reklama
reklama
14. 8. 2012 | poslední aktualizace: 14. 8. 2012  11:02
Mobilní telefony

Motorola se mění, propustí 4000 lidí

Třetina propuštěných bude ze Spojených států amerických. Společnost chce vyrábět méně modelů, mají být ale modernější.
foto:

Pětinu zaměstnanců propustí při restrukturalizaci výrobce mobilních telefonů Motorola Mobility. Celkem tak přijde o práci 4000 lidí, z toho třetina ve Spojených státech amerických.

Jedná se o další krok, který pro ozdravení Motorola Mobility podnikne americký internetový gigant Google, jenž nedávno dokončil její převzetí. Google odhadl, že na odstupném pro odcházející zaměstnance firma celkově vyplatí 275 milionů dolarů.

reklama

"Cílem těchto změn je navrátit divizi mobilních telefonů Motoroly zpět k zisku, a to poté, co ve čtrnácti z 16 čtvrtletí zaznamenala ztrátu," uvedl Google prohlášení.

Internetový vyhledavač Google až dosud nechtěl budoucnost společnosti nijak komentovat. Již dříve ale pod jeho vedením Motorola Mobility propustila 40 procent viceprezidentů. Výrobce mobilů současně uzavře asi třetinu ze zhruba devadesáti kanceláří na celém světě. List The New York Times dodal, že Motorola Mobility plánuje omezit operace zejména v Asii, jmenovitě zmínil Indii. Na druhou stranu se však hodlá soustředit na rozvoj svých výzkumných center v Pekingu, Chicagu a v kalifornském Sunnyvale.

Méně je více

Rušení pracovních míst ale není jediným lékem, který Google chce při přeměně Motoroly Mobility použít. V budoucnu totiž společnost omezí výrobu levnějších přístrojů a spíše se zaměří na modernější zařízení. Klesne i počet vyráběných modelů. Například loni jich Motorola Mobility na trh uvedla celkem 27, což je ale podle jejího šéfa Dennise Woodsida příliš mnoho. Nově jich firma každoročně představí jen několik.

Motorola Mobility nyní představuje pro Google vůbec největší akvizici v hodnotě 12,5 miliardy dolarů.

Díky ní se dostal ke kolekci až 17 tisíc patentů, které by mu měly umožnit posílit pozici na trhu s mobilními telefony. The New York Times ovšem odkazuje na mnohé analytiky, kteří pochybují, že Google uspěje v silně konkurenčním prostředí výroby mobilů.

"Devadesát procent trhu se smartphony patří Applu nebo Samsungu, o zbytek se přetahují společnosti jako Motorola, RIM nebo Nokia," uvedl Charlie Kindel, odborník na trh s mobily. "A není tu žádný náznak, že by se situace měla změnit," dodal.

Pád někdejší hvězdy

Motorola Mobility, která byla kdysi vedoucí firmou na trhu s mobilními telefony, nyní zaostává za svými konkurenty, jako je například Samsung nebo Apple. Právě Samsung v prvním čtvrtletí letošního roku prodal 93,5 milionu mobilů, a stal se tak jejich největším výrobcem na světě. Pro srovnání, Motorola ve stejném období prodala zhruba 9 milionů mobilů a vykázala ztrátu 86 milionů dolarů. S problémy se vedle Motoroly potýká například i finský výrobce Nokia. Ten v polovině června oznámil, že do konce roku 2013 propustí dalších 10 tisíc zaměstnanců. Od podzimu 2010 tak firma oznámila zrušení celkem 40 tisíc míst, což je třetina jejích zaměstnanců.

86 MILIONŮ DOLARŮ

činila v prvním čtvrtletí 2012 ztráta Motoroly Mobility. Společnost Google dokončila akvizici této firmy v hodnotě 12,5 miliardy dolarů v květnu letošního roku.

Devadesát procent trhu se smartphony patří Applu nebo Samsungu, o zbytek se přetahují společnosti jako Motorola, RIM nebo Nokia. A není tu žádný náznak, že by se situace měla změnit. Charlie Kindel

BOLESTNÉ ZMĚNY
Motorola Mobility (snímek zachycuje její výrobky vystavené na letošním kongresu v Barceloně) zaostává za Applem a Samsungem. Její majitel, společnost Google, proto hledá cesty, jak zlepšit pozici na trhu s mobily. Má k tomu vést i propuštění pětiny zaměstnanců.
FOTO: BLOOMBERG

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama