reklama
reklama
21. 9. 2012 | poslední aktualizace: 21. 9. 2012  09:28
V Česku rostou další datová centra

V Česku se staví datová centra pro domácí firmy i celou Evropu. Vlastní chce i Seznam

Česká Telefónica buduje další datové centrum o rozloze 1500 metrů čtverečních. Bude jedním ze dvou IT center celé skupiny. Stamilionové investice do datových center chystají také Seznam.cz a České Radiokomunikace.
Jan Klesla
Jan Klesla
redaktor
Žižkovská věž.
Žižkovská věž.
foto: HN - Martin Svozílek

Raketový růst IT služeb s sebou nese stále větší požadavky na množství a kapacitu počítačového hardwaru a jeho výpočetní výkon. Velké české firmy proto investují stovky milionů korun do výstavby datových center pro tisíce serverů.

Prostor v nich bude sloužit domácím zákazníkům, samotným provozovatelům nebo jejich sesterským firmám v dalších zemích Evropy.

Výstavbu plánují například česká internetová jednička Seznam, České Radiokomunikace nebo Telefónica. Právě domácí pobočka mobilního operátora se má stát jedním ze dvou mezinárodních technologických IT center v rámci celé skupiny.

reklama

„Vytvoříme prostor pro ICT byznys Telefóniky v našem regionu. Plánujeme, že budeme poskytovat IT služby datového centra i pro kolegy z Německa,“ říká Monika Mošová, výkonná ředitelka pro informační systémy české Telefóniky.

Pro operátora je koncentrace IT do jedné země a jejich poskytování ostatním pobočkám jednou z cest k větší efektivitě. Již dnes proto česká pobočka dodává osmdesát procent IT pro Slovenskou Telefóniku. Kromě využívání datových center probíhá z Česka i správa její sítě na Slovensku a v Německu.

Právě pro rozšíření služeb i pro další pobočky se má nové datové centrum na přelomu let 2013 a 2014 postavit. „Provoz datových center je poměrně drahá záležitost, proto se je snažíme maximálně konsolidovat. Chceme využít znalosti a zkušenosti našich lidí a nabídnout služby celé skupině Telefónica,“  doplňuje Mošová.

Nové datové centrum o rozloze 1500 metrů čtverečních má být propojeno s dalším evropským centrem mateřské společnosti v Madridu.

V Česku Telefónica už provozuje tři datová centra o celkové ploše 4200 metrů - dvě v Praze a jedno v Hradci Králové. Po dokončení stavby bude patřit mezi jejich největší evropské vlastníky s kapacitou přes 10 tisíc metrů.

Loňské výnosy z ICT služeb operátora činily 2,4 miliardy, příští rok očekává růst o dalších 30 procent. Datová centra se na tom v současnosti podílejí přibližně z 80 procent.

Investici do vlastního datového centra ohlásil i Seznam.cz. Investice do perspektivního oboru chystají i České Radiokomunikace. Ty zatím provozují veřejné datové centrum v pražském žižkovském vysílači.

ctete patek
Autoři: Jan Klesla
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
opět stejný vzorec češi platí, a sponozurují korporace pro dobročinost jiných národů (澳大亚)
stejná dobročinost jako v případě čezu čech zaplatí nový temelín...
Re: V Česku se staví datová centra pro domácí firmy i celou Evropu. Vlastní chce i Seznam (fg)
Plácáš hovadiny. Češi jsou zákazníci a chovají se tržně, jako...
abych to doplnil ten tunel stál 5 miliard isk = 0,7 miliard kč. (澳大亚)
tunel blanka stál 30 miliard délk 6,4 km , Metrostav razí na Islandu...
OMG (fg)
Pane bože, uvádět charakteristiku datového centra v metrech čtverečních...
tak Telefonica je prý česká ?! (anonym)
hmmm . . to jsou mi novinky (údajně hospodářské) . .
Zobrazit diskusi
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama