reklama
reklama
15. 8. 2012 | poslední aktualizace: 15. 8. 2012  10:03
Letectví

USA testují revoluční letadlo. Oceán přeletí za necelou hodinu

Projekt vojenského letectva a firmy Boeing může otevřít novou kapitolu nadzvukového cestování.
foto:

Let z Prahy do New Yorku by už za pár let mohl trvat kratší dobu než odbavení na letišti. Americké letectvo otestovalo v noci na dnešek prototyp letounu, jehož technologie slibuje průlom ve vojenském i civilním letectví. Po skončení provozu slavného Concordu se tak může otevřít nová éra nadzvukové dopravy.

Testovací bezpilotní letoun X-51A Waverider je výsledkem společného projektu vojenského letectva a firmy Boeing, největšího výrobce letadel na světě. Na rozdíl od jiných armádních prototypů je však tato technologie zaměřena přímo na přepravu osob a materiálu. Letadla by přitom mohla létat až šestinásobnou rychlostí zvuku.

reklama

Test měl proběhnout po uzávěrce tohoto vydání nad americkým státem Kalifornie. Letadlo při něm mělo být spuštěno ze speciálně upraveného legendárního bombardéru B-52 a z bezpečnostních důvodů přistát na moři. Maximální rychlostí Mach 6 by se mělo v průběhu letu pohybovat až pět minut.

Předpokládaná rychlost letadla tak dosáhne přibližně 7000 kilometrů v hodině. Vzdálenost mezi New Yorkem a Londýnem by tak dokázalo při plné rychlosti překonat za pouhých 60 minut. Do Prahy by se pak mohlo létat jen o necelou čtvrthodinu déle.

Americká armáda by letadla, jako vystřižená z žánru science fiction, chtěla používat už během několika let. Slibuje si od nich především rychlý přesun vojáků a materiálu do týlu nepřítele a také nový způsob ochrany nahrazující současnou technologii neviditelnosti pro radary Stealth. Tu se už podle amerických armádních špiček podařilo překonat většině vojenských velmocí.

Letadla schopná pohybu vysoce nadzvukovou rychlostí by se pohybovala natolik rychle, že by je nemohly zasáhnout nepřátelské střely ani rakety.

Na projektu spolupracují americké ministerstvo obrany, vojenské letectvo, kosmická agentura NASA a společnost Boeing. strana 14

SUPERRYCHLÝ STROJ
Testovací letoun X-51 by mohl být předchůdcem nových nadzvukových dopravních letounů - armádních i civilních.
FOTO: REUTERS

Autoři: Filip Sýkora
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama