Technologická vyspělost střední Evropy se přibližuje elitním zemím v západní Evropě a Spojeným státům nejrychleji v porovnání s ostatními mladými ekonomikami.

Ukázala to studie, kterou vypracoval počítačový gigant IBM ve spolupráci s britským The Economist.

Region, kam patří i Česká republika, získal 6,1 bodu z deseti možných. Před rokem to bylo 5,8 bodu.

Velký odstup se zmenšuje

Rozdíl mezi střední Evropou a vyspělým světem sice zůstává velký, ale snižuje se. Severní Amerika dostala ve studii známku 8,6 bodu a západní Evropa rovných osm bodů.

V hodnocení vede Dánsko. Tamní vláda díky přechodu na digitální řešení ročně ušetří 100 milionů eur (2,8 miliardy Kč) na administrativních výdajích.

"Je povzbudivé pozorovat, jak se dostává odměn zemím, které výrazně investovaly do svých digitálních kapacit," citovala agentura Reuters evropského ředitele institutu IBM pro ekonomické hodnoty Petera Korstena.

Studie sestavuje výsledkovou listinu na základě různých faktorů, které ukazují, jak je země elektronicky připravena či digitálně vyspělá. Sleduje například počet rychlých připojení na internet či úroveň internetového přístupu k veřejným službám.

"Střední Evropa se zlepšila nejvíce, což se vztahuje na země, které vstoupily do Evropské unie," komentoval výsledky Korsten.

Výrazně v žebříčku stouply i některé asijské ekonomiky. Singapur vyskočil o sedm míst na šestou pozici a Hongkong se dostal na čtvrté z desátého místa. Skok vzhůru jim zajistily vládní politika a strategie, které měly v hodnocení váhu 15 procent. Asie jako celek ale nahoru nepostupuje, zejména kvůli chudým regionům ve velkých ekonomikách včetně Indie a Číny.

Největší váhu v hodnocení mělo napojení na internet, tedy kolik obyvatel k němu má přístup a za jakou cenu.

V letošním roce ale autoři studie přestali započítávat vytáčené spojení, protože se již považuje za příliš pomalé. Studie proto zahrnuje jen permanentní širokopásmové připojení.

Vede Dánsko před USA

Nejlepší přístup na web za přijatelné ceny mají lidé v Severní Americe, Evropě a vyspělých asijských zemích. Cena za připojení je zde nižší než jedno procento průměrné měsíční mzdy. V rozvojových zemích platí uživatelé tři až deset procent příjmu domácnosti.

Ceny za širokopásmové připojení ve vyspělých ekonomikách klesly také díky deregulaci telekomunikací, připomíná studie. Dobrý legislativní rámec pro jednání v digitálním prostoru mělo v hodnocení podíl deset procent.

Z jednotlivých států se za prvním Dánskem umístily Spojené státy. Třetí příčku obsadilo Švédsko.