reklama
reklama
7. 8. 2012 | poslední aktualizace: 7. 8. 2012  16:43
Apple a Google se poperou o Kodak

Další kolo neutichajícího boje. Apple a Google se utkají o patenty Kodaku

Apple oznámil, že už ve svém systému pro iPhone a iPad nechce aplikaci pro přehrávání videí z YouTube. Firmy, které dominují světu technologií, se zřejmě také utkají v aukci o uvolněné patenty krachujícího výrobce fotoaparátů Kodak.
Čtěte více o: Google | Apple | iPad | iPhone | Android | konkurence | Kodak | patent | aukce
Apple a Google si konkurují predevším v oblasti mobilních zařízení
Apple a Google si konkurují predevším v oblasti mobilních zařízení
foto: Reuters

Aukce klíčových digitálních patentů společnosti Eastman Kodak je na spadnutí. Podle informací, které v pondělí publikoval Wall Street Journal, předložili své nabídky v rozmezí 150 až 250 milionů dolarů dva IT giganti, Google a Apple.

Aukce se uskuteční v nadcházejích dnech a bude rozdělena na dvě části. První skupina patentů se týká pořizování a zpracovávání snímků ve fotoaparátech, chytrých telefonech a tabletech, druhá pak jejich následného ukládání a zpracování.

Kodak odhaduje hodnotu svých patentů na 2,6 miliardy dolarů. Očekává se, nabídky Applu i Googlu ještě výrazně porostou. Ani jedna ze společností totiž nebude chtít dopustit, aby se cenné patenty ocitly v rukou konkurenta.

„Patenty jsou v celém boji důležité. Kdo je má, může konkurenci zpomalovat a znepříjemňovat jí život. Proto se giganti za každé uvolněné patenty nebojí utrácet,“ uvedl pro IHNED.cz Jan Sedlák, novinář, který se věnuje byznysu v oblasti technologií.

reklama

Pro porovnání: v červenci 2011 dražil své patenty krachující výrobce telekomunikačních zařízení Nortel Networks a z nabídek začínající na 900 milionech dolarů se konečná částka vyšplhala na 4,5 miliard. Původní odhady se přitom pohybovaly zhruba na polovině vítězné nabídky.

„Jakékoliv spekulace ohledně nabídek a případné výši vysoutěžené částky jsou naprosto nepatřičné,“ uvedla v prohlášení tisková mluvčí Kodaku. Zveřejnění informací o nabídkách by navíc mohlo být v rozporu s nařízeními soudu.

Kodak, jeden z průkopníků fotografické techniky, letos v lednu požádal ve Spojených státech o ochranu před věřiteli. Dlouhodobě totiž bojoval s nedostatkem financí na svůj provoz. Pád společnosti, která je na trhu dlouhých 130 let odstartoval poté, co začala technologicky zaostávat za konkurencí na poli digitálních fotoaparátů. Prodejem svých digitálních patentů chce získat prostředky k financování své restrukturalizace a dluhů.

Tvrdá konkurence dvou gigantů

Boj o patenty Kodaku přichází v době, kdy Apple a Google soupeří o svou pozici na lukrativním trhu chytrých telefonů. V posledních letech podnikli významné kroky ve vývoji mobilních zařízení, nicméně stále přestavují na tomto trhu relativní nováčky, kteří jsou zranitelní v případných žalobách ze strany zavedenějších konkurentů. Spory obou firem nepřímo gradují také kvůli množícím se soudním sporům Applu s výrobci chytrých telefonů a tabletů se systémem Android. Nyní jde především o spor Applu se Samsungem.

„Apple a Google si čím dál více konkurují. Zatímco dříve si oba hráli na svém vlastním písečku, nyní se v mnoha klíčových oblastech střetávají,“ říká Jan Sedlák. Jako příklad uvádí přímou konkurenci mezi elektronickými obchody iTunes a App Store nebo Apple TV a chytrou televizí s Androidem. Klíčová je však oblast chytrých telefonů a tabletů.

Spor posílilo také oznámení Applu, že do chystané nové verze svého systému iOS využívaného v zařízeních iPad a iPhone neintegruje aplikaci pro přehrávaní videí z YouTube. Tato aplikace byla jednou z klíčových už v roce 2007, kdy byla uvedena první verze telefonu iPhone. Smlouva na dodávku této aplikace však nyní vypršela a Apple rovněž plánuje nahradit doposud používanou mapovou aplikaci Googlu svou vlastní.

Podle Sedláka zatím není úplně jasné, že jestli ve spolupráci nechce dále pokračovat Apple nebo Google. „Je dost možné, že ani jeden,“ dodává s tím, že v době podpisu smlouvy před pěti lety si obě společnosti ještě zdaleka tolik nekonkurovaly.

Autoři: David Budai
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Jdete s tim do ....... (jiri)
na Symbianu Belle mi po update OS od Nokie prestaly fungovat Google...
a kdo vlastně chce Apple ? (anonym)
jenom pitomej fejsbůkář, co má od fotra spoustu penez na píčoviny....
Re: Další kolo neutichajícího boje. Apple a Google se utkají o patenty Kodaku (anonym)
Ano vy jste to teda trefil - proste asi vsemu rozumite nejlip...
Další kolo neutichajícího boje. Apple a Google se utkají o patenty Kodaku (asdf)
A toto je přátelé konec Apple. Protože youtube má dnes takové...
Udavač Vašku. (upozornění)
Pitomcineperte se, nebude kyslík chcípnete !!
Zobrazit diskusi
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama