reklama
reklama
6. 8. 2012 | poslední aktualizace: 6. 8. 2012  13:40
VIDEO: Vozítko Curiosity přistálo na Marsu

VIDEO: Sedm minut hrůzy je u konce. Zvědavé výzkumné vozítko přistálo na Marsu

Robotické vozítko Curiosity hned po přistání odeslalo na Zemi první snímek z rudé planety. Jednalo se o nejobtížnější manévr v historii robotických výprav, stroj je největší a zároveň nejdokonalejší mobilní laboratoří, jaká se dosud na Mars dostala. Jeho úkolem nyní bude zkoumat stopy života.
Jan A. Novák
Jan A. Novák
Redaktor
Čtěte více o: Mars | věda a výzkum | vesmír | sonda
Vozítko Curiosity se spouští na Mars - vizualizace
Vozítko Curiosity se spouští na Mars - vizualizace
foto: Reuters

Newyorské náměstí Times Square zažilo v pondělí přesně v 7:31 SELČ „sedm minut hrůzy“ v přímém přenosu. Tak se říká závěru 567 milionů kilometrů dlouhé cesty, která vyvrcholila sedmiminutovým náročným přistávacím manévrem amerického robotického vozítka Curiosity na Marsu.

Podívejte se na záznam přistání na Marsu ZDE

Jde o největší a nejdokonalejší mobilní laboratoř, jaká se dosud na rudou planetu dostala. Jejím hlavním úkolem nyní bude hledat stopy života.

reklama

Ihned po přistání Curiosity odeslalo první snímek rudé planety zpátky na Zemi. Což v řídicím středisku vyvolalo ještě větší nadšení a jásot.

Po úspěšném zakončení letu následovala tisková konference, které se zúčastnil celý tým "Curiosity".

Podívejte se na radost v řídícím centru i na fanoušky mise na Time Square:

„Přistání Curiosity je nejobtížnější manévr v historii robotických výprav,“ prohlašoval John Grunsfeld z ředitelství NASA pro vědecké mise k planetám ještě před pár dny.

Vůbec nepřeháněl, protože výsadek proběhl zatím nevyzkoušeným způsobem. Při předešlých misích pátrajících po organických sloučeninách vzniklo podezření, že výsledky ovlivnily zplodiny přistávacích trysek.

Výsadkový modul se proto tentokrát díky čtyřem raketovým motorům zastavil ve výšce okolo dvaceti metrů a vozítko spustil dolů na lanech. Pak „šlápnul na plyn“ a z místa výsadku se decentně vzdálil.

Unikát představuje i samotný rover Curiosity. Zatímco všechny předchozí mobilní stroje pro Mars vypadaly spíš jako dětské hračky, tentokrát jde o skutečný automobil – je dlouhý tři metry a váží 900 kilogramů.

Nebude už také muset čekat na východy slunce, protože místo solárních panelů jej elektřinou zásobuje izotopový článek. Dostatek energie umožní i vnitřní klimatizaci všech systémů, Curiosity tedy bude něčím na způsob prvního „teplokrevného tvora“ na Marsu. V nepřetržitém provozu by díky tomu měl vydržet nejméně dva pozemské roky.

Po stopách života

Hlavním úkolem výpravy označované jako MSL (Mars Science Laboratory), v ceně 2,5 miliardy dolarů, která opustila Zemi loni v listopadu, je hledání vody, organických sloučenin, a pokud možno i stop života – ať už minulého, nebo současného.

Šestikolový stroj, který vypadá jako gigantická kudlanka, je skutečnou laboratoří. Na palubě mezi 80 kilogramy vědeckých přístrojů jsou kromě kamer s vysokým rozlišením (včetně mikroskopických) také citlivé analyzátory půdy i atmosféry.

Jedním z nich je také laserové zařízení TLS, které umí změřit poměry izotopů plynů ve vzorcích a z toho odvodit, jestli prošly biologickými, nebo geologickými procesy.

Aby byla mise co nejúspěšnější, bylo nutné pečlivě volit i místo přistání. Je jím kráter Gale, v němž je naděje na nalezení usazenin ze dna někdejších vodních nádrží i odkrytých geologických vrstev umožňujících zkoumat minulost planety.

infografika: Mise Curiosity

Další mise příští rok

Misí Curiosity samozřejmě výzkum Marsu nekončí. Nejbližší další výpravou NASA bude sonda MAVEN, která by měla odstartovat koncem roku 2013. Nebude přistávat, ale z oběžné dráhy se zaměří na sledování atmosféry rudé planety. Výsledkem by mělo být i lepší pochopení vývoje klimatu Marsu v minulosti a podílu vody v jeho ekosystému.

Vzdálenější budoucnost je zatím nejistá. Klíčovou misí před startem pilotované výpravy by měla být expedice označovaná jako Mars Sample Return. Jejím úkolem by mělo být dovezení vzorků povrchu zpět na Zemi.

Stejný cíl si vytkla i Evropská kosmická agentura ESA a je možné, že se projekty spojí. K realizaci ale skoro určitě nedojde dříve než za 10 let. Lidé se pak vydají k Marsu ještě o dalších 10 let později.

Podívejte se na záznam přistání vozítka Curiosity na Marsu:

Autoři: Jan A. Novák, gaa
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Proč se nestartuje z létající plošiny (anonym)
a nebo alespoň z vyšší nadmořské výšky někde na rovníku? Většuna...
No uvidíme, rudá chátro, kdo vyhraje ten rozjetý závod o Mars...! :-))) (stratég)
Tady alespoň každý vidí, kdo nejen dnes - i v době krize posouvá...
Re: VIDEO: Sedm minut hrůzy je u konce. Zvědavé výzkumné vozítko přistálo na Marsu (anonym)
Máš pravdu, každý to vidí, jaký jsi debil. Zkus jiné prášky.
Re: VIDEO: Sedm minut hrůzy je u konce. Zvědavé výzkumné vozítko přistálo na Marsu (anonym)
A co udělají Amíci, když potřebují dostat člověka ne na Mars,...
Neboj, už ta královsky zaplacená výpomoc nebude dlouho trvat... (stratég)
Někdo přece musí financovat jejich kosmické pokusy a konta zainteresovaných...
Zobrazit diskusi
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama