reklama
reklama
15. 8. 2012 | poslední aktualizace: 26. 11. 2013  08:08
Gates navrhl záchod na solární pohon

Bill Gates zachraňuje třetí svět revolučními záchody na solární pohon

Vědci představili toalety, které šetří přírodu, nepotřebují vodu a přitom produkují užitečnou energii. Tým nejlepších designerů od Nadace Billa a Melindy Gatesových získá 100 tisíc dolarů a jejich výtvory poputují zlepšovat sanitární podmínky ve třetím světě.
zah
zah
Čtěte více o: USA | Gates Bill | filantropie | rozvojové země | CSR
Bill Gates
Bill Gates
foto: ČTK/AP

Hlavní cenu za revoluční prototyp záchodu, který má pomoci zlepšit sanitární situaci v zemích třetího světa, získal v úterý tým z Kalifornského technologického institutu.

Za návrh toalety na sluneční pohon, která dokáže z lidského odpadu získávat vodík k napájení palivových článků, dostali od Nadace Billa a Melindy Gatesových rovných sto tisíc dolarů (přes dva miliony korun).

Druhé místo a 60 tisíc dolarů získala britská Loughborough University za toaletu produkující dřevěné uhlí, minerály a čistou vodu. Kanaďané z Torontské univerzity, kteří skončili třetí, si rozdělí 40 tisíc dolarů.

reklama

„Mnohé z těchto inovací nejenže způsobí hygienickou revoluci v rozvojovém světě, ale také pomohou změnit naši závislost na klasických splachovacích záchodech v bohatých zemích,“ prohlásil mecenáš a zakladatel firmy Microsoft, citovaný listem Guardian.

Soutěž „Vynalezni toaletu znovu“ pro univerzitní týmy vyhlásila nadace manželů Gatesových vloni. Na hygienu a sanitární opatření ve třetím světě se zaměřila proto, že humanitárních programů týkajících se této oblasti je mizivé množství.

Nízká úroveň hygieny a z ní plynoucí zdravotní komplikace jsou přitom jednou z hlavních příčin chudoby ve třetím světě. Podle OSN je bez vyhovujících toalet asi 2,6 miliardy lidí, z nichž 1,2 miliardy nemá záchody vůbec.

Odborníci ze Světové zdravotní organizace přitom spočítali, že jeden dolar investovaný do zlepšení sanitárních opatření se vrátí až devítinásobně na nižších nákladech na zdravotnictví a zvýšení produktivity práce.

Autoři: zah
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Vodík? (anonym)
Z obyčejné vody by to nešlo, vašnosti? Oni to po sobě neumějí...
pekna fotka k tomu clanku pracujiciho cloveka (anonym)
u mne byli taky pracovnici a od te doby se mi kyve zachod.
nějak si neumím (chetgar)
představit, co bude burkinský vesničan dělat s vodíkem vyprodukovaným...
Bill Gates zachraňuje třetí svět revolučními záchody na solární pohon (anonym)
to je jen házení klacků pod nohy matce přírodě. je to debil.příroda...
škoda že jsem to nestihl, vyvíjím doma v garáži WC, kde se vstupní surovina přeměňuje na antigravitaci a vedlejším produktem jsou hip hopové rytmy (:-))
konečně se Bill našel - gratuluji
Zobrazit diskusi
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama