reklama
reklama
20. 9. 2012 | poslední aktualizace: 26. 9. 2012  15:00
Huawei P1: Povedený a tenký jako iPhone

Huawei Ascend P1: Revoluce v praxi, čínský mobil je tenký a lehčí než iPhone

Nezajímavé telefony se zajímavou cenou a nic moc výkonem jsou minulostí. Čínský Huawei míří mnohem výše a Ascend P1 je ten nejlepší důkaz. Téměř čistý Android ve spojení se stylovým designem a kvalitní výbavou začíná měnit vnímání značky.
Čtěte více o: smartphone | Android | HN Tech testy
Huawei Ascend P1
Huawei Ascend P1
foto: Otakar Schön

Slušná cena, nudný design a značka, se kterou se nikdo nechce ukazovat. Čínský Huawei na českém trhu není úplným nováčkem, ale do pozice hvězd má daleko. Pokud si dosud někdo kupoval telefon s pavím ocasem ve znaku, bylo to manželství z rozumu. P1 tohle zásadně mění.

Ascend P1 je první telefon od čínského výrobce, do kterého je opravdu snadné se zamilovat. Elegantní tenký design v kombinaci s AMOLED obrazovkou prostě působí lákavě. I v ruce působí štíhlý Ascend P1 výborně, čistě papírově má dokonce blízko iPhonu – je podobně štíhlý a lehký.

reklama

Ascend P1 je dokonce jeden z telefonů, které slouží jako důkaz, že Apple lže o štíhlosti iPhonu 5. Ascend je totiž ve většině svého těla štíhlejší než kompaktní iPhone 5. Ale... spodní část telefonu má „bradu“ a kolem čočky fotoaparátu Ascend také nabírá v pase.

Zatímco brada nevadí, příhodně se o ni může opřít malíček, rýhovaný povrch kovového rámečku kolem vystouplé čočky fotoaparátu může při držení působit nepříjemně. To je ale z hlediska designu asi to jediné, co lze vytknout. Plastové tělo je pevné a celková hmotnost 110 g je přibližně o dětský vlas nižší než u iPhonu 5, z jehož hmotnosti jsou recenzenti unešení.

video: Huawei Ascend P1: Revoluce v praxi, čínský mobil je tenký a lehčí než iPhone
Huawei.mp4.jpg

Vyladěná výbava

Špičkové fyzické parametry telefonu trochu zastiňují samotnou výbavu telefonu. Ascend P1 nekonkuruje výkonem ani obrazovkou Galaxy SIII nebo HTC One X, ale míří o patro níže. Tomu odpovídá zejména Super AMOLED obrazovka s pentile maticí a rozlišením 960 x 540 a úhlopříčkou 4,3“ – to je ještě na hraně pohodlného ovládání jednou rukou.

Displej nese všechny znaky použité technologie – rozjásané líbivé barvy, lehce neostré písmo a modrý nádech u bílých ploch, který trápí i Lumie od Nokie nebo Galaxy Nexus. Samotný displej kryje sklíčko Gorilla Glass a k tomu už také není nutné nic dodávat – pokud nebudete do displeje silou rýpat tvrdými předměty, bude v pořádku.

A i když procesor s grafickým čipem nepatří k tomu, co by uživatelé běžně znali, nejde o druhou ligu. Procesor Texas Instruments s taktem 1,5 GHz v kombinaci s grafickým čipem PowerVR SGX540 s rezervou stačí na plynulý provoz ničím nezatíženého Androidu 4.0 a poradí si i s náročnými 3D hrami jako je Dead Trigger – byť bez některých efektů, které si vývojáři schovali pouze pro procesory Tegra 3 od nVidie.

I přes vysoký výkon procesoru je telefon úsporný. Do tenkého těla se velká baterie nevešla, ale běžný celodenní provoz není vůbec problém, i když si budete pouštět hudbu cestou do práce a kontrolovat u toho sociální sítě.

Najdete i slabiny

Huawei o něco zlepšil i nejproblematičtější část telefonů čínských značek – fotoaparát. Obrázky alespoň za slunečného počasí vypadají dobře. To je ale jen cena útěchy - vedle i Galaxy S III nebo HTC One S nebo Xperie P je Huawei P1 stále o třídu zpátky. Pokud si potřebujete vyfotit třeba účtenku, tak poslouží, ale na výlety si budete muset vzít opravdový fotoaparát.

K obrázkům a natáčením videa k přehrávání multimédií se pojí ještě jedna ne úplně pozitivní vlastnost telefonu – vnitřní paměť s kapacitou pouhé 4 GB. To je v dnešních poměrech málo. Dalších 32 GB můžete přidat snadno – i do tenkého těla se vešla zdířka na paměťové karty. Ve vztahu k ceně je však kapacita paměti ostuda.

Další mírnou výtku si Huawei zaslouží za uvedení telefonu s Androidem 4.0. Není to zásadní nedostatek, protože telefon působí plynule i bez projektu butter, který dodal Androidu 4.1 na svižnosti. Funkce Google Now z Jelly Bean je ale návyková, a pokud jste ji jednou vyzkoušeli, bude vám chybět.

Navíc Jelly Bean zatím mají jen dva telefony – Galaxy Nexus a Nexus S. Huawei by však mohl využít tuhle příležitost ukázat, že není druhořadý výrobce a vydat aktualizaci rychleji než třeba Sony pro letní Xperie.

Verdikt

Design je důležitý a Huawei na něj správně vsadil, navíc se povedlo celý telefon výborně vyladit i z hlediska výkonu a výdrže baterie. Telefon má i nedostatky, fotoaparát a malá paměť jsou poměrně citelné slabiny. První obchodníci už ale cenu z přibližně dvanácti tisíc snížili a Huawei Ascend P1 se dá koupit za cenu blízkou deseti tisícům. Ještě jeden tisíc dolů, a bude to opravdu zajímavá koupě.

Huawei Ascend P1
Elegantní chytrý telefon s Androidem 4.0

Displej: 4,3“, (10,9 cm), Super AMOLED, 960 x 540 bodů
CPU: TI OMAP 4460, 1,5 GHz
Paměť: 1 GB RAM, 4 GB pro data , microSD
Fotoaparát: 8 MPx
Rozměry: 127,4 x 64,8 x 7,7 mm
Hmotnost: 110 g
Cena: 10 225 Kč (nejlevnější cena u doporučeného prodejce)

Autoři: Otakar Schön
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
jste jak děti (kubrt)
kdo z vás ho má, že tak blbě mluvíte... Vyjadřujte názory podpořené...
Dobrá zpráva pro Samsung. (petrib)
Soud zrušil zákaz prodeje tabletů Galaxy Tab 10.1 v USA Zpráva...
vyslovnost značky (depp)
Je velká ostuda, že redaktor neumí vyslovit jméno značky testovaného...
Re: Huawei Ascend P1: Revoluce v praxi, čínský mobil je tenký a lehčí než iPhone (aleks)
who cares. (ani vyslovnostni policie kvuli tomu nechce ze sluzebny.)...
proč bych se za Huawei měl stydět? (Jeník)
sice tento telefon nepřesvědčí cenou tolik jako Ascend G300, ale...
Zobrazit diskusi
reklama
Technik přináší informace o současných domácích i světových trendech v jednotlivých oborech, a to s důrazem na výrobu a praxi. Informuje o posledních vědecko-technických trendech - IT, průmyslovém softwaru, automatizaci, nových materiálech, laserových technologiích a jejich aplikaci do klasických oborů, jako jsou obrábění, povrchové úpravy, svařování aj.
Newsletter
   
reklama
Z aktuálního čísla  
Partneři Technika  
reklama
reklama
reklama