reklama
reklama
6. 8. 2012 | poslední aktualizace: 7. 8. 2012  09:56
Čínská solární bublina praskla

Prasklá solární bublina tvrdě dopadá i na čínské firmy. Šanci má korejský Samsung

Ani krachy amerických výrobců panelů nezaručují čínským solárním firmám úspěch. Plány na zelenou budoucnost zmařila finanční krize, evropské vlády škrtají dotace, USA zase zavedly cla. "Průmyslu budoucnosti" nepřejí ani nově objevená ložiska plynu v Severní Americe, píše Fortune.
Tomáš Volf
Tomáš Volf
editor
Čtěte více o: solární energie | Čína
Ilustrační foto - Pracovník kontroluje panely solární elektrárny.
Ilustrační foto - Pracovník kontroluje panely solární elektrárny.
foto: Reuters

"Ta čísla jsou tak zlá, že skoro nevěříte vlastním očím. Stačí se podívat na kteroukoli z velkých čínských solárních firem - pokud nedej bože nejste majitelem jejich akcií a ty grafy znáte," začíná svou analýzu na téma prasklá solární bublina v Číně americký magazín Fortune.

Akcie LDK Solar od loňského roku ztratily 80 %, Suntech Power Holdings 87 %. Ani další velká čínská jména, mezi nimi Trina a Yingli, si nevedou o moc lépe.

Ještě propastnější je pohled o čtyři roky zpět. Začátkem roku 2008 se akcie Suntech prodávaly po osmdesáti dolarech. Po konferenčním hovoru minulý týden, kdy firma přiznala, že jí bylo zpronevěřeno 554 milionů eur, spadly pod jeden dolar.

Akcie LDK Solar se kdysi prodávaly za 60 dolarů, teď jsou na 1,39. A tak můžeme pokračovat napříč celým odvětvím.

reklama

V USA prezident Barack Obama prosadil vytvoření dotovaných "green jobs"- aby průmysl budoucnosti neovládli Číňané. Ani dotace ale velké americké solární firmy v čele se Solyndrou před krachem nezachránily.suntech akcie

I když americká konkurence odpadá, "říše středu" nemá vyhráno. Čínský Suntech, který dodává 10 % všech solárních panelů na světě, má neobvyklý problém. Chybí mu více než půl miliardy eur z úvěru u Čínské rozvojové banky, který měl fond GSF Capital jistit německými dluhopisy. Úvěr si firma brala v roce 2008, kdy bylo kvůli finanční krizi těžší zajistit financování.

Suntech nyní odhalil, že tyto dluhopisy vůbec neexistují. GSF Capital je generálním partnerem italské solární firmy Global Solar Fund, které Suntech vlastní 80 %. Záležitost se teprve vyšetřuje, předběžné informace ale minulý týden poslaly akcie firmy ke dnu.

Kvůli krizi není na zelené dotace

Proč se "firmy budoucnosti" staly spolehlivým nástrojem k likvidaci kapitálu? ptá se Fortune.

Solární průmysl je - jak tvrdí Michael Parker, analytik Sanford Bernstein - "nástrojem pro získání dotací ze západoevropských a severoamerických vlád za 25 miliard dolarů."

Solární energie nedokáže konkurovat uhlí, plynu ani vodě, a závisí proto na vládní podpoře v jménu ochrany životního prostředí. Globální finanční krize a recese, kterou rozpoutala, ale vznešené plány rozmetala. Společnosti jako Suntech se musely uchýlit k riskantním úvěrům, země jako Německo či Španělsko omezují dotace proto, že si to jejich rozpočty uprostřed dluhové krize nemohou dovolit.

Solárům konkuruje levný plyn

Později USA zavedly cla na čínské solární panely a Evropa vznesla vlastní antidumpingovou stížnost. Dalším problémem je, že čínské firmy se snaží krizi přečkat, berou si další půjčky, chybí jasní vítězové a poražení, kteří by jim uvolnili místo.ldk solar akcie

Těžit z toho může jihokorejský Samsung, který označil solární energii za jednu z pěti klíčových oblastí. Samsung přitom disponuje rozpočtem, proti kterému jsou čínské firmy trpaslíky. V oboru, kde mnozí předpovídali čínskou dominanci - není jediná firma, která má šanci dlouhodobě Samsungu konkurovat, píše Fortune.

Čínská vláda může udělat dvě věci - buď podpoří konsolidaci odvětví, nebo zabrání silným zahraničním společnostem - vedle Samsungu by to mohla být také GE - v přístupu na obrovský domácí trh.

Ani to ale negarantuje úspěch solárního byznysu v budoucnu. Ohrožují jej totiž mohutná ložiska břidličného plynu v Severní Americe. Zprávy o nich již způsobily významný pokles cen plynu na burze.

Autoři: Tomáš Volf, Fortune
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
A všetci tu v strednej európe (mino678)
môžme ísť do prdele : http://enviasystems.com/
POVIEM LEN JEDNO JEDINÉ (mino678)
Celé ČR a SR tu mudruje o zlej Fotovoltike a super JADRE a ako...
A co nám USA předvede ? (dacan.strom)
Že vyrobí 20 milionů tunových baterií, kam se vejde spotřeba elektřiny...
A všetci tu v strednej európe (mino678)
aj s takými názormi ako máte Vy môžme ísť do prdele : http://enviasystems.com/
Treba bojovať za NET-METERING (mino678)
http://www.privatnaenergia.sk/2012/08/slovnik-co-je-net-metering/
Zobrazit diskusi
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama