozhovor agentuře AFP, dosáhnou náklady na misi 4 až 5 miliard rupií (1,465 až 1,832 miliardy korun).

Vesmír dobývá i druhý asijský gigant, Čína. Ta se v druhé polovině příštího roku pokusí poprvé v historii přistát s experimentální sondou na Měsíci, jak v pondělí informovala čínská státní média.

Sonda Čchang E-3 bude třetí fází čínského programu zkoumání Měsíce poté, co v říjnu 2007 byla vypuštěna na oběžnou dráhu Měsíce družice Čchang E-1 a v říjnu 2010 satelit Čchang E-2, jejichž úkolem bylo detailní pozorování souputníka Země.

Mise Čchang E-3, pojmenovaná jako dvě předchozí mise podle bohyně Měsíce, by měla zahrnovat první přistání čínského robotického vozítka na Měsíci a jeho návrat na Zemi, uvedla agentura Nová Čína. Z Měsíce bude sonda posílat výsledky průzkumu měsíčního povrchu.

Kolem roku 2017 má následovat nepilotovaná lunární mise, která by měla z Měsíce dopravit na Zemi vzorky měsíčních hornin. Celý projekt je přípravou na vyslání prvního čínského kosmonauta na Měsíc, které Peking plánuje okolo roku 2020.