reklama
reklama
16. 8. 2012 | poslední aktualizace: 17. 8. 2012  08:57

Veletrh Welding představí nové vývojové trendy

Společnost Air Products, jeden z hlavních dodavatelů technických a speciálních plynů v Evropě, se v září představí na tradičním mezinárodním veletrhu svařovací techniky Welding v Brně.
V termínu od 10. do 14. 9. 2012 se bude konat na brněnském Výstavišti “svátek svářečů”, veletrh Welding
V termínu od 10. do 14. 9. 2012 se bude konat na brněnském Výstavišti “svátek svářečů”, veletrh Welding
foto: Archiv

V roce 2010 se ho zúčastnilo 78 firem z devíti zemí. Pro Air Products je to jedinečná šance představit trendy v technologii svařování a pokrok ve vývoji nových směsí plynů.

V termínu od 10. do 14. 9. 2012 se bude konat na brněnském Výstavišti “svátek svářečů”, veletrh Welding. Zúčastní se ho všechny přední firmy v oboru svařovací techniky a tento veletrh je osvědčenou příležitostí k prezentaci všech technologických novinek i komplexnějších služeb odběratelům.

reklama

Společnost Air Products, která se na veletrhu také představí, je jedním z lídrů na trhu v oblasti svařovací techniky. Ředitel divize Svařování a zpracování kovů Craigh Hunt, který je zodpovědný za celosvětový marketing, prodej a technickou podporu v oblasti plynů, říká: „Alternativní techniky, například lepení, v dlouhodobém horizontu malou část trhu ovládnou, ale svařování stále zůstává nejúčinnějším způsobem pevného spojení dvou kovových součástí.“

logo welding


Společnost Air Products značně pokročila s vývojem technologie vestavěného filtru Built-In Purifier (BIP), který automaticky filtruje vypouštěný plyn, a také s vývojem speciální povrchové úpravy, která vnitřní stěny lahví chrání před znečištěním. Air Products se dlouhodobě zabývá metodami snížení spotřeby ochranné atmosféry při zahájení svařování.

Jednou z možností je instalace zařízení pro optimalizaci průtoku plynu (GFO – Gas Flow Optimasor) mezi regulátor a přípojku plynové hadice. Toto zařízení snižuje tlak mezi regulátorem a elektromagnetickým ventilem svářečky. Podobná zařízení dodávají různí dodavatelé regulátorů pro většinu standardních lahví nebo výstupů.

Společnost Air Products toto zařízení dodává také pro lahve INTEGRA® s vestavěným regulátorem a rychlospojkou. Toto kompaktní a snadno instalovatelné příslušenství účinně zabraňuje příliš vysokému počátečnímu průtoku ochranného plynu a díky tomu mohou svářeči snadno nastavit průtok plynu vhodný pro konkrétní situaci.

„Musíme si uvědomit, že při zahájení MIG/MAG nebo TIG svařování dojde k dočasnému zvýšení průtoku plynu, čímž dochází k velkému úniku plynu díky průtoku zvýšenému až o 50 a více litrů za minutu. Zařízení pro optimalizaci průtoku plynu GFO je kompaktní, snadno instalovatelné a účinně zabraňuje příliš vysokému průtoku ochranného plynu a díky němu mohou svářeči snadno nastavit průtok plynu pro konkrétní situaci“, vysvětluje Craig Hunt.

Air Products se věnuje i vývoji nejvhodnějších plynů pro konkrétní užití. Ochranná atmosféra má významný vliv na jevy, jako jsou rozstřik a tvorbu par a dýmů při svařování, především ale ovlivňuje kvalitu svaru a rychlost svařování. Hunt uvádí tento příklad: „ Při svařování nerezové oceli lze k argonu přidat malé procento hélia. Tím se zvýší teplota oblouku, zvýší se plynulost svaru a zlepší se rozložení tepla, což znamená, že svar je hladší, lépe vypadá a následně jej není nutné příliš intenzivně upravovat. Přidáním helia se náklady na plyn zvýší zhruba o 50 %, ale zvýšení kvality a produktivity je samozřejmě mnohonásobně vyšší.”

„Role svařovacích plynů se velmi často podceňuje a kvalitní informace chybí. Je to velká škoda, protože použití správného plynu s sebou nese značné výhody. Myslím, že poptávka po informacích týkajících se použití plynů se s novými technologickými možnostmi bude ještě dál zvyšovat. Jsem přesvědčen, že tuto poptávku mají uspokojovat výzkumné instituce, ale i dodavatelé. Našim klientům se snažíme nabídnout co nejlepší řešení, i když to znamená, že nakonec koupí méně plynu. Dobré vztahy s klienty v dlouhodobém časovém horizontu považujeme za mnohem důležitější, než vysoké krátkodobé výnosy“, shrnuje ředitel divize Craig Hunt.
-jik-

Autoři: Jiří Kučera
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama