reklama
reklama
3. 8. 2012 | poslední aktualizace: 3. 8. 2012  14:12
Asijští giganti dobývají vesmír

Asijští obři dobývají vesmír: Indie chce vyslat družici na Mars, Čína přistát na Měsíci

Už na podzim příští roku by měla z Indie až k na oběžnou dráhu Marsu odstartovat vesmírná družice. Mise za zhruba 1,5 miliardy korun by měla dorazit k rudé planetě v září 2014. Další asijská velmoc, Čína, zase plánuje příští rok přistát se sondou na Měsíci.
bzk
Čtěte více o: Indie | Čína | vesmír | Mars | Měsíc
Pohled na planetu Mars
Pohled na planetu Mars
foto: NASA

Indie se v rámci svého ambiciozního vesmírného programu chystá učinit další významný krok: už v roce 2013 chce vyslat na oběžnou dráhu planety Mars družici.

"Mise začne, jakmile jí dá ministerstvo vědy zelenou a na začátku příštího roku určí její harmonogram," řekl agentuře AFP Deviprasad Karnik, ředitel státem řízené indické Organizace na výzkum vesmíru (ISRO).

Pokud vláda schválí vše podle plánu, odstartuje 320tunová raketa s družicí v listopadu 2013 ze střediska v Sriharikotě na jihu státu Andra Pradéš. Na oběžnou dráhu Marsu by se pak sonda měla dostat v září 2014.

Podle anonymního zdroje z ISRO, který poskytl rozhovor agentuře AFP, dosáhnou náklady na misi 4 až 5 miliard rupií (1,465 až 1,832 miliardy korun).

reklama

Vesmír dobývá i druhý asijský gigant, Čína. Ta se v druhé polovině příštího roku pokusí poprvé v historii přistát s experimentální sondou na Měsíci, jak v pondělí informovala čínská státní média.

Sonda Čchang E-3 bude třetí fází čínského programu zkoumání Měsíce poté, co v říjnu 2007 byla vypuštěna na oběžnou dráhu Měsíce družice Čchang E-1 a v říjnu 2010 satelit Čchang E-2, jejichž úkolem bylo detailní pozorování souputníka Země.

Mise Čchang E-3, pojmenovaná jako dvě předchozí mise podle bohyně Měsíce, by měla zahrnovat první přistání čínského robotického vozítka na Měsíci a jeho návrat na Zemi, uvedla agentura Nová Čína. Z Měsíce bude sonda posílat výsledky průzkumu měsíčního povrchu.

Kolem roku 2017 má následovat nepilotovaná lunární mise, která by měla z Měsíce dopravit na Zemi vzorky měsíčních hornin. Celý projekt je přípravou na vyslání prvního čínského kosmonauta na Měsíc, které Peking plánuje okolo roku 2020.

Autoři: bzk, ČTK
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Samé nesmysly (anonym)
Autoři(prý si říkají novináři, ale titul magorové sedí daleko...
Bude zajímavé až tam někdo poprvé přistane (anonym)
Výmluva Američanů pro údajné zrušení přistávání na Měsíci bylo...
Re: Asijští obři dobývají vesmír: Indie chce vyslat družici na Mars, Čína přistát na Měsíci (anonym)
To není výmluva, ale holý fakt. Že ho neznáš, je tvoje chyba....
Holý fakt je (anonym)
že na Měsíci dodnes nepřistála jediná živá osoba. A hodně dlouho...
Doporučuju (anonym)
1. Sehnat si fotky měsíční krajiny z Apolla 15 (1971) 2. Sehat...
Zobrazit diskusi
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama